Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nora,Cricor si eu am fost fan "Arabela" prin anii ´80. Imi facusem chiar rost de un inel si ma jucam cu sora-mea de-a "Arabela" si "Xenia". Nu prea imi placea "lumea reala" si muream de nerabdare sa ajunga iar in "lumea povestilor" cu pelerinele alea!
Si mie mi se parea "nesarat" Peter si il preferam pe Rumburak.Cred ca la un moment dat Rumburak ajunsese in spital in ghips si atunci copil fiind ma mirasem ca incercasera sa-i "rezolve" fractura apasind pe locul cu pricina cu toata puterea!

Spor la amindoua cu organizatul zilelor de nastere ale celor mici!
Aici,prima data cind am fost invitata la un "kids´ party" am ramas tablou ca pe masa de tratatii pt. copii erau numai chipsuri, sticksuri,dulciuri si bauturi racoritoare pline de E-uri,etc.Acum m-am obisnuit ca asa se "procedeaza" si ce sa zic, tot mirata sunt.

De cind au implinit 3 ani, am incercat mereu sa le ofer mici tartine decorate, pateute, dulciuri si sucuri de casa si un tortulet asa cum il dorea sarbatoritul.In plus, mai organizam si diferite intreceri si competitii cu premii surpriza pt. toti copii la aceste zi de nastere.

Cricor,da, si ai mei erau cam nehotariti in privinta "invitatiilor",de obicei ii invitam eu pe cei cu care se jucau cel mai des si pe rude, nasi + prietenii de familie cu copii de virste apropiate.Invitatiile le fac cu ajutorul setului de "scrapbooking" si intotdeauna contin ceva facut de copii.(la un an 2, ii desenam si decupam forma minutelor si a picioruselor, de la 3 ani in sus isi decorau ei invitatiile pe margini ,etc).

Nanami din pacate si baietelul meu a facut niste raceli frecvente si citeva otite in primii ani de gradi.Aici ni se spune ca sistemul imunitar al copiilor este ceva mai sensibil pina in cls.I-II.
Parca si Matei a inceput de la 4 ani in sus sa vorbeasca foarte mult.Acum a prins chiar "simtul umorului", ceea ce e foarte dragut si haios.
Pe ce limba micutul "terorist" vorbeste de nu se opreste?(uite ca si rimeaza!)

Ioana,noi am calatorit cu copii de mici multe ore.(anul trecut am fost in Thailanda aprox. 11 ore de zbor). Jucarioarele preferate si citeva provizii de rabdare ajung!(daca poti, te poti aseza impreuna cu copilul pe bancheta din spate si mai jucati impreuna ceva,cintati, ii mai citesti/spui vreo poveste, mai faceti o mica oprire si serviti mincarica in "natura"...)Cite ore aveti de mers cu masina?Concediu placut!!!

Carmens2 v-am vazut paginuta! Sunteti o familie asa frumoasa si implinita!!Ce bine-mi pare sa intilnesc mamici de 3 copilasi si din Romania!Noi ne descurcam bine, copii mai maricei se joaca frumos impreuna(desi uneori mai exista mici conflicte),bebe e cumintel si fratiorii mai mari il plac si chiar ma ajuta cu placere sa am grija de el. Sunt fericita ca suntem sanatosi si uniti si...deja ne gindim sa le mai facem un fratior sau surioara.
De-abia astept sa ne povestesti cite ceva si despre familia voastra!

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

mariana, merci mult de sfaturi... din bucuresti pana in grecia facem cam 12 ore, dupa cum am auzit... o sa plecam cat mai din noapte, pe la 3 asa. sa mai prinda musiu ceva somn in masina... nasol este ca eu nu prea pot sa stau in spate la masina, de citit nici nu se pune problema ca mi se face rau instantaneu... plus ca vom conduce cu randul, barbata-miu e cam shubred cu spatele si nu poate conduce non-stop atatea ore... in fine, om vedea cum facem... eu nu mai am stare sa fac nimic, abia astept concediul asta!!!!

pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

mariana da , asa se pare ca-i cu copii la gradi , mai am bolile de copii, ca nu a facut decat oreonul. merci , piciul vb. numai in jap.

iomi odihna si distractie placuta in concediu eu zic sa stai linistita ca daca mergeti cu masina puteti opri oricand sa va mai relaxati , si piciulica sa mai ia o gura de aer si doarme mai bine se mai uita pe geam vede una alta care poate e pt. prima data si se va bucura. si zi merci ca nu e cu avionul ca... ca nici n-ai ce sa vezi pe geam , aer nu poti lua ,,, si mai ales la in zbor de 11-12 ore iti dai seama cata plictiseala-i pe pici . eu una ma gandesc cu groaza cand tre sa ma urc in avion , si mai ales cu un terorist dupa mine , tre sa-i dau somnifere , pana -n RO am de zburat 15 ore plus orele de asteptat in aeroport si plus pana la mama acasa , in total 24-26 ore imi trece si dor si tot .



va pup si numai bine
un weekend minunat

mamica de terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

.Dragele mele, am intrat in super fuga sa va salut, nu-mi mai vad capul de treburi cu casa noua.

Petrecerea lui Victor a fost extraordinara, iar el a fost fericit la maxim. A primit multe cadouri, casa a fost plina si au lasat dezastru-n urma dar ne-am distrat de minune. L-am facut fericit, asta era obiectivul. S-acum il mai serbam o data pe 12 iulie cand chiar e ziua lui. Am zis ca o sa-i facem tort plutitor, daca tot o sa avem piscina privata. Mergem 2 saptamani in Spania, langa Valencia, am inchiriat o casut cu piscina pentru 2 saptamani.

Nanami, de ce, Doamne iarta-ma, iti numesti copilul terorist??? Am vazut si eu pozele cu el si-mi pare dragalas, deloc terorist.

Hai, fug, va pup taaare pe toate si mai intru cand pot pe site.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna fetele,

Azi e ultima zi de scoala in Canada. Fi-miu, care tot anul a chirait ca nu vrea la scoala astazi a bocit 30 min ca el nu vrea sa se termine scoala, cine sa-l mai inteleaga. Ieri am fost la gradinita unde incepe sa mearga de luni (marti ca luni e liber pt. ziua Canadei), si mi-a zis ca vrea sa mearga...Din cauza experientelor anterioare cu gradinita, aproape ca nu mai dorm de grija gandindu-ma cat timp o sa-i ia sa se obisnuiasca. O alta mare grija e mancarea, ca mi-e o frica de carnea asta cu hormoni si antibiotice, ne mai vorbind de vaca nebuna... ieri ma gandeam ca poate ar trebui sa cer regim vegetarian, nu prea stiu ce sa fac.

Nora, felicitari pentru noua casa. Ce frumos ca aveti piscina...

Mariana, aici la kids party se da pizza. Tot e mai buna decat chips-urile . Oricum, lumea n-a prea auzit de E-uri, iar diet cola e considerata o bautura potrivita pentru copii (ca n-are zahar mi-a zis o data o tipa). In schimb le dau lapte cu 1% grasime, care-i ca o apa, ca sa nu se ingrase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by Cricor



Nora, felicitari pentru noua casa. Ce frumos ca aveti piscina...




Draga mea, piscina-i la mare in Spania, unde o sa stam 2 saptamani! Casa cu piscina a noastra, in Belgia!!! I don't even dream about it! Gradina noastra e mica micuta, dar ne bucuram ca o avem si asa.

Pupici

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:


Nanami, de ce, Doamne iarta-ma, iti numesti copilul terorist??? Am vazut si eu pozele cu el si-mi pare dragalas, deloc terorist.

Nora
[/quote]

hihihi... stii de ce? pt. ca s-a nascut in aceeasi zi si la aceeasi ora cu teroristii care au farmat america in 2001 .9.11 mda... si e asa de rau... si neascultator... of.of.of.
de alaltaieri a inceput si la el piscina la gradi si vine mort de oboseala in fiecare zi , ii place la nebunie sa se balaceasca in apa . el nu are vacanta si se pare ca se bucura , ca ii place mult la gradi abia in august o sa aibe vreo 3-4 zile libere, de fapt si noi suntem liberi, ca e o sarbatoare in japonia , cica se intorc spiritele acasa si toata lumea e libera , se duc la cimitire s.a.m.d... o sa va mai povestesc atunci cum e

pupici pestisori si multa bafta in tot,,,

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Ne primiti si pe noi? Sun mamica lui Luca, nascut la 30 noiembrie 2001, exact de ziua onomastica a fratelui lui Andrei (nascut la 26 iulie 1996).
Va pup pe toate si promit sa mai scriu aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:


Am promis ca intru mai des,dar nu am reusit sa ma tin de promisiune
Am tare mult de lucru la serviciu ,iar acasa cei doi nazdravani imi ocupa toata ziulica!


Mihnea e in vacanta de la gradinitza unde merge,dar am fost nevoita sa-l dau 1 luna la alta gradinitza fiindca nu am cu cine sa-l las.
E plin de energie si ar vrea foarte mult sa bata la tobe de dimineata pina seara,dar in Iasi,nimeni nu preda lectii la acest instrument!Cu desenatul ,coloratul sau pictatul nu "le are",in schimb aculta IRIS de la 1 an si jumatate!
Isi iubeste fratiorul foarte mult si chiar daca mai apar si unele crize de gelozie totul se termina pina la urma cu bine!

Pupici si o saptamina usoara!


Cristina,Raresnazdravan de 1 an si Mihneasugubatz fara pereche

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:


Bine ati venit:
Carmens2
Nanami
Mikimihaescu
Miris

Mergi la inceput