Mos Craciun

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Stinu
taica-su i-a spus acum doi ani ca Mosul e o mare pacaleala si copiii destepti nu cred in el.




Ce prostie!!!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

de ce e o prostie??? Nu trebuie sa confundam pe mosu cu spiritul craciunului!!!
Robert la trei ani m-a intrebat ca oamenii care cumpara brazi si globuri din piata, sunt toti mosi? Sau cumpara pt. mos? Anul acela in dimineata zilei de 24 am impodobit impreuna bradul, el era tare incantat. Si in fiecare an podobim impreuna, iar dupa aceea asteptam sa vina mosul sa puna cadourile sub brad. Iar de anul trecut si Robert isi pune cadourile sub brad.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

O sa aiba timp suficient sa fie matur si sa le stie pe toate ,daca inca mai merge de ce sa nu ii prelungesc placerea si sa ii vad fatuca cum radiaza de fericire in dimineata de Craciun .
Cat despre pom participa la impodobirea lui de la 2 ani fiindca i-am spus ca facem bradut tocmai ca sa vina mosul .Si apoi parca sunt si eu copil alaturi de ei (mai am o bebelusa de aproape 5 luni ),particip si eu la bucuria lor,lui ca fiica-mea habar nu are.
Cred ca peste vreo cateva zile trebuie sa ii scrie scrisorica mosului.
In Norvegia nu exista Mos Craciun ci un fel de spiridusi care vin si care urmaresc copiii tot anul si ii rasplateste de Craciun .Pentru ei Craciunul e cea mai importanta sarbatoare ,mai mult decat revelionul si mai e una ,tot a copiiilor ,Sf Lucia ,in care toti copiii sunt ingerasi si se imbraca in alb si astfel aduc lumina in case pentru ca vine iarna grea si lunga ,e pe 13 ,sau 14 decembrie ,nu mai stiu .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Desi sint mare pt mine exista Mos Nicolae si Mos Craciun si astept aceste sarbatori cu mare nerabdare. Incepind din luna noiembrie imi fac planuri ce cadouri sa cumpar mamicilor mele si pt asta string fiecare banut in parte.Numai cumpar pachetel pt scoala...
Imi amintesc ca anul trecut de Mos Nicolae la miezul noptii am mers pe hol sa-i pun ceva in ghetute lui mamica si m-am lovit de ea care facea acelasi lucru ca si mine

De Mos Craciun impreuna cu mamica impodobesc bradutul cu mare bucurie si cred ca toti oamenii indiferent de virsta asteapta cu nerabdare aceasta mare sarbatoare.

Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Fiica-mea, anul trecut(avea 6 ani) a venit tare suparata in casa pentru ca una din fetitele de la joaca(care avea 10 ani) i-a spus ca este proasta pentru ca inca mai crede in Mos Craciun. am intrebat-o pe fiica-mea, daca ea crede ca exista. Mi-a spus ca da, iar eu l-a randul meu i-am spus ca Mos Craciun va exista atat timp cat ea va vrea sa existe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

de ce e o prostie??? Nu trebuie sa confundam pe mosu cu spiritul craciunului!!!



De ce n-ar trebui sa confundam pe Mos Craciun cu Craciunul? "Convietuiesc" impreuna de cand ne stim, chiar daca sunt lucruri diferite. Chiar sunt mai destepti copiii carora li se explica de cand pot intelege ca Mosu' e o fantasma? Personal ma indoiesc.
Si atunci, de ce isi mai cumpara oamenii brazi, ii impodobesc si isi pun cadouri sub el? De ce nu isi amenajeaza scena nasterii Domnului in casa iar traditionala adunare a familiei sa se faca in jurul staulului?
Oricum, fiecare cu gustul lui...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Dar de Mos Gerila isi mai aminteste cineva ?
Si cat se straduiau parintii nostri sa pastreze viu spiritul Craciunului atunci ?
Eu imi amintesc si nici nu cred ca am sa uit vreodata .
Asa e Rufus ,fiecare cu gustul lui si fiecare isi creste copilul cum vrea ,eu am ales sa cred in Mos si cu asta basta .
Ce ar fi Craciunul fara mosneagul gras si rosu si bradutul impodobit ?Si bineinteles bucuria copiiilor .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamsadamy spune:

Salut, am intrat si eu pe site inmediat cum l-am descoperit, si sincera sa fiu m-ati c-am dezamagit.Am 36 de ani si mosul inca mai vine in fiecare ajun.Chiar daca, cateodata este mai sarac, nu uita sa-mi aduca pijamale noi si in ajun de craciun sa le imbrac si in noaptea aceea sa visez frumos.Nu-mi aduc aminte sa fii visat vreodata urat in noaptea de ajun.
Craciunul este o sarbatoare sfanta si mosul face parte din ea, nu-l veti putea da la o parte si nu cred ca are rost sa dezamagim copilasii nostrii cu acest aspect.Am putea sa gasim explicatii frumoase si calde venite din suflet si sa mearga la suflet,nu sa-l ranim.Atmosfera calda de craciun trebuie sa existe in toate sufletele,dar trebuie sa avem puterea sa o recunoastem si sa nu o luam ca pe o obligatie a sarbatorii.Multumitii DOMNULUI si multumitiva voua cand aveti posibilitatea de a fii mesagerii MOSULUI.
Sase&sase pregatirile se apropie de inceput, intrati in hora si pastrati magia.

Madamsadamy&Andreea(29.06.2000) si Andrei(23.03.2002)
http://community.webshots.com/user/Madamsadamy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

quote:
Originally posted by Madamsadamy
Am putea sa gasim explicatii frumoase si calde venite din suflet si sa mearga la suflet,nu sa-l ranim.
Madamsadamy&Andreea(29.06.2000) si Andrei(23.03.2002)
http://community.webshots.com/user/Madamsadamy



Ai si ceva idei concrete, ca exact asta ceream la inceputul subiectului, un mod frumos de a apropia evenimentul de poveste.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

La noi vine mosu in fiecare an in seara de ajun,imbracat in costumul lui rosu,cu barba alba si cu sacul plin.Suntem un grup de mamici si pregatim venirea mosului cu randul,anul trecut a venit la noi acasa.Copii dupa ce-au fost la colindat prin bloc,l-au asteptat bucurosi pe mosu,emotionati si sfiosi,sperand sa nu uite poieziile si cantecelele cu care il vor indupleca pe mos sa le dea cadourile mult visate si pe care le-au comandat cu mult timp in urma.Dupa ce ii asculta pe toti,mosu le imparte cadourile apoi pleaca si la alti copii,spunandu-le sa fie cuminti,sa-si asculte parintii ca sa vina si anul viitor.

Ps.-mosu este unul din vecini pe care copiii nu-l recunosc dupa voce iar costumul il avem de cativa ani,de la Metro.
Eu zic sa nu le rapim bucuria de a crede in Mos Craciun,chiar daca pun intrebari,trebuie sa-i facem sa creada ca Mosul exista,este minunat sentimentul ca si spiritul Craciunului.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput