Dr.Nayel - CF 2 (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Crissi, nu mai zici nimic?????

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

Scuze fetelor, dar abia acum m am mai eliberat de probleme pe la birou!
Ce ziceti de saptamina viitoarea? sa mergem la spital?? intr o dupa amiaza??.. sa aflam cind are garda Nayel.. si sa mergem sa l vedem , sint curioasa foc sa vad ce moaka face cind ne-o vedea cu bebeii dupa noi??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Crissi, pai nu merem mai bine la cabinet ?
Acuma pe bune, poate la spital e intr-o nastere. Si ce facem? Stam dupa el? Hai plssssss....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare fetele!
Noi n-am mai intrat cam de multishor, dar am mai citit cate ceva .
Daria mea e bine, a recuperat bine de la 2 kg si 43,4 cm la nastere, la 4 luni avea 60 cm si 5.400 gr. Gangureste, se joaca, e o scumpa. In seara asta m-a zapacit cu intorsul de pe spate pe partea dreapta....se arcuieste si se enerveaza ca nu poate sa ajunga pe burta !

Mie mi-a luat putin in greutate de la 3 la 4 luni cu laptic de la mine asa ca am trecut-o pe"diverse" si pe Milumil 2 + cateva snack-uri de tziti. in total cred ca avem vreo 7 mese pe zi . Nu vreau s-o dolofanesc neaparat, ca nici noi nu suntem asa, dar sa fie si ea mai "in fire" nu balerina (a se intelege slabanoaga)!

In legatura cu vizita cu bebeii la Nayel...eu trebuie sa-mi fac programare saptamana viitoare si oricum o iau pe Daria cu mine ca n-am cu cine s-o las acasa....asa ca daca va hotarati.....dati si voi un semn de viata!

Chiar ma gandeam....sa ne faca sotul poze cu Nayel si bebeii nascuti cu el . cred c-ar fi haios sa o avem pe topic.

Pupicim mamicile si bebeii + gravidutzele si burticile!
Hai ca m-am intins cam mult!

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Irda, ce ar fi sa mergem joi?
Da, si poze, musai vom face poze.

Chris si Crissi, e ok?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Am scris mai devreme un mesaj, si, din pacate, forumul cred ca a luat-o razna. Reiau:

Crinuta, pentru mine ar fi suuuuuper OK sa mergem joi - pentru ca am liber. Dar nu cumva e inchis cabinetul (joi e 1 decembrie, sarbatoare legala, adica)?
Crissi, si tu ai liber, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissi spune:

ChrisDun , n am liber, ca cika se recupereaza nu stu' ce zile dintre craciun si rev.
la ce ora vreti sa mergeti? io nici nu stiu unde i cabinetu, macar.., oricum , ar trebui verificat mai intai , sa nu fie inchis joi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Irda, te-ai programat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

buna,fetelor.revin si eu cu niste intrebari si sper ca macar una dintre voi,care a nascut normal,isi va face putin timp si pt mine.mai am super putin pana nasc-sunt in 38 sapt,si mi-e tare frica.dl.dr. mi-a zis la rugamintea mea,ca-mi va face epidurala,dar din ce imi amintesc eu,mai demult voi ziceati ca se razgandeste in ultima clipa,si....ma rog,pana acum,asa mi-a zis.ramane de vazut.voua daca v-a promis,v-a facut-o?
apoi,ma ingrozeste numai gandul epiziotomiei:cum este,cat dureaza cusatura,doare rau,cat e de mare?nu inteleg din moment ce se face anestezie locala cu xilina,de ce este totusi atat de durerosa precum am auzit.am o gramada de ganduri negre,sunt f stresata.in plus am desc si la cultura de col streptococul de grup b,dl.dr. mi-a dat tratament dar tot ingrijorata sunt,plus ca am si o candidoza de care nu mai scap.dar dl.dr. a zis ca sunt pt nastere normala,bebe e pozitionat perfect,asa ca...o savad ce ma asteapta.
sper ca nu v-am stresat prea mult cu atatea intrebari si vaicareli,dar pur si simplu mi-e teama...
va multumesc mult si sanatate multa voua si bebeilor vostri(cred ca sunteti super fericite ca ii aveti langa voi,sanatosi,frumosi si ca ati scapat.)
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Adriana, nu te mai framanta ca il stresezi pe bb! Gandeste pozitiv!!!

Eu am nascut normal, dar n-am vrut nici in ruptul capului epidurala. Asa ca nu stiu sa iti zic... vorba proverbului "orice rau spre bine".
@off-topic: de fapt, la urmatorul () bb sper sa reusesc tot normal, fara epidurala...

Epiziotomia e floare la ureche, nici macar nu te doare cand ti-o face, poate doar o sa te ciupeasca un pic la cusut. Adica simti ca o ciupitura de tantar, spre exemplu, nu-ti fa probleme. Si te coase foarte repede (15'). Sa stii de la mine (ca mie moasa nu mi-a zis !) ca dupa nastere 2 ore n-ai voie sa adormi (din cauza ca se relaxeaza vasele de sange si se poate face hemoragie masiva, care risca sa nu mai poata fi oprita). Sa ai cu tine mobilul (eu am dat sms-uri) sau un ziarr, o carte, ceva.

Aaa, si nu e prea indicat sa stai in fund (desi eu am putut!) pe partea cu epiziotomia. Cica se vindeca mai greu.

In rest, cred ca ai mai citit. Mancare pot sa iti aduca ai tai, si o bagi la frigider. Cand vrei s-o mananci rogi pe doamnele de la Oficiu sa ti-o incalzeasca. La fel cu sterilizatul mameloanelor de silicon sau al suzetei.

Daca vezi ca bb plange noaptea (si realizezi ca e de foame, nu de colici) poti sa ceri asistentelor de la copii sa ii dea laptic. Eu asa am facut ambele nopti cat am stat. O colega de-a mea (care a nascut acum 8 ani) mi-a zis ca nu i-a dat copilului nimic de mancare noaptea, si dupa cateva zile nici n-a mai cerut. Eu n-am avut inima s-o vad pe a mea ca plange de foame. La urmatorul cred ca iau de acasa bib si laptic praf .

Stii, cred, ca de cate ori plange bb incerci sa ii dai san (asta daca nu o fi facut kk si trebuie schimbat ).

Numai bine, nastere usoara si bb sanatos!

Mergi la inceput