pierdere de lichid sau scurgere vaginala?

pierdere de lichid sau scurgere vaginala? | Autor: anairda36

Link direct la acest mesaj

Am citit peste tot ca este normala cresterea secretiei vaginale incepand cu sap a 20-a.
Intrebarea este : cum diferentiem o scurgere vaginala de o pierdere de lichid amniotic?
Simt cateodata lenjeria intima cam uda, in special noaptea. Scurgerea nu are miros si nici culoare si nici iritatii nu produce. La ecografia de acum 2 sapt mi s-a spus ca lichidul amniotic este in limite normale.
Sau o fi transpiratie din cauza kilogramelor in plus? In multe nopti si tricoul mi-e ud in zona pieptului.

24+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobo9 spune:

Draga mea si eu am aceleasi intrebari. Si mie mi se intampla la fel.
O burtica mai mare mi-a zis sa nu-mi fac probleme ca e de la transpiratie si de la scurgerea care apare frecvent si m-a sfatuit sa ma rad definitiv. Asa am facut si e mai bine, cat despre scurgere atata timp cat nu miroase sau deranjeaza nu-ti face probleme.
bob 17,2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobo9 spune:

bobo 18, 2 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Chiar numai eu si bobo9 ne trezim cateodata cu chiloteii uzi?
Ieri si azi m-am cam obosit un pic cu gatitul si curatenia si cand m-am dus seara la toaleta am vazut si am simtit chiloteii uzi. Bebe e vioaie si tocmai are ora de gimnastica dar pe mine tot ma ingrijoreaza scurgerile astea ....vi se intampla si voua?

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

anairda36

Si mie mi s-a intamplat de 2 ori de cand sant insarcinata. Eu am si acea scurgere care produce discomfort.
Scurgerea acea de "apa" fara miros si culoare am descoperit-o si eu pe chilotei. De fiecare data in condtitiile ca am facut ecav mai mult efort. Am intrebat-o pe moasa mea ce poate sa fie dar ea mi-a spus ca nu este lichid amniotic. Eu nu prea o cred....Dar oricum vad ca nu se intampla prea des deci deocamdata nu-mi fac probleme. La echo totul a fost in regula. Am facut si amniocenteza la care s-a vazut clar ca este destul lichid in uter. Si doctorul mi-a spus ca lichidul se reface in cateva ore dupa sustragere.

Va pup

16+

(poze mami,tati si bb)

(evolutia bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetelor,
nu e pierdere de lichid amniotic.Nu va faceti probleme.E doar din cauza secretiei care intr-adevar devine din ce in ce mai abundenta.Si de asemenea poate fi si transpiratia din timpul noptii.Folositi tampoane zilnice,pentru a mai reduce din disconfort.Daca ar pi vorba despre ruperea membranelor,tamponul ar fi imbibat si chiloteii buni de stors.
Va pup.
36

leea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by leea_cv

Fetelor,
nu e pierdere de lichid amniotic.Nu va faceti probleme.E doar din cauza secretiei care intr-adevar devine din ce in ce mai abundenta.Si de asemenea poate fi si transpiratia din timpul noptii.Folositi tampoane zilnice,pentru a mai reduce din disconfort.Daca ar pi vorba despre ruperea membranelor,tamponul ar fi imbibat si chiloteii buni de stors.-nu neaparat,mie mi s-a rupt apa si nu am stiut pana a2zi dimineata la spital cand am ajuns sa nasc-mi-a zis moasa ca apa era dusa.Am schimbat doar mai multe tamp zilnice decat de obiceiVa pup.
36

leea



Am patit-o si eu(si alte mamici de la noi iul-aug 2005): sunt sigura ca in cazul meu era transpiratie.


decu fundita

Iaca poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

anairda, tu intrebi cum diferentiezi scurgerea de pierderea de lichid. pai orice scurgere de sarcina, oricat de inofensiva, lasa pata albicioasa pe chilotul colorat. lichidul amniotic nu prea lasa pata sau este mult mai estompata. La controlul gine urmator, roaga-l pe dr. tau sa controleze daca pierzi lichid (cu o mana a lui catre col, te pune sa tusesti sa simta el daca se pierde ceva:)
atentie: in trim 3 se poate pierde si urina. 2-3 picaturi pe zi sau de mai multe ori pe zi. Nu lasa pata deloc si nu miros decat putin la cateva ore de la contactul cu aerul.
38s.+

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Multumes, m-am mai linistit.... ma gandeam ca poate pierd lichid si sa nu se intample ceva cu bebe. Acum are ora de mers pe bicicleta asa simt in burtica.
Ieri si alaltaieri mi-a fost burtica cam tare dar azi parca e mai normala si vad ca nici scurgeri nu am mai avut.


25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

am citit undeva ceva in legatura cu asta pe site pe aici cred ca la "ODISEEA SARCINII IN 40 DE SAPTAMANI" acolo la SARCINA .ai putea incerca si tu sa mergi asa pe saptamani ca iti explica exact de ce ti se uda chiloteii!si ce sunt cu toate scurgerile astea!te pup!multa sanatate tie si lui bebica ta!

raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

si eu am aceeasi problema, dar am citit ca scurgerile vaginale cresc in intensitate in perioada asta. asa ca nu-mi fac probleme.

a, si folosesc tampoane zilnice. altfel as fi uda aproape in permanenta.



19 fix


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album alte poze

Mergi la inceput