Dr.Nayel - CF 2 (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

chris,mersi mult,mult de tot.chiar m-am mai linistit,sa stii.totul o sa fie bine pana la urma,ca asa trebuie.
am fost asta seara la control si a zis ca e ok,bebe are in jur de 3 kg,m-a mai chemat tocmai pe 15 dec.,adica cu 2 zile inainte de dpn,asta daca nu se intampla sa nasc mai repede.oricum,abia astept sa vad eu ca e bebe bine si sanatoasa.
mersi inca o data!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Adriana, asa cum zicea si Chris va fi in regula totul.
Mai intai iti va face epidurala daca ti-a promis, la mine s-a tinut de cuvant.
Apoi, eu nu am stiut ca mi-a facut epiziotomie, nici nu am vazut cand a luat bisturiul si nici nu am simtit nimic.
Taietura arata ca un unghi drept, o poti vedea atunci imediata asa ca acum nu se mai cunoaste nimic.
Sa-ti iei de acasa diclofenac supozitoare pt ca te va durea puti dar sa nu eziti sa le spui si asistentelor ca-ti vor face si ele calmante o data la 12 ore.
La fel, daca bebe plange si tu esti epuizata peste noapte sau numai are el chef s suga ca e cam lenes, chem o asistenta si o rogi sa-i dea supliment.
Acelasi lucru si daca are colici, le chemi si te ajuta fara sa ezite.
Candida am avut si eu si nu s-a intamplat nimic nici cu mine nici cu bebe
iti tinem [pumnii
Alina si Andrei - Pavel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

mersi Alina78.ma linistesc din ce in ce mai mult.o sa fie bine si la mine.acum nu mai am somn noaptea,nu stiu ce e cu mine,adorm pe la 2 nopatea si la 6 -7 ma uit la ceas sa vad daca mai e mult pana se face ziua.si inainte as fi dormit....dar cred ca incep sa-mi fac antrenamentul fara sa vreau.:))
va pup pe voi si pe bebeii vostri scumpici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

io nu vreau sa comentez subiectul cu epidurala.. pre ca n as fi obiectiva.. poate mi s a parut mie, poate mi s a intimplat mie.. dar ar trebui sa spunem totusi lucrurilor pe nume.. adika Adriana, depinde de cit de norocoasa esti, adika de cit de usor nasti.. io la capitolul asta n am avut prea mare norok.. in sensu ca mi s a parut O mare GROZAVIE, nasterea naturala, in sensu rau, binenteles.. ca de croshetat a croshetat 50 de kintute numarate de sotul meu, dupa ceas... fara nici un fel de exagerare.. e adevarat ca mare lucru nu mai simti cind coase.. si oricum comparativ cu durerile nasterii (fara epidurala).. croshetatu' mi s a parut raiu' pe pamint.. doar a a durat f. mult.. nu mai zis ca a trebuit sa mi coasa colul care s a rupt in timpul nasteruii si nu stiu ce perete vaginal, la fel..
N am stat in fund corect mai bine de 2 saptamini si n am putut saconduc cam 3 , fara nici un fel de exagerare.. n as vrea sa ma repet.. dar totusi.. ar trebui sa fi pregatita makar moral si ptr. o nastere mai grea..
Iti dorim desigur , mai ales io, sa nasti usor, sa nici nu fie nevoie sa te taie..si sa ti monteze Nayel epidurala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Meyyy, inseamna ca eu chiar sunt o norocoasa!!
N-am avut nevoie de diclofenac sau alte calmante si mai-stiu-eu-ce medicamente.
Adriana, si eu inainte de sarcina dormeam de rupeam patul. De felul meu sunt tare rea de somn, insa vad ca pentru bb fac o multime de exceptii Si nu mi se pare greu sa fac acele exceptii... Ar fi bine, totusi, in primele doua saptamani sa ai mereu pe cineva langa tine, sa te ajute pana iti intri in ritm.

Apropo de supozitoare: mie asistentele mi-au dat pentru hemoroizi hemorzon, dar am citit pe forum ca nu e indicat la alaptare, parca. Asa ca nu le-am folosit. O prietena care nascuse prin ianuarie mi-a zis ca medicul i-a recomandat Ultraproct (gel) si e ok. L-am folosit si eu.

Adriana, ce mai vroiam eu sa iti zic: ca sa nu patesti ca mine, ca mary sau ca crinuta, mai bine iti iei la tine solutie de colargol - si ii pui tu lui bb o picaturica in fiecare ochisor, in prima zi. Teoretic cei din maternitate trebuie sa puna nou-nascutilor kestie dintr-asta (ceva cu nitrat de argint), dar la noi or fi uitat ... io stiu?! Vorba sotului meu: ce-i in mana nu-i in picior

Numai bine,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

Aveti si voi dreptate,pana la urma e si chestie de noroc:sa nasti sau nu usor.Crissi,da,la tine a durat mai mult datorita rupturii asociate de col si perete vaginal,dar cred ca daca nu se intampla asta,dureaza mai putin.zic si eu.:))
O sa iau solutie din aia pt ochisorii lui bebe.mersi pt.pont,Chris.
voi la cate sapt ati nascut?mie mi-a zis sa mai vin la control peste 2 sapt.,asa cum v-am mai spus,cu 2 zile inainte de dpn,si ca daca nu e nmk modificat ma mai trimite acasa.bine,ca daca e sa nasc mai repede ma duc la spital si va fi sunat.doar ca nu mai am rabdare si vreau sa-mi vad mai repede puiuta,mai ales ca pe 15 cand m-a chemat e si ziua mea si nu vreau sa nasc sau sa ma opreasca atunci.va fi cum vrea bunul dumnezeu,pana la urma.
Va multumesc mult,mult de tot.sunteti tare dulci.va pupacesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Crissi, de multe ori m-am gandit de ce nu ti-a facut epidurala si singura concluzie la care am ajuns e ca si-o fi dat seama ca bebe e mare si i-a fost teama ca n-o sa cooperezi. Nu prea sta in picioare nici asta ca si bebe al meu a fost destul de mare (3.730kg).
Slava Domnului ca mi-a facut ca mai aveam putin si ma auzea mama de la Piatra Neamt cat de tare incepusem sa ma vaicar si sa tip

Dupa epiziotomie m-am vindecat complet abia dupa o luna. Nu stiu de ce s-a vindecat asa greu, ca in general ma vindec repede de orice. E drept ca eu am alaptat in pozitie de sezut ceva vreme si oricum as fi stat tot cred ca apasam pe taietura.Mi-a dat domnul r un praf, frat cu baneocinul, ca ma vaicaream ca mi se desface operatia.

La ochisori si Andrei a avut probleme inca din spital si nu au trecut decat dupa tratament cu Genticol si Kanamicina.

Irda, ai fost cumva internata intre 1 si 4 iulie?
Mi se pare ca te cunosc si nu stiu de unde. In acea perioada am stat si eu in spital si stiu ca la un moment dat am vorbit cu cineva din salonul vecin care semana cu tine.

Sa dea Domnul sa nasteti toate cele care urmati repede repede, asa cum am nascut eu si sa nu va doara niimic daca se poate.

Va pupam,
Alina i Andrei-Pavel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Adriana, mai bine il suni tu daca ai contractii din 5 in 5 minute. Sa nu faci ca mine, ca mi-a fost jena sa il sun in miez de noapte... si era sa nasc cu moasa si medicul de garda!
Am nascut la 4-5 zile dupa DPN.
Si eu am alaptat in sezut, si nu cred ca am facut bine (am facut un edem micutz, si mi s-a vindecat epizio destul de greu, zic eu, dupa o saptamana si cateva zile). Apropo: eu am curatat-o local cu ceai de pelin si de galbenele (de preferat sa nu fie cald, ci la temperatura camerei).

Pentru ochisor noua pedi ne-a recomandat tot Genticol, dar n-a avut efect, ci ne-a trecut de la sine (doar cu ser fiziologic de fiecare data cand vedeam ca are secretie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

da,Chris,cred ca mai bine o sa-l sun eu daca vad ca se ingroasa gluma.:))desi eu sper ca voi naste ziua.
si pe mine cred ca ma apuca Dpn-ul si nimic.
chiar,voi de unde ati ales medicii pediatrii,ca eu habar nu am pe cine o sa iau ,am inteles ca ar fi indicat cineva care sa stea cam prin aceeasi zona ca sa poate veni acasa.eu satu in zona Titan.ma gandesc deja la o gramada de lucruri si sunt cam stresata pt ca nu stiu daca voi face fata.lucrul bun e ca de pe 15 sotul meu intra in concediu pana pe 10 ian. si va fi mai bine.
abia astept sa revin pe forum si sa pot scrie :am nascut!
va pup pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Buna fetelor,
Nu mai zice nimeni nimic? Cam liniste!
Ati mai fost la domnul doctor?
Dina, nu mai zici nimic? Ce face bebelusa?
Va pupam,
Alina si Andrei-Pavel

Mergi la inceput