Sezatoarea canadiana (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Pt cine m-a intrebat ( s-a schimbat pagina si nu am mai gasit intrebarea )
K/W = twin cities Kitchener-Waterloo . Am impresia ca li se spune si Kiwanis = Ki ( Kitchener ) + Wa ( Waterloo ) + Nis ( Twins ) .

M-am dat si io domle rotunda !!!

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Ira

Mare lucru sa fii canadian, domne', dar nu ma impiedic sa remarc o anumita banalizare a acestui fenomen care probabil este inevitabila odata cu trecerea timpului.



Ira, eu ceea ce apreciez in tara asta e faptul ca se respecta diversitatea...adica daca cineva nu vrea sa intoneze imnul iese afara si nu canta, mi se pare de bun simt, nu? Parerea celuilalt e biggie....altfel smell trouble ... Sincer nu vad de ce se exagereaza atat obtinerea cetateniei vs. banalizare, nu vad de ce sa fii asa "disperat", doar in conditiile in care vrei sa te intorci inapoi si asta e cu totul alta poveste. Personal ma simt protejata si fara scut...Dar asta nu inseamna ca tara aceasta e "native land" pt noi (ca deh, sint alte coordonate geografice), ci doar eventual o tara adoptiva, not the other way around, huh? Si de curiozitate, ce inseamna exact sa fii canadian in adevaratul sens al cuvantului? Nu de alta, da vreau sa fiu aware dinainte ...Observatia cu intonarea altei strofe decat cea cu "native land", ca nu e pt. multi in prezent apartine unui canadian...so??? Se vede ca sint indoctrinata de U of T, deh .

PS: Iuhuuuu, am scapat de prima practica

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc pentru lamuriri, Khristin. Interesant. Copila mea nu imi povesteste asa frumos ... trebuie sa-i pun intrebarile cu maaare arta.
Monicutza, mai intreaba, nu te sfii. Eu nu stiu nimic despre nasterea in Canada, dar sunt numai ochi si urechi. Stiu in schimb despre nasterea in Romania... sper ca nu vrei sa intru in amanunte...
Laurajr, m-am gandit azi la tine. Eram pe drumuri laturalnice si ningea asa frumos! Am reusit chiar sa ma bucur. Acum cred ca iarna poate fi frumoasa si daca esti sofer. Cel putin asa cred azi, sa mai vedem si maine...
Eu am crezut ca dorm si visez cu ochii deschisi, cand am vazut ca am deschis subiect nou... Apoi m-am lamurit ca s-a ocupat Oana. Multumiri!


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by khristin
Dar asta nu inseamna ca tara aceasta e "native land" pt noi (ca deh, sint alte coordonate geografice), ci doar eventual o tara adoptiva, not the other way around, huh? Si de curiozitate, ce inseamna exact sa fii canadian in adevaratul sens al cuvantului?
PS: Iuhuuuu, am scapat de prima practica

noi si poze mai noi




Hielau, da, si eu as fi de acord cu schimbarea versului, Canada este o tara atat de emigrata incat versurile capata conotatii utopice .


Canadian, adica sa ai cetatenie, domne, sa fii cu depline drepturi in tara minunilor. Adicatelea sa nu-ti fie frica daca iesi din tara ca s-ar putea sa nu mai intri sau ca ti se consuma din timpul pana la cetatenie!


Io azi am facut bradul, am zis sa profit de respiratia dintre cele 2 sesiuni si sa ne rasfatam un pic. Sofie e innebunita ! Sunt luminite peste tot si e bestiaaaal ! Vine Craciunul, ati inceput cumparaturile ?

Sofie a mea nu se incurca, a scris in scrisoare ca vrea "leptoc" si roz, pe deasupra, sper sa nu coste mai mult decat unul normal, ca l-a nenorocit pe Pere Noel !

Sara buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Ira

Sofie a mea nu se incurca, a scris in scrisoare ca vrea "leptoc" si roz, pe deasupra, sper sa nu coste mai mult decat unul normal, ca l-a nenorocit pe Pere Noel !

Sara buna tuturor.


Tztztttzzzz....tre sa fie ceva in aer....Yasmine mi-a spus ca Santa ei sa-i aduca "pink car"....Si sa fie big...i-am sugerat ceva detalii, gen covertible maybe?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pot sa ma inscriu si eu la Santa-ul tau ? Vaz ca e foarte open minded !Io vreau un yacht, si ca sa nu rup unitatea stilistica, ii zic ca poa' sa fie si roz, numai sa fie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boobooricu spune:

Vreau si eu zapada!..Aici nu vad nici o schimbare...Vad ca iese soarele si e destul de cald..Imi imaginez ce ger e in Montreal..Las ca ma dus in Ro in decembrie si sa vezi ce imi ingheata mie oasele
Felicitari la noile canadience!

elena
http://photos.yahoo.com/boobooricu2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ninge si in Romania!Saptamana viitoare asteptam si aici troienele!

In asteptarea invitatiei la interviu pentru emigrare CANADA

Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Daca vorbim de Santa, brotacul meu, la 10 ani ai lui inca mai crede in Santa si abia asteapta sa ajunga in Canada, chiar daca pe Mos il asteapta in tara, nu stiu de ce...

Revenind la scoala: am inteles ca la 10 ani intra in clasa a5/a. Aici e in clasa a 3/a, si tare mi/e teama de probleme, hai sa zicem ca la matematica se va descurca, il vom putea ajuta si noi, dar in rest? Merge la pregatire la engleza, dar e un fir de nisip pe langa ce ii trebuie sa stie, sau fata de ce stiu cei de varsta lui...Mi/e sa nu se descurajeze!

Stiam ca ii scoate afara in pauze ,si am sentimente duale fata de asta! o fi bine, o fi rau?


Monicutza, felicitari, nu te stresa, fii cat de calma se poate, asculta multa muzica, ia vitamine, dar cel mai important nu pune nimic la suflet, nu te enerva, nu te stresa! Crede/ma ca stiu ce spun!


Si in tara incepe sa fulguiasca si daca brotacul e in culmea fericirii, eu ma gandesc ca nu am ajuns sa ne cumparam ghete, nu am timp, inseamna frig, trafic greoi, nu vreaaaaaaaauuuuuu!
trebuia sa fi emigrat in Australia

Orice imi puteti spune de scoala, ascult cu urechile bine ciulite!

Canada, here I come!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si Agata mea vrea de la Mos Craciun ceva „roz“: Barbie cu rochie roz, masina roz, rochie roz (a vazut ea una... uritaaaa, dar ei i-a placut ca e roz!) si multe altele, dar tot roz sa fie. Ieri i-am luat un fel de cos de pinza pentru jucarii si bineinteles ca nu a vrut nici alb, nici rosu, nici albastru, astea erau pe raft, ci roz! Si atit de hotarita era fetita mea, ca atunci cind a ajuns la casa a intrebat daca nu au si roz si i s-a spus ca da... Si uite asa am asteptat 20 de minute pina au cotrobait aia prin depozit dupa un cos roz! Sigur e ceva „roz“ in atmosfera!
Monicutza, eu am nascut in Montreal (si in Romania, dar la mine a fost un caz fericit, a fost bine si fara probleme, doar ca nu mi-a dat-o pe Agata in brate imediat dupa ce am nascut, dar am primit-o a doua zi). Daca vrei detalii, spune-mi si iti scriu cu placere. Sau mai bine imi poti da un PM.
Ninge foarte frumos! Si eu trebuie sa o duc pe Agata la dans... cu Tudora in carut! Abia astept sa se trezeasca Tudora, sint primii fulgi de zapada din viata ei!
Denisam, ai putea sa-mi trimiti si mie intrebarile? Te rog! Fetele din Montreal care v-ati luat deja cetatenia, imi spune si mie cineva cum e aici? Poate si niste intrebari in franceza... sau site-uri unde le pot gasi. Inca nu stim data testului, ne-a zis sa stam cuminti si sa asteptam si ne-a trimis o brosulica, cica sa o studiem pina atunci. Dar nu mai dureaza mult...

Cornelia, deAgata si Tudora
www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput