Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

merci mult de idei, mariana, se pare insa ca acum de cand cu aviara asta s-a primit directiva la gradinita sa se sisteze toate serbarile si toate iesirile din gradinita... se pare ca o sa faca ceva la ei in curte, un fel de concurs intre grupe, o masuta ceva doar pt copii... acum sincer mie nu imi pare teribil de rau, desi e motiv de mandrie pt toti sa isi vada copilul la serbare... la noi in grupa era o chestie care ma scoate din sarite... deci sunt 30 de copii, toti vin cu min.2 - max.5 persoane, catel, purcel, bunici, frati,... TOTI vor sa isi filmeze/pozeze odraslele si se bulucesc cat mai aproape de scena, copiii saracii abia mai pot sa respire, in fine... si toate astea se intampla in sala lor normala de clasa ca sa zic asa, va dati seama ce e acolo...
in concluzie, se pare ca am scapat si de costumul de pom si de buluceala...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by mariana_1976

Cricor,bine ca ati scapat de otitele alea.Si Matei al meu a facut citeva,dar aici mi s-a spus ca este un virus...Nu stiu ce sa cred...Scuza-ma ca te intreb,dar copilul minor al carui parinti nu au domiciliul in Romania,cum se asigura pentru a beneficia de operatie in Romania?




Da, pai tot de la virus ii plecau otitele, avea muci, i se dezvoltau bacterii care se duceau la urechi. Cat antibiotic a inghitit copilul asta...
Cu operatia, in principiu nu se poate. El a fost operat sub un alt nume - al baietelului prietenei mele care e cu 2 luni mai mare. In plus, bineinteles cotizatia de rigoare la medic (care mi-a placut foarte mult) si asistente. Stiu ca am abuzat sistemul (desi prietena mea tot zice ca lasa macar sa beneficieze cineva de toate contributiile ei), dar eram disperata si alta solutie nu aveam. Aici nu opereaza de polipi decat dupa 8 ani, sau atunci cand le pun tuburi in urechi, desi nu inteleg de ce o mai fac atunci, ca doar tuburile le pun pentru drenarea urechii, deci la ce mai scot polipii nu stiu. Am avut mari emotii cu anestezia, dar totul a fost bine pana la urma si rezultatele fulminante pentru noi.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Salut.

Victoras a adus fata acasa. Pe Celia. Fiindca ma tot bateau la cap amandoi ca vor sa se joace impreuna la noi acasa, am abordat-o pe mama fetei si am invitat-o. Sa-i vedeti ce dragalasi sunt, Victor ii explica cate-n luna si-n stele despre jucariile lui, despre constructiile sale mirobolante din Lego. Iar ea vorbeste asa de frumos franceza, ma topesc. E micuta-micuta (abia a implinit 4 ani dar pare chiar mai micuta) dar a stat frumos la masa, a mancat tot-tot din farfurie, a baut sucul la sfarsit, apoi desertul si a aruncat hartia de la ciocolatica la gunoi, apoi s-a sters frumos pe botic si a fugit la joaca. Golanul meu a mancat in dorul-lelii, si-a murdarit camasa nou-nouta, etc, etc.

Am mai remarcat si cand au venit alti copii la noi, Dom'ne ce disciplina la masa, nu ca ai mei!!! Vina e a mea, fireste, nu? Anyway, se distreaza frumos impreuna. Si i-om da si noi pe brazda pe ai nostrii.

Fetelor, cum faceti cu gripa aviara asta, le dati copiilor carne de pui sau oua? E nebunie sau e mai mare scandalul in media decat in realitate? Barbate-miu care-i panicar si ipohondru () zice de 10 ori pe zi "Bine ca nu suntem in Romania!" Chiar asa o fi, va simtiti in pericol?

Pupici

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

wow!!! Nora, cred ca sunt super simpatici, abia astept si eu primele semne de "indragosteala", desi dupa cum il vad eu pe Luca mai am de asteptat... nu prea prezinta interes fetele, dar cum niciodata nu stii cand te loveste damblaua, eu sunt cu antenele la panda...

acum cu aviara asta ce sa zic, mie personal mi se pare super exagerat tot tam-tam-ul asta... acu nici sa cad in extreme cealalta, sa zic ca e o conspiratie mondiala, dar parca e prea multa tevatura... ceva o fi, ca totusi nu iese fum fara foc... prin urmare noi am mai rarit carnea de pui, mi-e cam imposibil sa renunt la ea de tot, dar sunt atenta cand cumpar sa nu fie de pe langa zonele "afectate"...

... si spalam oole cu apa si sapun

aaa, si la gradi tot pui au mancat pana saptamana asta, cica ar fi avut stocuri si ar fi din surse sigure, super testate si verificate, controlate, blabla... de luni au trecut pe vita si porc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Cricor, mie nu mi-a dat prin brainishor ca se poate face o operatie pe numele altcuiva!Bravo ca ati rezolvat problema!
Vad ca si aici e acelasi sistem cu "tubulete" in urechi...
Eu zic ca nici Matei al meu nu e cine stie ce maricel,la 5 ani a avut 20 de kg.

Nora,lasa ca ii obisnuiesc "fetitele" cu manierele la masa...
Tare draguta intimplarea cu pricina.(imi amintesc ca si sora mea avea la gradi "iubitei")

Ioana,pai atunci...bine ca nu trebuie sa-l mai imbraci in.."pom"Nici eu nu cred ca merita asa o tevatura pe tema gripei aviare.Totusi...ma gindesc mereu la voi toti in Romania si sper ca situatia se va normaliza.Aici la gradi nu prea le da pui,tocmai ii semnalasem asta sotului...

Ce mi-a placut cum ai scris de "antenele la pinda"!

Imi pare bine ca si aici mamicile au inceput sa posteze mai des!!

numai bine tuturor

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Fiu-miu avea o iubita la gradi de prin grupa mica pana prin grupa mijlocie, simpatica foc. Acum daca il intreaba cineva daca are vreo iubita spune ca lui nu-i plac fetele, numa baietii.
Prietena mea are o fetita cu un an mai mica decat Paul, ea este acum sora lui
Noi am cam renuntat la carnea de pui, da' e tare greu. Pentru noi cea mai buna "leguma" e carnea de lui.
O saptamana usoara va dorim

Silvana si Spidermanu' Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Fetelor, ieri ne-am distrat de minune in parc cu Victor pe role. e prima oara cand incepem sa-l invatam, l-am echipat cu casca, cotiere, genunchiere, palmiere (exista cuvantul?) si era asa de caraghios, dragalasul de el. Prima lectie a fost de echilibru si pentru obisnuinta. Sa vedem cum mai progreseaza. Ai vostrii merg cu patine cu rotile? Cum i-ati invatat, a fost greu?

Hai ca fug la treaba, mai intru p-aici. Pupici,

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

daaaaa... noi suntem fani role!!!!!!!
eu mi-am luat acum 2 ani, mai mult din nevoia de oarece activitate fizica... mergeam cu fi-miu in parc, eu cu rolele, el cu bicicleta, din aia mica, cu roti ajutatoare... el tot cerea, ca sa ii iau si lui role, dar mi s-a parut mic totusi la 2 ani jumate, desi el atunci arata lejer de 4... in fine, i-am promis ca ii iau anul urmator, asa ca primavara trecuta nu am mai scapat si i-am luat si lui role... a invatat relativ repede, oricum fusesem cu el si la patinoar iarna, asa ca stia cat de cat sa se tina pe picioare... nu am avut nici o metoda, i le-am pus in picioare si l-am lasat sa mearga, incet, cum putea el, pana s-a invatat cu senzatia... acum a inceput sa fie nasol ca abia ma mai tin dupa el, deja se uita cu jind cand mergem in herastrau, e un fel de... skate parc, nu stiu cum sa ii spun, cu tot felul de rampe, chestii din alea pt "figuri"... ar vrea si el, dar i-am aratat ca acolo sunt numai "baieti mari", trebuie sa mai treaca un timp, sa invete sa mearga bine de tot si pe urma il las si acolo...

in alta ordine de idei, joi, pe 1 iunie au "petrecere " la gradinita... e foarte incantat, abia asteapta, am dus baloane, coifuri, goarne, confetti, tot felul de accesorii de gen... e foarte mandru, si mi-a pus in vedere sa il imbrac "frumos"...

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nora, ai mei au role de la 3 ani si ceva amindoi.Cam tot in aceeasi perioada au inceput si cu bicicleta si i-am pus si pe schiuri.Fetita de 8 ani este mai amatoare de role,dar si Matei le poarta mai ales cind apar si baieteii din vecini prin parc echipati la fel.

Ioana,ce frumos suna o serbare de ziua copilului.Sa ne tii la curent cum va fi!Aici s-a facut deja si in fiecare an educatoarea a facut mici surprize parintilor cu ajutorul piticilor.

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Vad ca sunteti experti la role! Victoras al nostru e cam Blekota, abia ce merge si el acum mai putin impiedicat (cu picioarele spre interior) ce sa-l mai pun si pe role. Si are niste picioruse subtiiiiri si e asa de slaaaab, imi vine sa plang cand il vad dezbracat. Si nici nu-i pasa, ba chiar se distreaza pe seama lui. El de el rade, va-nchipuiti? A inventat un joc "cum-ma-scarpin-singur-pe-coaste". Adica isi suge burtica si-i ies coastele in afara de-mi aminteste de bietii copii de la Auschwitz. E drept ca-i tare caraghios cum isi arata oasele. Are simtul umorului, asta-i bine, nu?

Adevarul e ca nu ma stresez prea tare pentru ca am experienta cu fratele lui mai mare (care era slab de-l lua vantul si acum mananca precum un pirat).

Ioana, chiar ca-i dragut ca serbeaza 1iunie la scoala, aici nu-i importanta aceasta zi, acum se pregatesc de "ziua tatalui" dupa ce acum vre-o luna a fost "ziua mamei". Intotdeauna uit datele exacte si bietii copii muncesc la scoala sa ne pregateasca o gramada de cadouase .

Mariana, mamica eroina, cum te mai descurci cu prichindeii tai?

Celelalte fete, ce mai faceti?

Vinerea viitoare suntem invitati, noi parintii din clasa lui Victor la o serata la scoala. Aducem fiecare ceva de mancare, noi ne pregatim totul in micul restaurant al scolii, mancam, bem si vorbim. E un obicei tare frumos, se gasesc diverse ocazii de-a lungul anului si ajungem astfel sa ne cunoastem mai bine. Sunt familii din toata lumea, o adevarata bogatie multi-culturala. Astfel, mi-am facut prieteni de prin toata Europa, dar sunt si din Japonia, Australia, SUA, Venezuela, Cecenia, etc, etc

Nora

Mergi la inceput