Copii din 2001 (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Buna dimineata. Ce mai faceti, dragilor?

Noi am sarbatorit prin munca ziua de 1Mai, munca insemnand planuri pentru casa cea noua, liste de cumparaturi, devize de lucrari, ooof, e greu! Si nici n-am inceput treaba efectiva!

mariana_1976, merci pentru cuvintele dragute despre poze. Andrei are 7 ani, cam 120cm si 24kg. Adica mediu, cred. Victor (nu Vladut), in schimb, e slab mama-mama (ceva peste 16kg) si nici nu se omoara cu mancarea. Dar asa a fost si Andrei si uite ca acum trebuie sa-i zic cateodata sa se mai opreasca, asa ca...nu-mi fac prea multe griji nici cu Victor.
Legat de intrebarile despre Paste, e cam tarziu sa-ti raspund, nu? Oricum, serbarea nu prea are conotatii religioase (ca si Craciunul, de altfel) ci mai mult comerciale. Pentru copii importanta este "vanatoarea de oua" pe care le ascunde iepurasul in gradina. Tot felul de cuiburi de paie pline cu oua de ciocolata colorate. In rest, nu prea stiu, noi am serbat intotdeauna Pastele ori in Romania ori cu prieteni romani de aici.
Apropos de diferenta de varsta: Andrei avea 2 ani si 2 luni cand s-a nascut Victor si nu mergea la gradinita. Mi-a fost tare-tare greu, dar acum sunt asa de fericti impreuna si se joaca asa de bine ca nu-mi pare rau nici o secunda pentru greutatile prin care am trecut. E drept, nici n-as mai avea curajul sa-l fac pe al treilea, ca tine.

iomi, wow ce mare e baietelul tau!!! Pai sunt 9kg diferenta intre el si prapaditul de Victor! M-am uitat la poze, clar pare mai mare si e tare frumusel.

Silvana, bine ai revenit si felicitari pentru operatia de amigdale, ce copil cuminte! Si pentru caine!. Si ai mei ar vrea un caine sau o pisica atunci cand ne mutam in casa cea noua (are gradina) dar nu stiu daca sunt si pregatiti sa aiba responsabilitati si sa se ocupe de animalut sau tot in grija mea o sa ramana, asa ca...

Irina_Claudia, ce mai face ingerasul Ioana?

Vilma, cu maare intarziere, La multi ani pentru Anca si multa multa sanatate. Imi pare rau ca am uitat, dar cum tu nu ai mai trecut de multisor pe aici... uit sa ma uit pe lista initiala si-mi tot scapa aniversari.

Wow, ce-am mai scris! Hai ca fug la ale mele. Pupici si o zi frumoasa!

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Intru si eu cam rar pe aici si atunci cu probleme

Adisor a facut o urticarie urata, prima din viata lui si desi sunt medic sunt cam speriata.

Daca ati avut ceva asemanator cu copilasii vostrii va rog sa intrati pe subiectul creat de mine pe Parintii intreaba...

Va multumesc si va doesc multa sanatate voua si la copilasi!

Poze
www.dropshots.com/day.php?userid=96354&cdate=20060401&ctime=072944" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Delia, im pare rau pentru problema ta, din pacate nu pot sa-ti raspund la subiectul deschis de tine pentru ca ai mei nu au avut urticarie. Victor a avut ceva iritatii cand era mai mic, dar toate s-au dovedit a fi de la deshidratare. Pielea lui e mai sensibila si se deshidrateaza repede. La baie e preferabil sa folosim un ulei de baie sau diverse sapunuri speciale, iar dupa baiue are nevoie de un masaj cu crema grasa (ceea ce-i place foarte mult, fireste).

Altfel,, ce-i linistea asta, suntem cei mai lenesi de pe aici!

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iomi spune:

nici Luca n-a facut din astea, desi ma asteptam intr-un fel pt ca barbata-miu cum mananca ceva cat de putin "dubios" s-a si umplut de bube...
in schimb m-a exasperat in primavara asta cu tusea... fara febra, fara nimic altceva dacat perioade mai mici sau mai mari de tuse... de la o zi-doua pana la o saptamana-doua... care nu treceau cu nimic... am fost la medici, nimic la plamani, nimic in gat(adica rosu), viroza si atat...
nu prea a avut efect nici un medicament (alopat si/sau homeopat), a trecut de la sine cam dupa 2 luni
in fine... acum sper ca am scapat...
ultima noutate: au serbare de sfarsit de an la gradinita, se pare ca e un fel de carnaval... fi-miu a decretat ca el vrea sa fie.... POM
sa vad pe unde scot camasa cu costumul de pom... poate s-o mai suci, cica inca nu sunt date rolurile definitiv...

v-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

N-am mai intrat la subiectul asta de atata vreme, ca probabil nimeni nu-si mai aminteste de mine.
Luca creste, e cam slabanog dar ma consolez ca n-are cu cine semana mai grasut.
Acum ii caut gradinita, ca pleaca mama in iule si nu stiu ce ma fac cu el. De fapt ii caut loc intr-o anumita gradinita, care e in cadrul scolii, sa-mi fie usor cand reincepe scola la toamna ca n-are voie sa mearga la alta scoala. Deocamdata nici un succes...

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Adisor e bine, dar m-am speriat destul de tare. I-am facut o gramada de investigatii si nu i-am gasit nici o cauza pentru urticarie.
I-am facut si determinarea pentru IgE si a iesit normala deci nu are teren alergic.
Doctorita alergoloaga mi-a spus ca probabil afost ceva combinat intre o viroza o greseala de alimentatie, tratament. Dar atunci cand i-a iesit urticaria primea doar Nurofen si mancase chiar putin de regoim fiind putin racit.
In fine sper sa nu mai faca in viata lui asa ceva.
Dar in tot raul emereu si un bine. A stat acasa o luna, nu a fost la camin si a mancat mai mult de regim dar bine si s-a ingrasat vizibil.
Deci m-am hotarat sa il dau la anul la gradinita normala de 4 ore sa manace si sa doarma acasa. o sa ne fie tare greu dar e spre binele lui si merita efortul.

Intre timp am fost si la ORL si mi s-a spus ca <ar fi bine> sa ii scot polipii. Dar el nu se raceste des asa ca o sa mai cer si alte pareri.
A facut careva dintre voi operatia la copii?

Poze
www.dropshots.com/day.php?userid=96354&cdate=20060401&ctime=072944" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu i-am scos polipii, cand avea 3 ani. In Romania am facut operatia, cand am mers in vizita. Ajunsesem la disperare cu otitele aici, imi facuse 7 in 7 luni. Dupa ce i-am scos polipii 1.5 ani n-a mai avut nimic, pe urma mi-a mai facut 2. Operatia am facut la Budimex, personal am fost multumita de cum au decurs lucrurile, desi asistentele lasa mult de dorit.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Cricor, bine ai revenit.

Victoras al meu a plecat azi intr-o excursie la o ferma de animale! Cai, vaci, porci, gaini, magari, iepuri, capre si nu mai stiu cate altele. Au mai fost si anul trecut si au facut paine si suc de mere!!! Era tare fercit de dimineata!

Aaa, si are iubita. O cheama Celia, e micuta tare, blonduta cu paru lung si impletit intr-o codita. Are un aer ingeresc dar mama ei mi-a spus ca-i baietoasa si prefera masinile in locul Barbie-urilor. Am invitat-o miercuri la noi se se joace mai mult timp impreuna si sa-i fi vazut pe amandoi piticii ce topaiau de bucurie.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Cred ca suntem cele mai lenese (la scris) mamici.
Noi suntem bine. Paul merge in 5-6 iunie in excursie la Raul Alb, langa Resita. Este o tabara pentru copii si vor dormi in cabana.
Nora, sa sti ca Paul s-a atasat tare mult de catel si invers. El are grija de el, ii da mancare si apa, il invata anumite comenzi. E un adevarat spectacol sa-i urmaresti jucandu-se.

Numai bine!
Silvana si soricelu' Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nora,ce tare faza cu "prietena" lui Victoras!
Si aici copii sunt incurajati de mici sa-si valorifice "simtul practic",Matei al meu confectioneaza la gradinita o multime de obiecte mici folositoare,dar vad ca acasa prefera jocurile pe computer...

"Problemuta" s-a rezolvat,acum este chiar foarte interesat sa ajute la "ingrijirea" fratiorului mai mic...Sper sa o tina tot asa

Silvana,noi avem 2 pisici si Matei iubeste animalele fiind obisnuit de mic cu ele.Atit el cit si surioara mai mare ma ajuta sa le pun de mancare,si sa aranjez "locuintele" lor.Din pacate,aici nu prea am auzit de "tabere" la copii sub 7 ani,dar Matei va pleca si el intr-o excursie de 15 ore intr-o regiune f.apropiata.

Cricor,bine ca ati scapat de otitele alea.Si Matei al meu a facut citeva,dar aici mi s-a spus ca este un virus...Nu stiu ce sa cred...Scuza-ma ca te intreb,dar copilul minor al carui parinti nu au domiciliul in Romania,cum se asigura pentru a beneficia de operatie in Romania?

Ioana,pai daca Luca vrea sa fie pom,ii poti pune pantaloni lungi maro(nu stiu cit de cald e in Romania acum),camasa de bumbac maro,coronita de frunze pe cap si ghirlande de frunze cusute de maneci(frunze desenate,decupate din hirtie colorata si insirate cu spatii pe o atza mai grosuta maro).Daca nu ai timp de asa ceva,il poti preveni ca va trebui ca pom sa stea intr-o anumita pozitie nemiscat foarte mult timp si mai intii pune-l de "incercare" sa stea cu manutele rasfirate pe sus nemiscat...

numai bine tuturor

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput