Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Pai daca s-au distrat copiii, e destul!
Noi n-am sarbatorit,asteptam alta zi, Miru voi nu v-ati cunoscut cumva de Dragobete?
...a sarbatorit fii-mea in schimb, a fost la un Sf.Valentin(iar am cautat "masina K lumea"),glumesc de fapt a fost aniversarea unui coleg.
A venit incantata ca si-a gasit loc de cinste, langa sarbatorit presimt eu ca anul asta avem de furca cu )... au facut concurs de dans si nu-s mai ce, ca apoi a desenat numai inimioare.
Cu martisoarele are grija sa-mi aminteasca cu 2-3 zile inainte sa cumpar pentru toti, iar cele primite le pastreaza la loc de cinste, le avem si pe alea de anul trecut.
Noi nu cred ca avem carnaval anul asta.

Ati vazut ce modificari gramaticale ne asteapta, ca tot am invatat cum e cu despartirea in silabe?
Se discuta aici :
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68741" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68741

Dar parca erau mai multe fete care scriau,unde sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Am vazut modificarile de care spuneai dar tot trebuie sa imi iau un dictionar ca nu merge altfel .
Nu pe 24 sunt Dragobetele ?Eu asa stiam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

da zana, sunt mai multe fete, dar timpul asta , bata-l vina....

Curios, dar a mea nici nu vrea sa auda de baieti, zice ca nu-i plac, doar cu fetitele vrea sa se joace. Am intrebat-o de ce? Si mi-a zis ca baietii se bat, vorbesc urat, nu stiu sa se joace, etc....

Poate mai incolo cu baietii.....


puiutzul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, baietii mei au dus anul trecut martisoare la toate fetele (x 2 grupe diferite), dar nu au manifestat un interes deosebit pentru ele; tot martisorul pentru educatoare i-a interesat, si felicitarile si ...restul. Tudor este prieten mai mult cu fetele decat cu baietii (exact cum spune fetita lui April spune si el: nu-i place cum se joaca baietii, care nu sunt cuminti si o supara pe educatoare), dar de iubit a iubit-o mai intai pe profa de dans, apoi pe profa de germana si acum pe monitoarea de schi.

Da' noi anul asta sper ca ne-am scos, ca vor fi in tabara sapatamana aia, ajung la gradi de-abia pe 6 martie.

Zana, cu rusine marturisesc ca habar n-am avut de Dragobete pana de curand, de cand s-au ridicat vocile in apararea propriei noastre versiuni a lui St. Valentine. Asa ca habar n-am cand este. Cat despre St. Valentine, citisem despre el (parca in "Departe de lumea dezlantuita") ca despre ceva care este numai al lor, ca o curiozitate din cele strainatati, si mi-a fost cam peste mana sa-l adopt (desi m-as fi lasat convinsa, la o adica, daca era de acord si dumnealui...dar n-a fost). La'ca-i tragem noi o petrecere de "ziua noastra" - si va asigur ca n-am renuntat nici la 1 nici la 8 martie. La niciuna din ele! Sau nici una? Ca eu m-am ametit de tot.

In aceeasi ordine de idei, eu ma chinui de nu mai pot sa-i invat pe baietii mei sa spuna "corect" care, respectiv pe care, despre care, de care etc., si sa foloseasca "decat" asa cum trebuie: si aproape am ajuns la disperare: pai daca educatoarele vorbesc asa, si profele de limbi straine spun "Am decat doua mere", ce sa mai invete de la mama biata?
Si-acum, poate au schimbat sau schimba gramatica, si eu chinui copiii degeaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Mai fetelor, ce credeti c-am aflat azi? Ca si baieteii fac mici cadouri fetitelor de Sf. Valentine! Si ca asa a si fost la scoala lui Andrei! Habar n-aveam! Si azi mamica lui Celine (o iubita mai veche a lui Andrei) mi-a zis ca a plans biata fata ca n-a primit nimic de la Andruska al meu!!! Pai ce sa-i fac daca nu-i obiceiul nost? I-am zis femeii sa-si linisteasca galusca si ca Andrei continua sa o indrageasca! Ce sa ne mai facem, fetelor, cu asa drame?

Azi am fost cu clasa lui Andrei la muzeul instrumentelor muzicale si ne-a placut enooorm. Super-super muzeu, va povestesc maine mai mult!

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

... si aproape am ajuns la disperare: pai daca educatoarele vorbesc asa, si profele de limbi straine spun "Am decat doua mere", ce sa mai invete de la mama biata?
Si-acum, poate au schimbat sau schimba gramatica, si eu chinui copiii degeaba!

Miru

Mirunica draga, mi se pare grav. Norocul meu ca la noi e scoala franceza si nu pot observa asa bine subtilitatile astea. De fapt, vorbesc serios dar n-am ce sfat sa-ti dau, trebuie sa insisti si sa le spui ca nu e tocmai corect cum a construit profesoara fraza, poate se grabea...

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu fiind de formatie filolog ,asta e primul lucru care imi sare in ochi sau mai bine spus in ureche si pana acum nu am avut probleme cu educatoarele fiului meu .Si daca greseste il corectez imediat .

Nora mi-a placut povestea cu Andrei si fetita .Vladut nu are preferinte speciale la fetite dar are fetite care au preferinte la el .Dar noi o sa luam totusi marticuri la toate fetitele .Abea astept sa il vad cum se decurca cu ele (si cu martisoarele si cu fetitele !!).
Va urez week- end placut
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Dragelor,

Intru numai pe fuga sa va pup, ca maine plec in delegatie, ma intorc sambata seara si duminica plecam in tabara.

Mai vorbim cand ma intorc.

Multe salutari la pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Pupici si tie Miruna si sa aveti parte de zapada multa in tabara !
si noi am vrea sa mergem dar nu stiu daca sa alegem weekendul asta sau urmatorul si asta din cauza vremii ,noi vroiam ceva ninsoare dar vad ca vine primavara .Nu zic ca nu ne-am bucurat de vremea calda ,am iesit pe afara cu copiii ,i-am tinu mai mult pe afara ,vladut a scos rolele de la "naftalina".

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Salutare,fetele!
Miru,distractie placuta piticilor in tabara,sa fie zapada si vreme frumoasa!
Stinu,si noi ne mai doream un pic de zapada,abia se invatase si Mihaita la saniuta,le promisesem ca vom face si un om de zapada...dar a trecut asa de repede zapada ca nu mi-am tinut promisiunea!Ne plimbam si noi cu bicicletele,e vremea frumoasa si stam mai mult afara dar...ne e dor de zapada!
Noi,mamicile,suntem invitate pt. 8 martie la serbarea de la gradi,fetitza mea va fi ghiocel si trebuie sa ne costumam ca atare...Dar pana atunci va fi 1 martie si deja se gandeste cam cate martisoare ar trebui sa primeasca...are cativa "admiratori"!
Va pupik pe toate!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput