vaccinul antigripal

vaccinul antigripal | Autor: ama_kaly

Link direct la acest mesaj

am citit pe un site despre influvac-un vaccin antigripal iar pe prospect scrie ca nu este contraindicat in sarcina..dar parerile sunt impartite..voi ce credeti sau care stiti mai bine..avem voie sau nu sa facem vaccinul antigripal?e sau nu daunator bebelului?
io11+ si din burtik

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu, una, sincera sa fiu nu mi l-as face.....mi-e cam teama.
Da cel mai bine ar fi sa intrebi medicul tau....e singurul in masura sa spuna daca da sau nu

Toanca si Matei Alexandru 27+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Eu stiam ca se poate face vaccinul dupa saptamana 14 de sarcina, dar medicul ginecolog stie mai bine.

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

O singura data in viatza asta mi-am facut vaccinul antigripal (acum vreo 2 ani) si am facut o gripa de toata frumusetea (am zacut 2 saptamani rau de tot si am avut febra de 40 de grade). Eu una nu cred in acest vaccin si cu atat mai mult nu l-ash face in timpul sarcinii. Cred insa in administrarea imunostimulatoarelor. Anul trecut am facut cure cu echinaceea si n-am avut nici macar vreo raceala mica, asta dupa ce, an de an faceam gripa. Cred ca mai degraba contracaram o gripa cu un sistem imunitar fortzos decat cu un vaccin.
Si-apoi, sa stitzi ca si vaccinarile astea facute an de an au efecte adverse in timp. Unul dintre efecte am auzit ca ar fi scleroza in plagi. Nu prea ash vrea sa ma confrunt cu asha ceva peste ani si ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si noi (eu si sotul) am facut cure cu echinaceea...dar tot nu am scapat de raceala.
Oricum nu am incredere nici in vaccinul antigripal

Toanca si Matei Alexandru 27+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

va multumesc pentru raspunsuri ..nici eu nu vreau sa risc nimik asa k nu o sa-l fac..o sa intreb si doctorul cu prima ocazie.in nr de octombrie al unei reviste de bebelusi skrie ca si noi gravidutzele tb sa ne vaccinam sa ne ferim de gripa..cine shtie ce sa mai creada?dar ce facem cu gripa aviara?cum ne protejam?pe mine ma sperie.. io11+ si din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Eu nu l-am facut. Dar medicul care mi-a urmarit prima parte de sarcina imi recomanda calduros sa il fac. Hm.

Chris si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns july_g spune:

Nici eu nu cred ca trebuie facut! In definitiv ce este un vaccin? Virusi atenuati sau morti pe care ii introduci in corp pt. a obliga organismul sa secrete anticorpi. Cel putin asa stiam. Daca ma insel si ma trezesc vorbind, imi cer scuze. Dar daca am dreptate nu inseamna ca ne introducem singure acesti virusi? Organismul nostreu mai e in stare sa lupte cu cei atenuati?

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;116/st/20060509/k/5b13/preg.png[/img]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu nu l-am facut. Chiar si dupa ce am nascut am fost sfatuita sa las o perioada de cateva luni pana ma vaccinez pt ca dupa nastere sistemul imunitar este oricum dat peste cap si nu se stie cum pot reactiona. Asa ca m-am vaccinat la 2 luni de la nastere.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu tocmai l-am facut. Doctortul mi-a spus ca, in general, este considerat sigur.
Problema care se pune este ca cel de aici contine ceva mercur care ar putea fi daunator. Dar merg pe mina doctorului si gata. In ultimul an eu am facut toate gripele posibile care au circulat prin oras. Anul trecut am fost bolnava de patru ori. Ultima oara, a circulat o raceala acum 2 saptamini pe care fireste ca am luat-o. Asa ca am considerat ca cel mai sigur este sa fac vaccinul.


DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

am vazut k unii doctoti recomanda altii nu..cine sa-i mai inteleaga?si eu st foarte sensibila si racesc imediat d aia sunt asa preocupata de acest vaccin..dar pana la urma nu cred k-l voi face si voi incerca pe cat posibil sa nu racesc si sa ma feresc de gripa..nu ma gandesc decat la binele bblului meu..sa fac ce e mai bine pt el..
va pupic si multumesc pentru raspunsuri..io12+ si din burtik

Mergi la inceput