Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (61)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

deci, anamari, la tine n-a fost asa groaznic precum cazurile de care am aflat eu si tania. Chiar, si amica mea, asta cu cutitele, mi-a zis ca a facut kk pe masa si, ce e mai rau, este ca mi-a zis ca de durere n-a simtit deloc!! nici nu si-a dat seama! de mai multe ori!

Da Doamne, sa nasc ca anamari!!! Eu criza de colica renala am avut, cu internare si perfuzii noaptea.. tin minte ca asteptam doctorul si ma tineam de burta (nu m-a durut spatele, ci burta la prima criza si cea mai serioasa) si cam icneam recunosc si o nesimtita de asistenta ii zice alteia, pe ton dispretuitor la adresa mea: ia uite-o si pe asta, parca naste....m-am uitat cat de urat am putut la ea...ca de apostrofat nu aveam putere.
he, he, daca ar fi asa mica durerea...tania, poate n-ai avut colica renala si n-ai cum sa compari;hai sa te incurajez eu: daca avem noroc de nastere tip colica renala si nu tip injunghieri, sa stii ca e suportabil! adica ma durea tare, dar nu asa fi facut pe mine si sa nu simt.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am pus si eu niste pozulite la diverse, tot una inainte de bebe2 si una cu bebe2 la vreo 30 de saptamini.

Despre dureri, eu aveam contractii regulate, de travaliu, dar le suportam eroic, si nimeni nu credea ca-s de alea dureroase! Pina am ajuns la spital si la monitorizare s-a vazut ca erau "adevarate". Asa ca am mai stat o noapte pe perfuzii, ca eram cam deshidratata (de durere nici u mai dormeam, nici nu mai beam/papam!) si a doua zi - la cezariana direct. Asta era deja dupa sapt. 41, iar Deiu a iesit cam "spalatoreasa" = depasita sarcina bine de tot!

Asa ca durerile le percepe fiecare altfel, fiecare are pragul lui de durere. Oricum, in practica medicala sint printre primele ca si intensitate (mai sint alea din cancerele cu metastaze osoase sau din scleroza multipla), cu mult peste cele din colicile renale.

Bafta tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

anamari, siminaf, multumim de raspunsurile mai detaliate decat pana acum! Mai vrem! Sa ma comport acum ca un moderator disperat, care nu primeste telefoane in emisiune:)): "Reamintim subiectul zilei, comparati durerile nasterii cu alte dureri traite, astfel incat sa dati acestei experiente "o fatza umana" si pentru fetele care nu au nascut"

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Fetelor cand nastem nu din cauza durerii facem kk, atunci cand iese bebelinul trebuie sa ne scremem cat putem de tare, pana simtim ca a iesit in totalitate.Nu este o regula sa facem kk,eu am avut doua nasteri si nu mi-a spus nimeni daca s-a intamplat fenomenul asta.Cat priveste despre dureri: nu putem compara cu nimic, pe mine ma dureau mijlocul si burta atat de rau incat nu puteam sa ma abtin sa nu tip, aveam impresia ca ma doare si mai rau daca nu ma descarc.Depinde de fiecare cum percepe durerea, dupa ce iese bebelinul se uita TOTNasteri usoare va doresc tuturor, dupa voi urmam noi,mamicile de ian-feb

28+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
De ceaiu ala de frunze de zmeura chiar nu a citit nimeni?

Am citit eu si il si aveam in casa, dar uite ca am uitat sa-l consum. Mi-am adus aminte aseara cind mi-am facut rapid unul, cu proiectul de a ingrasa porcul in ajun cu 3 pe zi.
SE zice ca pregateste uterul pentru nastere. Dar ca in toate sfaturile legate de nastere, "fiecare organis e diferit..." Stiti povestea.


DPN 2.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

simina- la mine cele de colica renala au fost mai nasoale. sisau poate unde la nastere eram pregatita psihic-si asta conteaza foarte mult pentru modul in care suporti durerea. plus ca nu vine o contractie dupa alta-mai e pauza in care te poti relaxa. important e sa incerci ca in pauze sa fi atenta la altceva.uite ,la alex m-a ajutat ca eram in sala cu alte paciente care povesteau...mai ales o tanti la al 12-lea copil...

cand am impins-tot la Alex, fara epidurala, m-am concentrat asupra copilului care trebuia sa iasa si nu am mai simtit nimic altceva- nici macar durere, ca oi fi facut si kk-la cat te scremi.Plus ca pentru epizotomie iti face anestezie locala...La Lia mi-au lasat epidurala cand am nascut-pt.ca simteam fiecare contractie-nu ca durere, ca presiune ...asa ca si daca oi fi facut, cine sa mai simta...

Bic- din ce am citit eu in mod real ajuta si stimularea sanilor-de ce? pentru ca se produc hormoni ce favorizeaza contractiile...

hai ca v-am plictisit cu povestirile mele- sa mai ne spuna si alte mamici...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:


fetelor, SMS de la Noki Lara: (primit pe la 2 si ceva)
"Am nascut la 1.40. A mers f repede. Nu stiu inca datele ei. A avut circulara de cordon.Amanunte maine"

Felicitari Noki!!! Multa sanatate si multe bucurii tie si bebitei Sarah!!!!

--------------------------
Noi abia azi (in fine, marti, pe 1) ne-am externat, am avut eu o mica problema - s-a inflamat duminica cusatura, iar Natalia a facut icterul un picut mai pronuntat si a stat si ea un pic la lampa) si a trebuit sa mai stam 1 zi, altfel ieseam luni. Acum eu ma simt bine (prea bine!), ma tot chinui sa stau cuminte si sa nu-mi fortez taietura - desi sunt cam zglobie. (Se poate sa se fi intamplat toata treaba de la faptul ca sambata m-am spalat pe picioare in chiuveta )

Acum tocmai am alaptat, la 2. Am laptic iat Natalia pare o comoara de : mananca si doarme. Silvia deocamdata o alinta, cand o schimbam pe Nati si maraia , Silvia ii spunea ca nu mai plange, imediat termina mama, iti pune pamparasul...

Nasterea mea a fost f frumoasa - cap - coada, azi am iesit din spital tot bocind de fericire. Singura pb - cu taietuta inflamata, m-a facut sa sufar putin dar noroc ca am luat-o repede cu tratament si acum aproape ca n-o mai simt.

Asa ca noi suntem f f bine. Doar ca normal, n-avem timp deloc, mancam tot la 2-3 ore, ma instalez acasa.....

Asa ca n-am apucat deloc sa citesc ce ati scris. O sa ma uit imediat sa vad cine a mai nascut.

Pe pagina asta mi-am aruncat un ochi si am vazut ca Anda si Tania se preicupa intens de felul durerilor. Nu va mai stresati atata fetelor! O sa vina si o sa treaca! O sa le simtiti la fata locului! O sa dureze cateva ore pe total si cu asta basta!!!! Relaxati-va si bucurati-va de miscarile lui prin burtica pt ca mie mi-e dor de ele. Dar fiind bb din brate o dulceta... mi se mai alina dorul

Biiine, hai ca va trimit mesajul si incerc sa va zic un pic de durerile alea!

Lavi02 si bb Natalia - 4 zile - aproape 5

P.S. va multumesc tuturor pentru gandurle bune si pentru felicitari! sa stiti ca m-am gandit mereu la voi zilele astea si imi pare tare rau ca zilele urmatoare o sa-mi fie mai greu sa intru pe net sa fim impreuna. Dar sunteti f f aproape sufletului meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

A NASCUT NOKI_LARA !!!!!!!!!

mi-a trimis mesaj pe la 2.30 :

"Am nascut la 1.40. A mers foarte repede. Nu stiu inca datele ei. A avut circulara de cordon. Amanunte maine."

Deci - mai avem o fetita pe lista : La multi ani, Sarah !
Ma bucur ca a mers usor si repede, dar stau nitel ingrijorata - sper sa nu fi avut nici un fel de probleme cu circulara de cordon ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

lavi02 - bine ai revenit acasa !!!!!!!!!
e minunat ca va simtiti bine amandoua !
se pare ca am scris mesajul in aceelasi timp - daca mai esti pe forum - zi si tu ce parere ai - crezi ca ar fi putut sa aibe probleme de la circulara ?
intreb, ca eu una nu mai am somn deloc, si nici nu imi vine sa o trezesc acum cu telefonul, ca nu e cazul, trebuie sa se odihneasca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

de acord cu ancaloredana, durerea de masea e mult mai noasoala. Pt ca e continua, ascutita rau si simti ca n-ai ce-i face. Mie mi-au dat lacrimile instant de la durerea de masea dar de la nascut, nu!

Si de acord si cu faptul ca unele vor sa faca pe eroinele si zic ca e mult mai nasol.

Hai sa va zic si eu un pic de dureri.

Faza 1: 0 cm -> 8 cm cica; dureri ca la ciclu, periodice. Acum, primele (cand mi s-a rupt apa acasa) erau cam la 9 minute, apoi la 6-5 minute, in spital. Intre contractii vorbeam: cu alta pacienta, cu rezidenti de pe acolo, cu medicul meu care a venit sa asiste alta graviduta un pic mai avandata ca mine. In afara de durerea de ciclu mai e si senzatia de strangere a burticii pe care la nasterea Silviei nu am avut-o.

Acum am avut contractii mai ca lumea ca data trecuta cand erau mai slabiste intr-o lunga prima perioada: contractia avea un varf in care ma durea burto-spatele mai tare, plus simteam cum ma "lua" si cum ma "lasa"

Faza 2: faza de tranzitie 8-10 cm - dureaza putin, pana la 1 ora. Pauza e mai scurta decat contractia: la o contractie de 3 min pauza de 1; acum la mine parca veneau vreo 3 contractii si apoi 1 minut de pauza - atunci ai tendinta sa te apuce disperarea - (iti zici "cine m-a pus", etc, etc); eu la nasterea 2 tocmai fusesem pe masa si dr a zis 5-6 cm, dar f f repede - in vreo 10 minute sa zic am ajuns la faza asta, ziceam ca mor de la 5-6 pana la 10, dar eu de fapt eram f aproape de 10;

E aceeasi durere tip ciclu dar parca iti prinde toata burta si iti zgaltaie tot corpul. Tipa care a nascut tot cu dr meu inaintea mea, mai varsa in timpul contractiilor, dar zicea ca varsatul o facea sa se simta mai bine. A varsat de 4 ori.

Eu la Silvia in faza asta simteam ca-mi pierd controlul si ca nu mai stiu ce vorbesc. Acum gemeam, ziceam au-au, etc, dar eram perect constienta. In ambele dati stateam pe pat si strangeam in mana salteaua la contractii. Mi-ar fi fost f greu sa nu gem, asa ca nu ma abtineam. Dar incercam sa pastrez volumul scazut.

Dar, in starea asta, cand simti ca vrei sa faci kk, - is over! La Natalia am simtit f repede chestia cu kk, asa ca moasa m-a pus fuguta pe masa si a inceput sa bipaie dupa care bantuia prin spital - era cat pe ce sa inceapa o mica interventie chirurgicala, noroc ca il oprise alt dr sa stea de vorba. Fiindca eram la 5-6 cm cand ma vazuse credea ca mai dureaza.

Faza 3: simti ca vrei sa faci kk tare de tot, ca esti constipata rrrrau, si incerci "sa-l faci". Asa ca te doare atat burta cat si "iesirea". dar sunt pauze de 2-3 minute intre contractii, in care simti presiunea si durere la "iesire", dar nu si durerea de burta; in timpul pauzei poti vorbi cu cei din jur (si glumi in cazul meu )

La fel, data trecuta, simteam ca-mi pierd controlul, parca un pic pluteam, acum nu, eram perfect constienta si ma controlam. Data trecuta tipam si ziceam "Mamaaaa!" ceea ce suna groaznic pt ca mama mea nu mai traia, dar acum nu.

Acum, pe o contractie, impingeam de 3 ori si intre impingeri suflam si luam o gura maaare de aer. A treia impingere imi iesea mai slaba - ca de! nu mai aveam atata forta. Am avut vreo 5-6 din astea, dar primele 2 au fost mai slabute, era doar moasa si voia sa-l astept pe dr . Important e sa nu tipi in timp ce impingi, sa-ti concentrezi toata forta si contractia pe impins. Mai ales ca te ajuta corpul, iti cere sa faci asta, ti-e greu sa te abtii de la impins.

te tii de manerele metalice de la masa si impingi cat poti. O fata din salon - n-a prea ajutat-o medicul si a impins cam mult. Asa ca a 2-a si a 3-a zi avea febra musculara la maini, umeri, etc, zicea ea "de la tras la fiare". Chiar te ajuta sa te tii de manerele alea.

Intre contractii beam apa - mi se usca gura.

Ce a fost misto acum, e ca eu, convinsa fiind ca bb e mic, impingeam cu incredere, ca ma gandeam ca e mitititel si e usor - cand colo - 3400g!

Dureea de la iesire se transforma in senzatia de arsura - eu acum iar am simtit cand m-a taiat. Din pacate nu am mai avut forta sa scot capul copilului pe contractia pe care m-a taiat, a 3-a impingere a fost mai slaba. Asa ca am intrebat intre contractii: mi-ati facut epiziotomia? La care bineinteles ca dr si rezidentii si moasa s-au distrat de mine Din moment ce in clipa urmatoare am putut sa "vorbesc despre asta" - cum zice prin filmele americane - va dati seama ca nu a fost chiar asa sinistru.

------------
Mai neplacut - ca dureaza- a fost dupa aia; control cu valvele - sa vada daca s-a rupt colul - nu se rupsese deloc, cusut.... dar in timpul cusutului vorbeam si glumeam cu , numai ca mai ziceam cate un au! cand ma intepa. Mi-a facut vreo 3 injectii cu xilina, dar tot am simtit, mai ales ultimele - cusaturile la piele. Pielea e mai sensibila.

Ideea e ca ai si un pic de anestezie naturala, datorata nasterii, de asta nu te "omoara" taietura pe viu.

In a 2-a zi te mai doare taietura, mai ales cand te misti... dar cu sup cu Diclofenac - trece pt cateva ore bune. Daca eu m-am spalat cu picioarele in chiuveta...

Acuma sper ca ce v-am povestit v-a linistit si nu v-a speriat. Atunci, chiar in clipa aia, te intrebi: cine dreaq m-o fi pus?! Dar iti trece urgent cand auzi plansetele bebitului.

Eu, dupa ce m-a terminat de cusut, spalat moasa, etc si stateam pe masa asteptand sa ma mute pe patul mobil, m-a apucat plansul: de bucurie si de eliberare, eram f f fericita! Moasa mi-a zambit si mi-a zis sa ma opresc ca nu-mi face bine...

Senzatia de FERICIRE chiar nu se poate compara cu nimic. E atat de intensa!!!!! Dar mi-e f greu s-o descriu!

Una peste alta, nasterea e o experienta f intensa in toate sensurile, si fizic si psihic. Pt mine, nasterea Nataliei va ramen o amintire f f frumoasa!

Ar fi cazul sa ma culc, ca acusi ma scoala iar Natalia - papacioasa si cacacioasa si iubita!

Va pupic, Lavi02

Mergi la inceput