amintiri

amintiri | Autor: yonella

Link direct la acest mesaj

care e prima amintire? cam de pe la ce varsta?
prima mea amintire este de pe la 5 ani, eram pe un camp cu flori galbene cu alti copii de la gradinita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mironna spune:

Prima mea amintire este de la 3 ani jumate cand m-am dus prima data la gradinita.

Mirona si BB Andrada (20.03.2003)





http://pg.photos.yahoo.com/ph/carmen_g_ro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

prima mea amintire... tot pe la trei ani si jumatate (varsta de acum a fetitei mele), cand ne-am mutat de la tara la oras... imi amintesc seara cand ne-am mutat, cum stateam in curte si priveam casa noastra, cred ca urmatoarea amintire este cea a cutremurului din 1977, adica spre 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_radu spune:

Cred ca tot pe la 3 ani si ceva de la gradinita. Cum abia mergeam, de obosita ce eram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Primele mele amintiri... cam pe la 2-3 ani in vechea casa a bunicilor:
- urcam de-a buselea niste trepte de ciment foooarte inalte
- eram in curte, la gard si la vecini (surorile bunicului si verisorii mei) latra cainele de care-mi era foarte frica (un caine lup)
- ziua verisoarei mele: bunicul ma trecea peste gard si apoi m-au indemnat sa mananc tort si m-am intins sa iau bomboana din varful tortului

Acum imi dau seama ca am amintiri frumoase. Sper, din tot sufletul, ca si pentru copiii mei sa fie la fel.

Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Prima mea amintire dateaza de cand aveam mai putin de 2 ani. Stiu ca unii nu cred, dar am foarte clara imaginea in minte: covertura de pe pat, tata o tinea in brate pe mama, iar mama ma tine pe mine... si toti trei radeam. I-am povetiti mamei mai tarziu si mi-a confirmat felul in care arata camera si nu-i venea a crede ca-mi amintesc de faza aia. CEi care au copii nu ar trebui sa gandeasca niciodata "lasa ca nu pricepe"; da, poate ca nu pricepe dar e de ajuns sa retina o imagine... pe care o va descifra mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Prima amintire!!! pe la 3 ani...ma imbracase mama cu o rochita prea scurta si mi se vedeau chilotii. si-mi aduc aminte ca am plans tare, imi era rusine de ceilalti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Din pacate pt mine primele amintiri le am de la evenimente nefericite...
Prima din ele (pe la 2.6 ani) ... alergam in jurul mesei pe care era sicriul proprietarului unde locuiam cu ai mei in acea perioada.
A doua este de la 3 ani ... stateam pe olita in curtea bunicilor iar mama a intrat devastata...murise mama ei adoptiva .

Sunt amintiri triste care m-au marcat. Am invatat pe propria piele o lectie pe care copilul meu nu va fi nevoit sa o invete....decat atunci cand va fi suficient de puternic (sper sa ma ajute Dumnezeu).

Alina si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Prima mea amintire dateaza de pe la 2-3 ani: dormeam intr-un fotoliu tapitat cu dungi mari negre, albe, portocalii si dungute mici negre si portocalii. Iar jocul meu preferat inainte de a adormi era sa urmaresc dungile cu degetul si sa le dau personalitate: "asta-i mama" (dunga alba :">), "asta-i tata" (dunga neagra), "asta-i mamaie" (dunga portocalie). La tataie era o problema, ca se terminau dungile groase Asa ca tataie saracu' mereu se ivea ca o combinatie de dungi subtiri.

Ce amintiri mai pastram si noi!


Come to the dark side: we have cookies!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Eu imi amintesc cand aveam vreo 3 ani si mergeam la gradinita. De fapt imi aduc aminte mirosul ghiozdanelului pe care il pregatea bunica: cu sandvis si mar.

mamica Anei si a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

cred ca vreo 2 ani.. spre 3..
imi amintesc cum stateam in patul parintilor, sprijinite, imbrobodita cu o basmaluta , iar sora mea matura in camera.

http://community.webshots.com/user/tora97

"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput