Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Buna Silvana 75,
E deja la grupa pregatitoare (merge la gradi de la 2 ani 1/2), si incep s-o pregatesc psihic pentru scoala. O sperie tot ce e nou, incepe cu "nu pot", si abia dupa ce e incurajata sau vede ca a reusit ceva capata curaj.
Pitigoiului meu nu prea ii plac exercitiile grafice, in schimb a invatat aproape toate literele si scrie cu litere de tipar. A inceput sa si citeasca cuvinte mai simple.
Palmyrah 2002
Eu ii dau imunorezistan (de la Plantextract) si ii merge foarte bine. Acum aproape 3 ani, facea viroze respiratorii dese, mai ales iarna, care au culminat cu convulsii febrile in seara de craciun. Dupa acest episod, pediatra mi-a recomandat imunorezistan in sezonul rece, si zau daca am mai avut probleme de atunci.

mami de dpitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Dupa cele povestite ieri dimineata,cine credeti ca nu se dadea plecat acasa?Bineinteles ...Mihnea.Am plecat ultimii,pentru ca mai avea ceva litere de scris(din betisoare);bineinteles a si dormit,a papat tot ,iar cind doamna i-a pus sa deseneze ce au facut in vacanta,el a desenat litere si cifre!

Am vorbit la Palatul copiilor si se pare ca voi reusi sa-l inscriu la tobe..!De cind isi doreste....abia astept sa vad cum vor decurge lucrurile

Nanami pupici lui Hiro si muulta,multa sanatate!


Maria,te rog sa ma scuzi pentru ca ieri am uitat!
LA MUULTI ANI ,VLADUTZ !
Sa cresti mare,sa fii sanatos si sa ai parte de tot binele din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Am si eu o problema!
Anamaria face de 3 ani engleza la gradinita(de stat), dar nu se prea lipeste de ea. Majoritatea colegilor ei fac in plus meditatii acasa. Eu am inscris-o de anul trecut la dans sportiv si as vrea sa continue si anul asta si as vrea sa o mai inscriu si la inot ca ii place mult sa se balaceasca. Sotul meu zice ca nu prea ii mai ramine timp si pentru joaca daca ii cautam un profesor de engleza si in plus nu prea e de acord cu un profesor particular - ca nu e competitie.
Voi ce ati alege: joaca in fata blocului cu 2-3 copii, sport, limbi straine?
Oare ar fi mai bine sa astept pina ajunge la scoala?

mami de dpitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Nanami, sanatate multa sanatate pentru Hiro. Ti-au sigur ca are astm? Ti-au dat puff-ere din alea care se dau cu masca? Te intreb ca si mie mi-au dat o data, m-au bagat in toti sperietii, si in timp ce stateam la coada sa cumpar masca, m-am hotarat sa ma duc la o clinica homeopatica, unde mi-au dat niste pastilute (Drosera) si ceai de cimbru. In 4 ore nu mai avea copilul nimic.

Dcop, eu personal as alege sportul si joaca cu copii la 5 ani. Daca zici ca nu s-a prins mare lucru de ea, poate ca sistemul ala de-l folosesc la gradinita nu-i pentru ea. Poate ca mai bine ar merge la ea cineva care sa vorbeasca cu ea in engleza, sa se joace, sa povesteasca, sa-i citeasca, si sa preocupe de ea. Eu cred ca nu la toti copii merge ideea de competitie. La el meu de exemplu, nici ca-i pasa ce fac altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Se pare ca e varsta lui "nu" sau "eu nu pot". Binainteles ca fiu-miu are aceleasi texte ca nici nu termin de spus ceva sau de pus intrebarea ca el deja zice "nu". Aseara am adoptat eu metoda asta si cand incerca sa ma intrebe ceva eu spuneam "nu". Dupa primele incercari imi spune, fara sa-i spun eu ceva, "bine mami n-o sa mai spun nu, da' asculta-ma acum!"
Nanami, si eu vroiam sa te intreb daca i-ai facut teste si probe? Paul tusea la efort si dimineata la trezire. Am umblat la toti medicii posibili si toti imi spuneu sa are astm. In final am ajuns la un medic ORL-ist care mi-a spus ca tusea din cauza amigdalelor prea mari. Anul asta in primavara le-am micsorat si nu mai avem nici o problema.
Dcop, si eu as opta pentru joaca cu copii si un sport.

Va pupa
Silvana si Spidermanu' Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Silvana, cum ai reusit sa-i "micsorezi" amigdalele copilului? Te intreb asta pentru ca si noi ne confruntam cu aceeasi problema, amigdale mari de se minuneaza pediatrul, cica "asa ceva nu a mai vazut"... Ioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Silvana, cum ai micsorat amigdalele? Poate si lui Luca i se trage de la asta tusea, ca le are si el maricele (ma mosteneste pe mine din pacate), oricum aici doctorii iti dau intotdeauna unul din diagnosticele: virus (ca tuseste, ca are febra, ca-i curg mucii, ca-i palid, ca are bube), otita, astm si daca varsa de rupe pamantul, stomach virus... Al meu la fel cu 'nu pot', 'nu stiu', 'e prea greu'.

Ioana, si eu am avut si am :) amigdale uriase, tot timpul se mirau doctorii. Apogeul a fos cand o doctorita a chemat-o si pe colega de alaturi "Vino draga sa vezi niste amigdale cum n-ai mai vazut in viata ta".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Cricor si Ioana, amigdalele le-am micsorat la un medic ORL-ist din Timisoara (singurul din Timisoara care practica acest procedeu), cu anestezie totala pe cale chirurgicala. A fost o interventie destul de usoara, eu ma asteptam sa-l doara dupa, sa nu poata manca si am ramas cu gura cascata cand dupa operatie a venit asistenta si ia adus un corn.
Paul s-a nascut cu amigdalele marite si medicii imi tot spuneau sa le scot, eu m-am incapatanat pentru ca nu erau bolnave, nu facea puroi, doar il deranjau ca nu putea respira (erau aproape unite).

Multa sanatate!
Silvana si Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcop spune:

Multumesc Cricor si Silvana75
Cred ca o sa astept pina anul viitor sa vad cum se va descurca la scoala la engleza. Nu vreau sa o stresez, dar mi-ar place daca ar fi la nivelul celorlalti altfel se descurajaza si nu mai face nimic.

Nu stiam ca exista virsta lui "nu pot", sa inteleg ca e doar o faza care trece? Ce bine ar fi! Am crezut ca numai Anamaria zice "nu pot sa fac asta bine, mai bine nu incerc". Si eu o incurajez pina nu mai pot, o laud cit ma tin puterile cind reuseste ceva ( uneori chiar si cind nu reuseste).

Mai este cineva la grupa pregatitoare?

mami de dpitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

quote:
Originally posted by dcop

Mai este cineva la grupa pregatitoare?

mami de dpitigoi



Da, noi suntem la grupa pregatitoare.
Cricor, de ce va intoarceti in Romania?
Nanani, cum e Hiro?
Nora, ai terminat amenajarea casei? Copilasi ce mai fac?

Silvana si Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput