Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabri_andrei spune:

La Multi Ani, Mihnea!!!Sa fi sanatos si sa aduci numai bucurii parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Va multumim mult pentru urari si va dorim din inima multa sanatate si tot ce va doriti sa vi se indeplineasca!

Cristina,Rares si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Ioana,iti tin pumnii si spor la tot ce ti-ai propus!

Gabi_andrei,bine ai venit !
Multa sanatate lui Andrei!


Luna,Mihnea doarme de la 10-10,30 la 7 dimineata.Pina a intra in vacanta dormea la prinz la gradi,dar de ceva timp a renuntat la somnul de prinz chiar daca e mort de oboseala!Noaptea se mai trezeste si intreaba cit mai doarme soarele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Luna,
Anamaria doarme de pe la 21 pina la 7 dar mai doarme si la gradinita. Se trezeste repede dar seara avem probleme la culcare ca ea ar mai sta si incepe cu santajul emotional "dar eu de ce trebuie sa ma culc ce nu sint si eu om, tie nu ti-a fost dor de mine sa ne mai jucam si noi?
Eu cred ca la virsta sata ar trebui sa-i ajunga 9-10 ore de somn, dar tu esti sigura ca adoarme imediat ce se baga in pat, sau te pacaleste?
Sau poate nu prea-i place la gradi si trage de timp?

mami de dpitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Mihnea la multi ani fericiti si cu multe bucurii!!! Cristina, ce baiat mare ai! sa iti traisca!


Diana se scoala tare greu dimineata de cand am reinceput gradinita... abia o trezesc la 8 fara un sfert si plecam la 8 si 10 din casa...
seara o culc pe la 21 dar adoarme greu, uneori si la 22... sper sa fie readaptarea la orar de vina si sa treaca perioada asta grea... plus ca nu ii place deloc sa doarma dupa-amiaza la gradi...


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna fetelor! De cand ne-am inscris in lisuta nu v-am mai vizitat. Sper sa ne scuzati. Am fost plecati toata vara, in Praid (aviz celor care au copii cu astm) si la Mare.Acum a inceput Andrei caminul, e in grupa mare si abia asteapta sa mearga la scoala (asa zice acum). O sa mai faca un an la pregatitoare, si abia apoi va merge la scoala. (e din 7 septembrie)Din toamna asta mergem cu el la inot, desi bazinul e cam depatre de casa (15 km).Ii place, abia asteapta ziua de vineri. Deocamdata e la primele lectii, inca inoata cu fluturasi pe manute.As mai vrea sa-l dau la un sport, insa nu ma pot decide care. Cred ca voi lasa balta ideea asta cel putin pana la primavara. El ar vrea la fotbal, insa stadionul e cam departe si nu am cum sa ajung cu el de 2 ori pe sapt. acolo.Va pup, mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fetelor multumesc de raspunsuri. Cosmin s-a mai reglat cu somnul insa trebuie sa avem mare grija sa nu depaseasca 20,30 altfel miorlaie dimineata, chiar si dupa ce se trezeste plange din orice. De dormit adoarme imediat, cam la 15 min dupa ce il pun in pat ma duc sa-l verific si doarme. Cred ca e foarte obosit dupa 6 ore la scoala apoi venim acasa, se joaca putin afara cu ceilalti copii daca sunt, apoi mancam, ne jucam putin, facem baita si iar exersam cititul, apoi nani. Cateodata ma uit la el si-mi pare rau ca are un program incarcat insa realizez ca s-ar plictisi altfel si asa e sistemul aici, trebuie sa exerseze zilnic acasa sa citeasca,altfel ramane in urma. Noi incercam sa facem totul in joaca, sa-l laudam mult astfel ca nu i se pare stresant, insa ma intreb cum va fi mai tarziu cand va intelege ca scoala nu este o optiune?

Vroiam sa va intreb, pe cine asculta mai mult copilul vostru? Pe voi sau pe tatici? Ca in ultimul timp Cosmin imi cam da cu flit si e si cam indraznet (ca sa nu zic obraznic) insa cu sotul meu e miere si il prefera. Unde gresesc? Nu-mi pare rau ca ei doi sunt apropiati ci nu inteleg de ce imi pierd autoritatea in fata lui. Ieri a tipat la mine desi eu vorbeam calm pentru ca nu i-am dat dulciuri inainte de masa. Si nu a tipat doar o data ci s-a rastit repetat....???

Pupici

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

quote:
Originally posted by silvana_salajan
(aviz celor care au copii cu astm) si la Mare.




Hiro are astma , oare intr-adevar e bine la mare ? sau cum ? aerul sau ce ? vreau si eu niste sfaturi , daca puteti

G.K.R

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by danielac

Mihnea la multi ani fericiti si cu multe bucurii!!! Cristina, ce baiat mare ai! sa iti traisca!


Diana se scoala tare greu dimineata de cand am reinceput gradinita... abia o trezesc la 8 fara un sfert si plecam la 8 si 10 din casa...
seara o culc pe la 21 dar adoarme greu, uneori si la 22... sper sa fie readaptarea la orar de vina si sa treaca perioada asta grea... plus ca nu ii place deloc sa doarma dupa-amiaza la gradi...


Dana




Multumim frumos Dani!Pupici Dianei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Fetelor multumesc de raspunsuri. Cosmin s-a mai reglat cu somnul insa trebuie sa avem mare grija sa nu depaseasca 20,30 altfel miorlaie dimineata, chiar si dupa ce se trezeste plange din orice. De dormit adoarme imediat, cam la 15 min dupa ce il pun in pat ma duc sa-l verific si doarme. Cred ca e foarte obosit dupa 6 ore la scoala apoi venim acasa, se joaca putin afara cu ceilalti copii daca sunt, apoi mancam, ne jucam putin, facem baita si iar exersam cititul, apoi nani. Cateodata ma uit la el si-mi pare rau ca are un program incarcat insa realizez ca s-ar plictisi altfel si asa e sistemul aici, trebuie sa exerseze zilnic acasa sa citeasca,altfel ramane in urma. Noi incercam sa facem totul in joaca, sa-l laudam mult astfel ca nu i se pare stresant, insa ma intreb cum va fi mai tarziu cand va intelege ca scoala nu este o optiune?

Vroiam sa va intreb, pe cine asculta mai mult copilul vostru? Pe voi sau pe tatici? Ca in ultimul timp Cosmin imi cam da cu flit si e si cam indraznet (ca sa nu zic obraznic) insa cu sotul meu e miere si il prefera. Unde gresesc? Nu-mi pare rau ca ei doi sunt apropiati ci nu inteleg de ce imi pierd autoritatea in fata lui. Ieri a tipat la mine desi eu vorbeam calm pentru ca nu i-am dat dulciuri inainte de masa. Si nu a tipat doar o data ci s-a rastit repetat....???

Pupici

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze



Draga Luna,
Eu l-am intrebat odata pe Mihnea(care este foarte mamos si sta numa de fusta mea in permanenta)de ce se comporta urit cu mine si bunica;raspunsul a fost exact cel pe care il banuiam:pentru ca ii facem toate mofturile si pentru ca stie ca tinem mult la el si nu ii putem refuza nimic.Asta se intimpla acum ceva vreme in urma pentru ca am inceput sa stabilesc limitele clare ale obrazniciei.
Cind depaseste pragul permis,este pedepsit,mai bine zis amenintatcu somnul si cu privarea de Scooby-Doo sau il las sa urle cit pofteste intr-una din camere.
Si Mihnea incearca sa ridice glasul la mine,dar "am inceput sa ma uit urit" la el si ii spun ca daca ma mai uit odata,s-a si culcat.
Si zice,gata,gata hai promit ca nu mai fac,te rog nu ma trimite la culcare.
In plus regulile referitoare la dulciuri si suc le-am impus de multa vreme:suc 1 data pe saptamina ,iar dulciuri in cantitate mica si doar dupa masa;ba chiar ii spun daca nu maninci ce ti-am pus in farfurie nu primesti nimic desert.Mai sint si zile cind comenteaza,dar sint rare,pentru ca banuiesc ca a inteles ca nu e cale de mijloc!
Pupici!

Mergi la inceput