Belgia (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Buna dimineata,
vergi sint Klaas sau sf.Nicolae,aici este mai important decit mos Craciun.Copii primesc jucarii multe de sint,sint-ul vine la scoala si prin magazine.El vine de undeva din Spania nu de la polul Nord ca mosul.Nici eu nu stiu prea multe ca nu ma intereseaza,stiu ca este mai important ca mos Craciun.Sunt multi copii care stiu ca sf.Nicolae aduce daruri si ca de Craciun primesc cadouri de la parinti ,nu de la mos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simone_be spune:

pt fetele care locuiesc sau sunt casatorite cu cetateni belgieni. puteti sa-mi spuneti care este formularea ("l'intitulé") unui certificat de celibat SAU a unui act care dovedeste starea de non-mariage ?(NB. nu ma refer la declaratia pe proprie raspundere facuta in fata consulului, la bruxelles - pt aceasta declaratie nu este acceptata de comuna de aici).

se pare ca acest "faimos" certificat de celibat este eliberat de autoritatile locale romanesti.
am sunat la primaria orasului meu natal si mi-au spus ca ei pot emite un fel de "dovada" (anexa 8 se numeste) prin care primaria certifica ca nu exista mentiuni pe actul de nastere. dar doar atat. nu se face nicaieri apel la termenul "casatorit" sau "celibatar", iar asta mi se pare destul de bizar...

am sunat si la oficiul de straini, am spus de "anexa 8", insa ei sustin ca pt dovedirea starii de celibatar exista un alt document. am rugat sa-mi trimita macar un model (sa pot arata primariei din romania) insa se pare nu-mi au dreptul sa trimita asa ceva (chestii legate de confidentialitate ...)

voi ati avut de-a face cu asemenea act? comuna de aici ne-a spus ca daca nu avem actul asta, nu ne poate casatori ...
va rog, daca ati furnizat alt document sau aveti idee in ce consta de fapt dovada de celibat puteti sa-mi trimiteti modelul va rog?
multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ce ciudati sunt astia!!! asta pt a evita, cred , bigamia.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

st nicholas e tot pe 6 decembrie? ca la noi?




s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Simone,actul care dovedeste ca nu esti casatorita in Romania se ia de la primarie.Este o simpla hirtie pe care ei o fac si o semneaza,nu este un formular .Toate actele tale ,pe care ei le cer aici sunt trimise de primarie sau le trimiti tu la ministerul afacerilor externe pentru a fi legalizate.Eu asa imi aduc aminte.Mie,parca mi-au cerut certificatul de nastere international,dovada ca nu sunt casatorita in Ro.si dovada de la politie ca nu mai am domiciliul in Ro.Pentru mine a umblat mama,am facut imputernicire pentru ea,mai stiu ca a trebuit sa se duca si la ambasada,nu mai tin bine minte ,a trecut ceva timp de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Simone_be si eu tot aici m-am casatorit si mi-a trebuit si mie dovada ca nu sunt casatorita. Nu mai tin minte ce a fost dar nu a fost ceva care sa creeze probleme. Aia de la primarie din orasul tau trebuie sa stie. Du-te peste ei sau trimite pe cineva sa intrebe. Ca doar nu esti prima care se casatoreste cu un strain. Si ce-ti dau ei aia arati. Tre sa fie de-ajuns. La mine tin minte ca a fost ras cu barbatu-meu la faza asta ca in Anglia nu s-a auzit de asa ceva. Si nu nici nu stiau aia ce naibii sa-i dea. Pana la urma a scris o tanti o scrisorica aiurea si a semnat-o. Si astia aici au trebuit sa se multumeasca. Ca doar nu era sa inventeze englezii alta lege ca sa ne putem noi casatori.
Poate depinde din ce oras esti. Daca e orasel mai mic e posibil sa nu stie. Poate nu s-au mai intalnit cu asemenea situatie. Trebuie intrebat intr-un oras mai mare.
Iti mai trebuie si apostile multe de pe la ministere si ambasade. Iti ia ceva timp si pare foarte complicat dar nu te speria ca odata ce strangi toate actele apostilatul in sine nu dureaza mai mult de 2-3 ore, daca.... Poate nici atat. Tre sa afli ordinea exacta in care trebuie facute. Te duci la ambasada Belgiei si o intrebi pe tanti aia de acolo (daca o mai fi) ca e tare draguta. Si nu pleci pana nu pricepi ce anume tre sa faci si in ce ordine. Si apoi iti faci planul si il urmezi. Sa nu te uiti, ca noi, in gura tuturor prostilor de pe la portile ambasadelor care dau sfaturi ca mai rau te incurca.
Uite, ca noi, dupa ce am trecut prin stresuri peste stresuri cu actele alea, am zis ca o sa scriem totul pe hartie, toti pasii care trebuie urmati, si sa postam pe net. Da', delasatori ca de obicei, n-am facut-o. Si acuma am uitat detaliile.
Aaa, si sa nu le dai alora de la primarie certificatul tau de nastere. Spui ca-ti trebuie. Ca in Romania sunt legile de asa natura ca fara el nu te descurci. Ca mie mi l-au oprit si acuma m-am trezit cu ei ca-mi cer certificatul de nastere in original. Am mai scris eu de asta acu ceva timp. Si imi amintesc ca a zis cineva ca ea nu a vrut sa-l dea nici in ruptul capului si pana la urma au cedat.

Hai ca scrisei romane.
Bafta multa. Daca mai ai ceva, mai intreaba, ca poate imi amintesc si te ajut.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

buna!
stie cineva daca la bruxelles se face revelionul in centru, afara? in grand place, eventual. tare as vrea sa merg , sunt satula de restaurante si alte fitze. si acasa m-am saturat deja sa-l fac.
cum obisnuiesc cei de pe aici sa-si petreaca rev-ul?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Simona si noi ne-am casatorit tot aici acum aproape trei ani. Pt certificatul de celibat a fost sotul meu la ambasada si aia nu stiau de ce este vorba. In schimb i-au bat certificat de nationalitate (de parca certfi de nastere si pasaportul nu dovedeau de ce nationalitate suntem) si certificat de cutoume.

Pt certif de celibat cei de la comuna de aici au fost foarte draguti si ne-au pus sa dam o declaratie pe propria raspundere (de mana) ca nu suntem casatoriti si a fost suficient. Acum depinde in ce comuna te casatoresti ca difera dupa cum bate vantul.

Bafta.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

frate, dar birocratia de aici pare mai naspa decat la noi!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simone_be spune:

multumesc ffff mult fetelor care au raspuns. sunteti fff dragute!!!

noi o sa ne batem pana la capat! nu o sa renuntam asa usor. e vorba de viitorul nostru si nu permitem la nimeni sa-si bata joc de noi!

eckho, ai dreptate. si mie mi s-a spus ca certificatul de nastere va fi oprit. desi am explicat tipei de la comuna ca legea romana nu-mi da voie sa "predau" definitiv certificatul de nastere, ei bine, a zis ca nu se poate altfel. ca daca am nevoie, mi se va elibera de fiecare data o COPIE (!!!).
dar ce fac daca vreau sa-mi schimb pasaportul? mi se va cere ORIGINALUL.
In plus, conform legii nr.116 din 16 octombrie 1996, cu privire la actele de stare civila art.12, (1)) se mentioneaza f clar! "Este interzisă reținerea certificatelor de stare civilă de către orice persoană, cu excepția cazurilor prevăzute de lege."

uf! complicat...
sper ca sa am plamani si nervi destul de tari pt a nu permite asa ceva... eu nu pricep de ce nu se multumesc cu o copie conforma (facuta chiar de cei de la comuna??)...

multumesc inca o data! noapte buna va doresc!

Mergi la inceput