Sezatoarea canadiana (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Maru, copilul va intra in clasa de accueil oricum. Adica un fel de an de adaptare, invatare a limbii, etc. Nu am inteles bine unde emigrezi...

Sfatul meu este sa va mutati de prima data intr-un cartier bun, ca sa-l dati linistiti la o scoala publica de calitate, asta daca nu va permiteti sa platiti 4-5 mii $/an pentru privata.

Faptul ca ii scoate afara pe copii, chiar si la -40, nu este decat un lucru bun dpmdv, pentru ca cei mici sunt caliti. Diferenta se vede de la o posta ! Québecoisii stau in tricou cand eu am 2-3 cojoace pe mine, se asaza cu dos-ul direct pe gresia rece (eu daca as face asta m-ar lua cu salvarea)....Deplang faptul ca am fost cocolosita de parintii mei si ca acum daca umblu prin casa pe parchet fara sosete groase...ma apuca durerile de toate cele. Ei de ex. nu pun sosetele sugarilor, ca sa-i caleasca de mici, si bine fac.

Tin minte cand am venit in Canada, in primele zile, stateam la Nelia si ma uitam la fetita ei ca la un extraterestru....ea in rochita si picioarele goale si noi cu geaca, quelle horreur !

Nelia, felicitari pt viitoarea cetatenie ! Tin pumnii la test !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Maru,

Nu stiu pe ce parte a Canadei veti ajunge voi...eu iti pot spune cum e pe partea engleza la scoala...intr-adevar in fiecare pauza ii scoate afara, chiar si la minus 20 grade, doar daca ploua au indoor recess...din ce am vazut eu aici in prima luna e ca unii copilasi mai putin responsabili nu-si puneau hainele pe ei, si alergau prin frigul ala . Culmea e ca nu aveau nimic. Eu una m-am obisnuit de ceva timp cu fiimea, care de la un an jumate iesea afara la temperaturi foarte scazute, asa ca pana ce ajungem la scoala avem sanse mari de calire . Deci cred ca e important ca fiecare parinte sa-si invete copilul de acasa ce are de facut la scoala, ca nu sta nimeni dupa ei. In timpul pauzelor, profesorii ii supravegheaza, sint reguli bine stabilite (gen no hands-on), fara spart de capete, so on. Deci din punctul asta de vedere poti sta linistita, mi se par mult mai pasnici. Pranzul il iau la scoala, dar daca vrei poti sa iei copilul sa manance acasa, uneori au pizza day, sau sub day, si sint super incantati.

In alta ordine de idei, pt. ca nu va sti limba prea bine va fi considerat pt. vreo 4-5 ani ESL/FSL student, deci va invata limba cu un profesor specializat, separat fata de ceilalti colegi (in grupuri foarte mici de 4-5 elevi). Mi se pare ca ei acumuleaza extrem de rapid, totusi chiar daca vorbesc extrem de fluent, se considera ca nu stapanesc reading si writing la fel de bine. Nativilor in acest timp li se citeste cu voce tare cate o cartulie, si acestia au sarcina de a povesti evenimentele in ordine din fiecare capitol, si la sfarsit sa-si expuna parerile referitor de ceea ce au invatat. Inca din clasa a 4 lucreaza cu dictionarul, au diverse chestii dragute de facut, extrem de motivante mi se par mie. Apoi mi s-au parut extrem de profunde reflectiile lor vis-à-vis de cartea citita (unii aveau un limbaj foarte elevat, si isi expuneau extrem de personal impresiile). Ce m-a socat efectiv pe mine e ca stiau copilasii aia de 9 ani ce e aia aliteratie!!!!!! Am ramas efectiv bouche-bée.

La matematica, inca din clasa a 4a fac reprezentarea graficelor, intai pe hartie, si apoi fac transpunerea respectivelor grafice (fie bar graphs or pies) intr-un program pe calculator similar cu Excel. Iar mi s-au parut foarte bine pregatiti pt. varsta de 9 ani. Datele culese se faceau de pe o cutie de cereale, cantitatea de zahar continuta, greutatea, apoi calorii si apoi interpretarea acestora (sint sanatoase daca au mult zahar?). Ce marca ati cumpara voi? Toate astea ii fac sa gandeasca de unii singuri. Finalizarea proiectului consta intr-o prezentare in fata clasei a cutiei de cereale, desenata pe partea interioara si sa compuna un jingle. Parintii n-au avut absolut nici o contributie, deoarece se lucra doar in clasa.

O alta chestie care mi-a ramas in cap a fost ca profesoara de la scoala le-a cerut copilasilor sa faca o prezentare a unei carti pe care au citit-o. Unul din copilasii respectivi a intrebat daca poate sa faca prezentarea respectiva in PowerPoint

Nu ai de ce sa te ingrijorezi prea tare pt. copil. Ei prind din zbor totul. Bafta multa!

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Multumesc KHRISTIN
Vom veni la Toronto si informatiile tale imi sunt tare de folos!

Intradevar ei prind foarte repede, brotacul meu invata foarte usor, dar temerile mele fata de acomodare, de trecere de la scoala romaneasca la scoala intr/o limba relativ straina raman foarte mari!

Vom incerca acasa sa ii dam toata atentia necesara, sa il facem sa se simta important, sa nu sufere foarte mult. Aici e foarte legat de dna invatatoare!

Multumesc!

Canada, here I come!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Maru, o sa-i placa brotacului la scoala, nu te ingrijora prea mult. Poate va fi putin stanjenit in primele zile, dar isi va da drumul repede. Profesorii sunt foarte faini, calzi, apropiati de copii, senzatia mea e ca ii intereseaza cu adevarat ce se intampla la scoala cu elevii. Iar copiii sunt si ei deschisi, curiosi, pun intrebari, eu mereu raman uimita cat de usor intra copiii de aici in vorba cu mine, cred ca eu sunt aia mai rusinoasa. O sa-si faca si baietelul tau prieteni. Copiii se integreaza mult mai usor, chiar si cei mari, ei dupa cateva luni parca sunt nascuti aici, noi, adultii, probabil ca nu vom simti niciodata asta la modul cel mai profund, chiar daca multora ni se potriveste manusa tara asta.
Boobooricu, uite ca n-a mai nins nici la noi astazi. A fost chiar cald si soare. Ah, imi place tot mai mult iarna canadiana! Maaama, si ce-o sa ma mai vaiet prin februarie...
Khristin, mai povesteste de pe la scoala, e tare interesant! Sunt convinsa ca nici Maru nu se mai satura citind. Eu am ramas uimita ca la gradinita, la 4 ani, fetita mea a facut prima prezentare din viata ei! Chiar ma gandeam ca ii invata sa se confrunte cu vorbitul in public inca de la varste mici. De fapt ei au avut "show and tell", adica au dus pe rand cate ceva de acasa si au vorbit despre lucrul respectiv. Noi i-am printat patru poze in care aparea ea in diferite ipostaze in Romania si le-am lipit pe un carton, asa ca despre asta a vorbit. Si de buna vorbitoare in public ce e, a fost reprezentanta grupelor de gradinita la Sarbatoarea Veteranilor, cand a rostit pe scena: "Thank you for protecting our country" sau asa ceva... apropo de "native land" si de adaptare... Pai Roxanei va trebui sa-i reamintim periodic ca ea s-a nascut in Romania, ca deja vorbeste canadianca din ea!
Vad ca tot sporeste randul canadienilor cu acte-n regula. Eu ma mai abtin vreun an si jumatate, cel mult, dupa aia ma bag si eu la coada la pasapoarte.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Multumesc Donia pentru incurajari!

Ca sa nu ma certati ca ii spunem brotac, alintul asta il are de la o poveste in care un brotac dupa ce e pupat devine printz, Cand a ascultat povestea, m/a intrebat daca , pupat mult, va deveni si el printz! Asa ca seara la culcare pupam brotacul si dimineata ii spunem ca e un printzuc, dar sa fie cuminte, pentru ca astfel pana seara iar e brotac! II place teribil!
Brotacul nostru e un copil timid, care se intelege foarte bine cu fetitzele, colega de banca si alte cateva colege, si evita compania baietilor mai agresivi!
Din postarile voastre imi dau seama cat de diferit este modul de abordare al invatarii fata de Romania!

Kristin, ce predai si cum a fost drumul spre catedra canadiana?
Ma intereseaza, chiar daca mi/ar lua un an, doi cu pregatirea!

Astept cu nerabdare....

Cum decurge o zi obisnuita din viata voastra?
Cat de diferita fata de Romania este?


Canada, here I come!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Buna seara ! M-am gândit sa postez aici un anunt, nu se stie niciodata. Prietena mea cea mai buna a ajuns acum doua zile la Montréal si locuieste la un hotel pt o saptamâna. Apoi am gasit un auberge de jeunesse care are un pret destul de convenabil si unde se va duce dupa aceasta prima saptamâna de acomodare. Insa a început deja sa-si caute o colocation, deci daca stiti pe cineva serios ( fata sau fete) care are nevoie de o colocatara, va rog sa ma anuntati pe topicul asta sau pe PM.

Multumesc anticipat !

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Bonjour, fetelor!
Vad ca Maru are ganduri mari! Bravo, se inmultesc aspirantele la profesiunea de dascal, iar Cristina e deschizatoare de drumurim-a convins si pe mine sa-mi continui cariera de profesor de franceza.
In alta ordine de idei, imi poate spune cineva unde pot gasi organic meats, in special pui, la ce supermarketuri?Pana acum gaseam la un Loblaws din apropierea noastra, dar de ceva vreme n-au mai adus si e esential pentru noi, mai exact pentru baietelul nostru de aproape un anisor.Am inteles ca se poate procura carne ecologica de la producatorii particulari, in speta ferme, dar e cam greu sa ajungem acolo, oricum daca nu gasim in magazine ne vom deplasa si pana acolo.Merci mult!

"To see what is in front of one's nose requires a constant struggle"(G.Orwell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetle,
ceel inetresate de site cu intrebari pt cetatenie, acesta este;

Daca treci prin testele de mai jos, n-o sa ai nici o pb. la test.
http://www.yourlibrary.ca/citizenship/index.asp
> <http://www.yourlibrary.ca/citizenship/index.asp>

Va recomand sa alegeti sa faceti cate 40 si sa stitzi ca sunt mai mai simple in realitate.
La test veti avea 20 de intrebari, 5 nu aveti voie sa le gresiti, cele cu legislatia si votarea.In Montreal stiu ca dupa testtreb sa astepti vreo 4 ore sale corecteze si dc ai trecut testul depui si juramintul in aceasi zi, ceea ce e o prostie dpdv al meu,d ar asta e.
Bafta!
AM fugit la treaba care nu se mai termina!





Denisa
30+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

Buna seara ! M-am gândit sa postez aici un anunt, nu se stie niciodata. Prietena mea cea mai buna a ajuns acum doua zile la Montréal si locuieste la un hotel pt o saptamâna. Apoi am gasit un auberge de jeunesse care are un pret destul de convenabil si unde se va duce dupa aceasta prima saptamâna de acomodare. Insa a început deja sa-si caute o colocation, deci daca stiti pe cineva serios ( fata sau fete) care are nevoie de o colocatara, va rog sa ma anuntati pe topicul asta sau pe PM.

Multumesc anticipat !

Sybille,

eu astept marti, 22.11 pe cineva, o fata din Brasov, inca nu stiu ce va face, va pleca in Toronto sau va ramane in Montreal; daca se hotaraste sa ramana, revin cu postarea, si poate de la 1 dec. vor putea sta impreuna.

Ana

Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mersi, Ana. Daca vezi ca nu raspund la PM înseamna ca nu functioneaza ( cam am probleme pe DC), dar o sa urmaresc topicul asta sa vad daca sunt raspunsuri. Mersi înca o data !

Mergi la inceput