Belgia (2)

Belgia (2) | Autor: danyelana

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57396&whichpage=1" target="_blank">Prima parte




La multi ani, disperata!

Eu am fost cam lenesa in ultimul timp la scris pe forum caci am avut multa treaba la scoala. Si in plus mai am si sot si casa de tinut, deci cam greu.

Pt Simona, din ce stiu eu, iti trebuie permis de lucru chiar si dupa casatorie (si belgienilor le trebuie) deci casatoria nu rzolva aceasta problema. Acum ar mai fi o solutie: sa gasesti un angajator si sa faca el cererea de permis de munca la Forem. Nu te supara pe mine dar eu stiam ca permisul de tip C este doar pt studenti (si sotul meu a avut anul trecut). Iar permisul tip A este eliberat persoanei care va lucra si isi poate alege ea ce angajator vrea, iar cel de tip B il obtine angajatorul si nu poate fi folosit decat pt a lucra la el. Sper ca am fost clara. Eu asa stiam.

In rest voi ce veti face de sarbatori, mergeti in tara sau ramaneti aici. Noi s-ar putea sa plecam caci nicaieri nu sunt sarbatorile de iarna ca acasa.

Pupici si o duminica frumoasa (aici e soare acum).

Daniela

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valer_01 spune:

danyelana, cum adica si belgienii au nevoie de permis de munca??? Asta n-o stiam. Nu l-am auzit niciodata pe sotul meu ca ar fi avut nevoie de asa ceva.
Iar dupa casatorie, nu mai nevoie de permis de munca, ai dreptul automat. Cel putin, in cazul meu. Pot spune ca am cunoscut si doua fete (poloneza si romanca), in concubinaj cu belgieni si puteau lucra legal. Dar, cred ca au obtinut dreptul la munca, dupa un an de coabitare, nu imediat.
Cu sarbatorile, se pare ca trebuie sa-mi iau gandul de la Franta. Eram pe punctul de a rezerva un sejour la munte si noroc ca am fost convocata la primarie pentru a semna o notificare, prilej cu care am intrebat daca pot pleca in vacanta in alta tara. Se pare ca nu pana in februarie cand o sa-mi schimbe cartea provizorie. Dar de ce nu mi-au spus de la inceput, cand mi-au eliberat cartea provizorie? Eu am intrebat intr-o doara ca citisem pe un site al romanilor din Belgia si mi-am zis sa verific. Dar daca nu citeam acolo, nu o sfecleam? Ca plecam in Franta si putea fi un control si hop! probleme. Nu era de datoria lor sa-mi spuna? Nici sotul meu nu stia. Si atunci?
O saptamana cum va doriti!
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simone_be spune:

salut!
la multi ani, disperata! multa fericire si numai bine!!!
daniela, imi cer scuze, am gresit, era vorba intr-adevar de un permis de tip B, pentru "les travailleurs hautement qualifiés, c'est-à-dire diplômés de l'enseignement supérieur, pour autant que leur rémunération dépasse 32.261€ brut (montant valable en 2005)". deci, trebuie sa mai fac o "vizita" la FOREM, pt ca eu vreau un permis de lucru inainte de a avea un angajator...
insa, in ceea ce priveste dispensa de permis de lucru dupa casatorie, aici e ok. "Sont dispensés de l'obligation d'obtenir un permis de travail: Le conjoint d'un belge et leurs descendants âgés de moins de 21 ans ou à charge, leurs ascendants à charge et leurs conjoints." (arrete royal du 9 juin 1999 portant execution de la loi du 30 avril 1999).
o seara buna!
simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Buna seara fetelor,
In primul rand LA MULTI ANI Vergi (Disperata)!!! Chiar daca ziua ta deja a trecut sti cum se zice: niciodata nu e prea tarziu. Dar am avut un weekend aglomerat si nu am intrat pe DC.
Valer: Am o rugaminte la tine. Poti sa-mi dai si mie numele acelui site al romanilor din Belgia? Sa sti ca si eu am patit la fel cand am venit in Belgia si am primit ID-ul portocaliu. Nimeni nu mi-a spus ca n-am voie sa ies din Belgia timp de 5 sau 6 luni (nu mai stiu exact) cand ti se va da un alt ID de culoare galbena si care va fi valabil 5 ani. Noroc cu colegii mei de la cursul de nederlands care mi-au spus. Sunt atat de multe lucruri importante care nu le stim si pe care le aflam din alta sursa decat cea oficiala..... Dar noroc cu acest site unde uneori aflam mai multe decat pe cale oficiala si pe deasupra, daca vrem sa aflam ceva e suficient sa intrebam si fetele raspund imediat cu tot ceea ce stiu ele. E minunat, nu?
Totusi, in acea perioada eu am fost in Franta la schi pentru o saptamana dar trebuie sa recunosc ca mi-a fost un pic frica. De fapt nimeni nu te intreaba nimic daca esti cu sotul, dar daca patesti vreun accident spre exemplu, atunci trebuie sa prezinti actul tau de identitate si daca nu e in ordine chiar ca vei avea probleme. Asa ca ramane la aprecierea ta daca pleci sau nu. E un risc.
Pupici, Bepii


Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valer_01 spune:

Bepii, in legatura cu site-ul, este vorba de www.rombel.com si acolo vei gasi in sectiunea: "forums" diverse informatii si subiecte utile despre acte, formalitati si ambasada, linkuri cu adrese si servicii utile: restaurante romanesti, magazine, medici romani etc. Dar eram sigura ca stiti despre site-ul asta.
Cu excursia in Franta, am decis sa renunt. Chiar daca si cea de la comuna ne-a zis ca daca mergem cu masina nu ar fi probleme, dar nu se stie niciodata. Ghinionul meu ca s-a intamplat de sarbatori!
Va pup pe toate,
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Buna seara,ce faceti fetelor?
Eu una nu am auzit despre permis de munca la belgieni?Dupa casatorie ai automat si permis de munca.De ce nu va duceti sa va inscrieti la VDAB pentru cautare de serviciu?Ei iti cauta si daca iti place te duci daca nu,nu.Eu cred ca sunt depasita cu actele.Daca sunteti casatorite cu belgieni aveti pentru inceput o carte de identitate pentru 6 luni si apoi pentru 5 ani.Sau sunt schimbate legile?Iar pentru concubinaj sunt 3 ani de asteptare,cu carte valabila 1 an si apoi carte pentru 5 ani,iar drept de munca ai automat.Stiu de la prietena mea care este impreuna cu prietenul ei de 5 ani ,concubinaj,si munceste legal de la inceput.Bine belastingul este pe masura.Nu stiu cum este la voi dar pe noi ne rupe belastingul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc tuturor pentru urari, sunteti tare dragute.


vali, excursia in franta era o oferta de sarbatori cumva, sau , ma rog , un aranjament personal?

aveti idee pe ce site-uri poti afla de calatorii in franta - mai avantajos, bineinteles. eu am fost in vara si m-a costat , cica cel mai ieftin, pe noapte 50 de euro. si am innoptat doar una noapte.

a saptamana mai buna va doresc!

apropos, cica se deschide o biserica noua roamneasca pe 30 octombrie

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valer_01 spune:

Buna dimineata!

Disperata, pentru excursie am apelat la o agentie de voiaj. Te poti duce si cere cataloage: Thomas Hook sau Cok (nu mai stiu exact), Jetair sau Lagrange unde ai toate ofertele pentru Franta, Belgia, Austria, Elvetia. Vad ca Jetair are si site: www.jetaire.be. Preturile pentru Franta incep de la 70 euro/noapte cu mic dejun inclus. Si binenteles, au si oferta de sarbatori. Am vazut ca exista si apartamente de inchiriat pe o saptamana.
Pupici,
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Noi nu plecam nicaieri,stam acasa,facem Craciunul la noi,atunci ii serbez si ziu a fiica-mi care este nascuta pe 27 decembrie.Nu suntem multi ,invit doar familia si pe nasa fiica-mi cu prietenul ei.Mincarea va fi romaneasca.Va pup ma duc sa fac curatenie pina nu o apuca pe mindruta mea nervii.apropos,pe 19 ne ducem sa plantam un pom pentru ea,am primit invitatie de la stadhuis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

cum adica sa plantezi un pom pentru ea? e o idee excelenta, as face-o si eu///

pupici

s-auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

am primit de la stadhuis o invitatie,au inceput din 2002 o actie,fiecare copli nascut in Kortrijk primeste un pom.Parintii cred ca il planteaza,pe 19 ne ducem si va spun mai multe dupa.Este un loc un parc nou unde vor sa planteze mai multi copaci.Ideea este bune,se pare ca este un mit,ca atunci cind se naste un copil sa se planteze un pom,pina acum au facut-o la ei in gradina.

Mergi la inceput