Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Stinu si eu cred ca vacanta e facuta nu pentru invatat.La noi doamna recupereaza materia in fiecare zi lucrand cu copiii mai mari, de fapt din acest motiv nu prea reusesc s-o iau devreme acasa dupa amiaza.
Eu i-am cumparat un stilou cu rezerva, dar nu stiu cum se face ca tot ajunge cerneala pe degete,il tine atat de strans mai ca-i rupe penita.Oricum mai exersam,la gradinita nu ne-au cerut stilou, dar din semestrul 2 o sa-i duc oricum.
Felicitari micutilor cititori, noi ne mai chinuim cu legatul cuvintelor.
In schimb la povesti are o imaginatie de ma da gata ,adapteaza povestile clasice si se pune pe ea in pielea personajul care-i place.

Miru multumesc pentru pontul cu roboteii, sunt intr-adevar simpatici.

Camelia nu dispera cu dintisorii ca vine si vremea lor.Noi am schimbat doar primii de jos...si scolaritzele stirbutze sunt dragutele foc.

zana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by zana

Felicitari micutilor cititori, noi ne mai chinuim cu legatul cuvintelor.
In schimb la povesti are o imaginatie de ma da gata ,adapteaza povestile clasice si se pune pe ea in pielea personajul care-i place.



zana

Super !Vladut nu prea a venit cu chestii de genul asta ,in schimb sufera foarte tare pentru personajele povestilor puse in diferite situatii grele .Dar la imaginatie ,mai tiptil .
Si d-na lor face mai mereu recapitulari dar in ultimul timp cand il iau de la gradi ma roaga frumos sa il mai las in parc ,oricat ar fi de frig fiindca a stat toata ziua numai la lectii si educatoarea mi-a confirmat ce mi-a spus el.si ma straduiesc sa stau macr 45 de minute ,avem un parca foarte aproape ,pacat ca nu e zapada ,anul asta chiar ne-a sarit baba iarna ,cate un pospai asa dar nimic mai mult.

Miercurea viitoare avem lectie deschisa si de abea astept.

Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Aualeu, ma speriati!
Ce programa, ce lectii, ce recuperari, ce scris cu stiloul?!?

La noi la gradi scrie cine ce si cat si daca vrea (si Tudor nu vrea, asa ca nu scrie), nici nu s-a pus problema de stilou. Tudor este singurul care ar sti sa citeasca, daca l-ar pune cineva, dar nu-i pune sa citeasca. Ieri au facut matemetica: adunari si scaderi cu cifre pana la 3. A, si vesnica poveste cu iarna, primavara, legumele, fructele si florile. Le citeste povesti, dar nu-i pune sa povesteasca (desi la grupa mare, la Stefan, ii pune sa spuna povesti dupa pozele din carte si sa povesteasca ce-au facut in w-e).
Este o gradinita de stat dar cu pretentii (pe langa Televiziune). V-am mai povestit eu ca am insistat pe langa educatoarea lui Tudor sa-l puna sa scrie si n-a vrut; acum a venit si cu textul ca lor asa le-au spus si invatatoarele, ca sa nu-i invete sa scrie, ca ele au alte stiluri si pe urma este si mai greu sa ii dezvete si invete in stilul lor.
Doamne, sper sa nu-i fie greu la scoala, sa nu fie prea departe de ceilalti copii...
Pe de alta parte, cu programul asta de face-fiecare-ce-vrea, eu sper sa fie obligat sa se joace mai mult cu ceilalti baieti, ca Tudor este cam ciufut, si nu si-a facut prieteni, nu-i place cum se joaca baietii, mai degraba s-ar juca cu fetele ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu am spus ,mai demult ca educatoarea lui Vladut e foarte exigenta dar uite ca i-a prins bine .De Craciun le-a cumparat niste fise cu desene si ei sa faca probleme .Invatatoarea mi-a spus ca trebuie sa stie sa compuna probleme .Se numeste :MAPA CU PROBLEME MATEMATICE ILUSTRATE PENTRU INVATAMANTUL PRESCOLAR SI PRIMAR si e facuta de Ministerul Educatiei si Cercetarii
Si la povestit si eu am avut grija sa ma asigur ca Vladut si povesteste ce citeste ,fiindca sunt copii care citesc mecanic,dar daca ii pui sa si povesteasca ,pauza .Ca sa nu ma spun ca ne arata caietele lor ,fisele le afiseaza la avizier sa le vada toti parintii .
Noi stam in sectorul 3 ,mai exact la Titan si e o gradinita mare 216 .Noi acolo era aproape acolo l-am dat ,nu e cine stie ce dpdv imbunatatiri dar personalul didactic e EXTRAORDINAR ,adica nu arata ca una particulara dar e modernizata anul trecut ,cu geamuri ,gresie ,faianta ,mobilier nou ,calculator pentru fiecare copil .
Acum nu te pune pe copil cu raul ,ia-o incetisor .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, multam de pont, o sa caut si eu mapa cu pricina... O caut pana o gasesc.

La ei la gradi a venit o editura si le-a propus niste carti care aratau grozav, pareau exact ce trebuie, minunate, am strans bani, am asteptat...si le mai asteptam si acum!

Eu cu Tudor am luat-o incet, cu foaia de matematica, liniute, cruciulite, apoi cifrele (am ajuns la 7). Dar cand vede foaia de "romana" cu bastonase si betisoare, parca vede pe dracu'.
Acum o sa trec si eu pe povestit, sa vedem ce iese.

In alta ordine de idei, mama nebuna = eu am inscris baietii intr-o tabara de schi, la Predeal, 26 februarie - 4 martie, am si platit acontul, si acum am inceput sa ma framant ca frunza-n vant: da daca...
daca le este frica noaptea, daca li se pare prea greu, daca, daca daca...

Week-end placut va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si noi ne ducem la ski ,dar toti 4 ,inca nu merge sa il las singur prea mult timp ,gen tabara ,am zis ca de pe la 8 ani .Noi mergem in vacanta ,de pe 5 pana pe 11 .
Vezi si tu daca nu le place te duci sa ii iei ,desi nu stiu daca banii ti-i mai da inapoi .
Eu sunt mai panicoasa si copilul e mai mamos ,mai stam putin ca o sa ma satur cand o mai creste vezi sa nu mai mearga cu mine si cu taica-su .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Fetelooor,va invidiez,as merge si eu la schii,dar...nu se poate in viitorul apropiat!Speram de Pasti sa mergem si noi intr-un miniconcediu,atunci poate reuseste sotul sa-si ia cateva zile din concediu!
Georgi merge cu placere la gradi,de multe ori,dimineata,ma rog de ea sa mai stam in pat si sa "chiulim" de la gradi in ziua respectiva,nu reusesc sub nici o forma sa o conving!Are o educatoare tinerica,necasatorita,dragutzica foc si f. apropiata de copii,tot timpul le zambeste si-i invata o multime de lucruri.Saptamanal,le da sarcini la fiecare copil: -sa ude florile,sa imparta penarele,caietele,culorile,sa stea la intrare,cand vin parintii dupa copii,sa-i anunte...Parintii nu au voie sa intre pe holul cu salile de clasa,doar in vestiar!Sunt tare multumita,asa mi-as dori si o invatatoare pt. fetita mea,sa mearga cu placere si la scoala,sa fie relaxata si indrazneata!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE
POZE NOI

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Hei ,Fetelor ce e cu linistea asta ,au inghetat tastaturile ?

Noi de abea azi am mers la gradinita ,am zis ca daca tot e ultima iarna cand ne permitem sa chiulim de ce sa iesim pe gerul ala .Desi Vladut a comentat dar ce sa ii fac ,asta este .Si cred ca nu-l duceam nici azi dar ma disperase efectiv .Nu ii convnea nimic ,nu tu citit ,nu tu caiete speciale a zapacit o masinuta teleghidata .

Miruna nu e ce crezi tu cu "Singur pe lume" ,intai a ascultat povestea si apoi i-am facut rost de versiunea pentru copii ,stii cum arata cu multe poze si scris putin .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, nici eu nu i-am dus la gradi pe gerurile astea, vorba ta, daca tot pot sa chiuleasca... Ai mei fiind doi, nu s-au plictisit acasa (cel putin ei zic ca nu s-au plictisit, dar eu ii vad ca sunt cam nervosi - si pentru ca nu au iesit din casa).

Cat despre tabara de schi - o sa stau si eu in Predeal in acea parioada, dar mamicile nu au voie in hotelul lor, tocmai pentru ca sa nu se rasfete piticii. Tabara asta este special pentru copii de gradi (nici nu este in perioada de vacanta scolara), si cica au baby-sitter care ii ajuta cu imbracat/dezbracat, dus etc. Dar tot cred ca o sa fie un soc mare pentru ei sa se rupa de noi asa brusc,; ma rog, eu o sa incerc sa ne vedem pe partie...

Camelia, ce bine este sa fii multumita de educatoare si sa stii ca Georgiana merge cu drag la gradi! Grumpy al meu ar renunta la gradi cu placere si maine! Asa ca voua va doresc o invatatoare la fel de minunata, si una si pentru noi, daca s-ar putea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Buna fetelor!

Ne primiti si pe noi aici? Ana Maria nascuta 28 oct. 1999 .
Si fratiorul ei Eduard Constantin 16 aug. 2004

Iustina (Stinu) parca noi ne-am mai conversat pe la subiectele cu inscrierile la scoli?
Vad ca suntem vecine de cartier poate ai si tu un PM sa schimbam impresii. ( poate am trecut una pe langa alta )

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani- Edi 1 an
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput