Mos Craciun

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Pentru mine Mos Craciun face parte din spiritul Craciunului... si a venit si anul trecut pentru toti... Adi, mami, tati...
Eu vreau copilul meu sa creasca si un pic sensibil... sa stie sa se bucure de o floare de un cantec, de o poveste, de mos Craciun... si cand va fi mare si va stii ca nu exista zmei si zane sau mos Craciun... mos Nicolae...
Nu sunt de acord cu teoria ca in zilele noastre trebuie sa fii real... eu cred ca povestile iti hranesc sufletul si iti dau oarecum putere sa mergi mai departe...
Asta este parerea mea... Si Mosul va veni la Adi si cand va fi mare... chiar daca va stii ca suntem noi... emotia ... surpriza... este frumos sa fie pastrate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Pe mine Ioana (7 ani) m-a luat prin surpindere in seara asta si m-a intrebat "De ce unii copii spun ca nu exista Mos Craciu?" I-am raspuns ca pentru unii copii chiar nu exista Mos Craciun (si mi-a parut rau ca nu am deschis mai demult acest subiect, ca poate as fi putut sa ii dau un raspuns mai bun). Desi are incredere oarba (inca) in tot ceea ce ii spun si ii explic, nu am putut sa ii spun adevarul. Probabil ca pana la Craciun tot o sa afle de la colegii ei ca nu exista Mos Craciun, dar macar am incercat sa mai prelungesc "magia".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Si Ioana inca mai crede in Mos Craciun (are 7 ani si jumatate) iar pe noi, ca parinti, ne bucura foarte tare acest lucru. Vrem sa pastram cat se poate de mult magia mosului.
Nu m-am gandit ce o sa-i spun in momentul in care va incepe cu intrebarile si sincera sa fiu nici nu-mi vine vreo idee asa ca urmaresc cu interes postarile voastre

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Ioana a scris deja scrisoarea pentru Mos Craciun. S-a chinuit jumatate de zi sa construiasca o felicitare cu ferestre care se deschid si in care sa apara lista cu jucariile te. S-a suparat ca nu i-a iesit frumos, asa ca pana la urma tot la o felicitare obisnuita a ajuns, in care i-a urat Mosului "Craciun Fericit". Probabil ca sa verifice neamestecul parintilor in "treburile Mosului" mi-a cerut un plic pentru felicitare, pe care l-a lipit fara sa imi arate felicitarea. Asta nu inseamna ca eu nu am fost indiscreta si nu m-am uitat pe felicitare dupa ce a adormit. Nu de alta, dar trebuie si Mosul ajutat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

quote:
Originally posted by dori

Ioana a scris deja scrisoarea pentru Mos Craciun. S-a chinuit jumatate de zi sa construiasca o felicitare cu ferestre care se deschid si in care sa apara lista cu jucariile dorite. S-a suparat ca nu i-a iesit frumos, asa ca pana la urma tot la o felicitare obisnuita a ajuns, in care i-a urat Mosului "Craciun Fericit". Probabil ca sa verifice neamestecul parintilor in "treburile Mosului" mi-a cerut un plic pentru felicitare, pe care l-a lipit fara sa imi arate felicitarea. Asta nu inseamna ca eu nu am fost indiscreta si nu m-am uitat pe felicitare dupa ce a adormit. Nu de alta, dar trebuie si Mosul ajutat!

dori



Ce dragut!
Asta imi aminetste de Bianca mea anul trecut: avea aproapee 5 ani si m-a pus sa-i scriu Mosului, apoi a bagat scrisoarea in plic si a pus-o cu minuta ei...in cutia noastra postala. A doua zi dimineata, era tare fericita ca Mosul luase scrisoarea ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna,
Eu imi amintesc cum a fost la mine: copiii tot insistau ca nu exista, eu ii contraziceam pana in panzele albe, cand frate-meu (cu 4 ani mai mare)m-a anuntat cu dragalasenie "Nu fii proasta, sigur ca sunt mama si tata". A insistat destul si a jurat ca el i-a vazut pana sa-l cred.
Iar apoi a facut un lucru minunat: mi-a spus: "Asa ca de anul asta poti sa fii si tu Mos Craciun!" Si am inceput sa planuim cum sa facem si noi la randul nostru cadouri.

Parintii mei n-au recunoscut niciodata nimic oficial. Asa ca sunt de acord cu ce spunea cineva mai devreme: cum adica, Mos Craciun nu exista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Baietelul meu a aflat de la gradinita cum e cu Mosul dar nu pare dornic sa aiba o confirmare .Duminica seara mi-a spus ca Bogdan prietenul de la gradi' i-a spus ca sunt mama si tata "mosi",ca el i-a vazut .Vladut mi-a spus ca el crede cu putere in Mos Craciun si ca ,daca ce a spus Bogdan e adevarat el nu se supara dar prefera sa fie tot asa ,macar pana mai creste Ana (surioara lui de 5 luni ).Si oricum mosul il ai in suflet ,fiindca mami e mare si nu prea mai vine mosul la ea si atunci cumpara tati cadouri pentru ea
Si la intrebarea de ce nu mai vine si la parinti mi-a raspuns ca are prea multi copii si pana la adulti se cam termina banii,doar n-o avea si fabrica de bani .Eu i-am spus ca jucariile le fac spiridusii dar el s-a gandit ca si jucariile alea au nevoie de materie prima si atunci tot la bani ajungem .
Si oricum adultii cedeaza in fata copiiilor .Mi-a spus ca Mosul e asa ca o iubire maaaaare ,maaaare !
Deci pana la urma uite si rezolvarea ,cel putin pentru noi .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Ana are doar 3 ani si 7luni si nu-si aminteste mare lucru de iarna trecuta.Noi am facut cunostinta, saptamana trecuta, cu Mos Craciun pe site-ul lui si i-am trimis o scrisoare deja si asteptam raspunsul lui.Nepotica mea este in schim un pic mai mare si zilele trecute m-a intrebat daca chiar exista Mos Craciun, i-am spus ca da si am indemnat-o sa ia legatura cu el pe net.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

copilul meu are 9 ani jumatare si crede in mos craciun in ciuda faptului ca multi copii ii spun ca nu exista
Imi pune tot felul de intrebari si acuma ... explicatii peste explicatii ...........dar un lucru e sigur .... nici la 20 ani cand ma va intreba nu o sa recunosc ca nu exista mos craciun
MOS CRACIUN EXISTA
Daca nu credem in Mos Craciun pentru noi inseamna ca vin sarbatorile degeaba

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Fiul meu de 5 ani si jumatate si-a creat singur o explicatie la puzderia de mosi:pentru ca sunt atatia copii care-l asteapta in noaptea de Craciun,vine inainte el sau spiridusii lui{sunt magici de aceea sunt mai inalti}sa ii vada copii si sa le asculte poeziile,iar in acea noapte lasa doar cadouri.A fost norocos ca intr-un an la tatal lui la servici a fost un actor cu barba si parul albe{naturale}iar pentru el acela este un etalon,Mos Craciun adevarat.Mami gandeste altfel:daca dimineata gaseste cadouri,pot fi lasata si de Baba Cloanta

Mergi la inceput