Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Miki multumim de primire.

Vad ca se scrie destul de rar aici.

Sa aveti o zi excelenta!

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)-3.1kg, 52cm

Baieteii lui mami AICI

www.dropshots.com/adelatordoi" target="_blank">FILMULETZE
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=f44d8edd2a6299f81a253&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ VIDEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Buna tuturor.

Desi timp de Internet am din ce in ce mai putin, mai intru sa va citesc.
Noi facem 5 ani pe 17 decembrie, adica intr-o saptamana.
Vad ca multe dintre voi aveti cate doi copii - si cu diferenta de 4 - 5 ani intre ei.
Voiam sa vad intreb - cum simtiti diferenta asta? Este buna, nu prea... pentru copii?
Intreb pentru ca ma gandesc serios la al doilea copil, doar ca mi-e frica de diferenta de 6 ani intre ei. Intre mine si fratele meu este o diferenta de 6 ani si jumatate si, din pacate, nu avem prea multe in comun. Eu am plecat de acasa cand el avea vreo 12 ani si, de atunci, legaturile noastre s-au pierdut.... desi petreceam vacantele impreuna... destul de dificil.
Poate totusi gasesc incurajari ....
Multumesc mult.
Si Sarabatori Fericite !!


Alina si `copilu' de la 3 la 5 ani" Andra - Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Alina bun venit pe-aici!
Intre piticii mei sunt aproape 5 ani.Cel mic nu are decat 6,5 luni asa ca nu pot zice deocamdata cum se vor intelege. Pot sa-ti spun doar ca cel mare e de-a dreptul indragostit de pitic. Toata ziua l-ar pupaci si l-ar strange in brate.Trebuie sa fiu pe faza sa-i supraveghez sa nu se lase cu accidente dragostea asta! Asa ca, din punctul meu de vedere, nu mai sta pe ganduri.Timpul trece, da-i bataie cu bb si n-o sa-ti para rau. Ca o sugestie din partea mea, dupa ce vei ramane insarcinata, sa-l pregatesti f. bine pe cel mare pt venirea bb-ului. La al meu i-am tot povestit de bebelus tot felul de lucruri.Isi dorea ff mult o surioara (eventual fratioara!)....a fost un pic de munca pana a acceptat ideea ca va fi fratior, dar dupa asta, n-am mai avut treaba. lucrurile merg perfect.

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)-3.1kg, 52cm

Baieteii lui mami AICI

www.dropshots.com/adelatordoi" target="_blank">FILMULETZE
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=f44d8edd2a6299f81a253&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ VIDEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Alina, eu n-am doi copii dar imi dau cu parerea. Teoria mea e ca nu atat diferenta e importanta, ci cum sunt copii. Eu am o sora mai mare cu 3 ani si ne intelegem foarte bine (desi cand eram copii ne bateam tot timpul), iar sotul meu are un frate mai mare cu aproape 2 ani si nu se inteleg deloc (dar deloc). Poate sa fie diferenta de 1 an si se poate foarte bine sa nu se inteleaga, sa fie firi diferite, sa aiba peocupari diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna ziua!
Eu voi avea in curand doi copii, o fetita de 5 ani si 7-8 luni (niciodata nu-mi iese prea bine numaratoarea) si de vineri voi avea un bebe nou-nout, asa ca mai multe despre cei doi copii ai mei voi putea sa scriu de vineri incolo :)
Dar am in schimb doi frati cu 10, respectiv 7 ani mai mari decat mine. E drept ca in copilarie nu am avut nimic in comun (doar ca ei erau obligati sa ma care dupa ei la film si pe unde mai vroiau sa mearga), dar deja in adolescenta am devenit foarte apropiata de fratele "mai mic", adica mai mare cu 7 ani. Iar de pe la 20 de ani m-am apropiat mai mult si de cel mare. Acum eu ma inteleg foarte bine cu amandoi, in timp ce ei nu se inteleg stralucit, cel putin nu asa cum mi-as dori eu. Probabil ca fiind barbati amandoi inca se mai iau in coarne. Si ei au interese foarte diferite, pe cand eu, crescand pe langa amandoi, am cate ceva in comun cu fiecare. Deci dintre noi trei eu sunt cea mai avantajata, iar diferenta de varsta acum nu conteaza deloc.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Ai mei sunt la 5 ani diferenta si acum la 10 si 5 pot spune ca diferentele sunt foarte mici, se pot juca bine impreuna. A fost un pic mai greu cand era Luca mic de tot si andreiu avea nevoie de un partener de joaca egal cu el. Se enerva ca cel mic nu intelege regiulile jocului sau ca nu "executa" corect tot felul de cerinte si suturi in minge
Acum se joaca fotbal impreuna, Luca a inteles si cum se joaca carti si monopoly, deci e o mare placere sa ma uit la ei cand se joaca. Bineinteles ca au momente in care imi vine sa-i dau afara pe amandoi din casa. Se cearta si se contrazic cate o zi intreaga de parca ar fi doua tate de la piata.
Oricum de cand e Luca pe lume, Andrei s-a schimbat mult si nu regret o clipa ca am doi. Bafta si tie Ymellda.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca (2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mralu spune:

Buna fetele
Eu zic ca diferenta de 4 -5 ani e numai buna intre frati, mai ales daca nu ai pe nimeni care sa te ajute.
Dani are 5 ani si 4 luni si Crina 11 luni, se inteleg foarte bine.
Papusa mica incearca sa-l imite, rade la el vrea s mearga dupa el, iar Dani vrea sa joace cu ea cum se joaca cu copii de la gradinita.
Nu stiu cum vor evolua dar deocamdata sunt foarte fericita pentru cei 2 puiuti.
Va pup si astept vesti de la voi
puii mei


http://new.photos.yahoo.com/mraluca/album/576460762348247524

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

quote:
Originally posted by ymellda

Buna tuturor.

Desi timp de Internet am din ce in ce mai putin, mai intru sa va citesc.
Noi facem 5 ani pe 17 decembrie, adica intr-o saptamana.
Vad ca multe dintre voi aveti cate doi copii - si cu diferenta de 4 - 5 ani intre ei.
Voiam sa vad intreb - cum simtiti diferenta asta? Este buna, nu prea... pentru copii?
Intreb pentru ca ma gandesc serios la al doilea copil, doar ca mi-e frica de diferenta de 6 ani intre ei. Intre mine si fratele meu este o diferenta de 6 ani si jumatate si, din pacate, nu avem prea multe in comun. Eu am plecat de acasa cand el avea vreo 12 ani si, de atunci, legaturile noastre s-au pierdut.... desi petreceam vacantele impreuna... destul de dificil.
Poate totusi gasesc incurajari ....
Multumesc mult.
Si Sarabatori Fericite !!

Alina si `copilu' de la 3 la 5 ani" Andra - Ioana



ymellda eu am doua fete una de 5 ani si 5 luni si una de 3 luni. Si mie mi-a fost frica ca diferenta este prea mare si am tot intrebat pe mamicile cu 2 copii. M-au incurajat spunandu-mi ca or sa se inteleaga bine.
Ce pot sa-ti spun despre fetele mele. Ruty ( cea mare ) e inebunita dupa bebelina . Daca ar fi dupa ea ar sta toata ziua pe capul ei si ar pupa-o . Ii canta, ii povesteste ce face i-a la gradi, vrea sa-i tina biberonul cand ii dau sa manance.
Iar Thea ( bebelina ) cand o aude pe Ruty , nu mai ar ochi decat pentru ea..
Deci sfatul meu este sa mai faci un bebe daca va doriti asta.

Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Multumesc, fetelor, pentru imbarbatari.
Intr-un fel, desi mai am semne de intrebare, marea hotarare am luat-o. Acuma... sa ne ajute Dumnezeu sa se intample cat mai repede.

Oricum, Alexxia, m-au distrat extraordinar perlele lui Ruty... care seamana destul de bine cu cele ale Andrei mele - intr-o zi la gradinita i-a spus educatoarei ca eu nu ii dau voie sa manance nu stiu ce fel, pentru ca are "bacterii". De unde si pana unde cuvantul?? dar copiii retin tot si pun in context cum vor ei. Iar acuma, mai nou, cand vrea sa comenteze ceva - ne spune, dupa un gest de gandire adanca : " eu nu cred ca asta e o buna idee, nu, nu, nu."
Oricum, este destul de ciudat, ca fiind nevoita sa invete inca doua limbi pe langa romana - si franceza - pentru ca va urma scoala in limba franceza - si engleza - pentru ca asta e limba vorbita la gradinita - Andra face niste combinatii de cuvinte de te doare mintea - se poate sa se turne la balet sau mai nou vrea sa manance un cremwuste frig.
In schimb, este o minune de copil, nazbatioasa si pusa pe sotii, si care cere un fratior sau o surioara.
Noi suntem increzatori.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.

Alina si `copilu' de la 3 la 5 ani" Andra - Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

quote:
Originally posted by ymellda

Multumesc, fetelor, pentru imbarbatari.
Intr-un fel, desi mai am semne de intrebare, marea hotarare am luat-o. Acuma... sa ne ajute Dumnezeu sa se intample cat mai repede.

Alina si `copilu' de la 3 la 5 ani" Andra - Ioana



Felicitari pentru decizie.Sa vina bb cat mai repede!

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)-3.1kg, 52cm

Baieteii lui mami AICI

www.dropshots.com/adelatordoi" target="_blank">FILMULETZE
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=f44d8edd2a6299f81a253&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ VIDEO

Mergi la inceput