vaccinul antigripal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Dar incercati sa luati OSCILOCOCCINUM, care e lipsit de orice fel de contraindicatii.... si are efect de vaccin (se paote administra si sugarilor).

Oscillococcinum , globule


Indicatii si proprietati
Stari gripale.
Oscillococcinum este un medicament homeopatic.

Prezentare
Doza intraga de aproximativ 1g.
Flacon de 3 si 6 tuburi-doza.

Mod de intrebuintare
Se tine sub limba pana la topire continutul unui tub-doza.

Pentru sugari se lasa continutul unui tub-doza sa se topeasca in putina apa si se administreaza cu lingurita sau biberonul.

Se ia Oscillococcinum cu un sfert de ora inaintea mesei sau la ora dupa aceasta. Oscillococcinum va fi cu atat mai eficace cu cat este luat mai devreme, odata cu primele simptome de stare gripala, actionand astfel mai rapid.

Posologie uzuala
Posologia variaza in functie de momentul la care se intervine in evolutia bolii:

Tratament preventiv: se ia o doza pe saptamana in perioada de expunere gripala.
Stare gripala incipienta: se ia o doza cat mai devreme posibil eventual repetati tratamentul de 2 sau 3 ori din 6 in 6 ore.
Stare gripala declarata: se ia cate o doza dimineata si seara timp de 1 pana la 3 zile. Daca simptomele persista si dupa 3 zile, consultati medicul.


Elise

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu nu as fi facut in timpul sarcinii nici un vaccin.
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama_kaly spune:

mai bine ma protejez de raceli si gripa decat sa fac ceva de care sa nu fiu sigura ca-i dauneaza sau nu bebelului meu!multumesc pentru raspunsuri fetelor!! poza bebe eco 11+ sapt:
http://community.webshots.com/photo/481016601/481019371OfAfPeio12+ si din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Aici nu se recomanda vaccinarea gravidelor cu exceptia situatiei in care exista un pericol real de epidemie grava sau calatoresc intr-o zona afectata.

Doctorul care imi urmareste sarcina mi-a spus ca urmarile vaccinarilor pot fi f.neprevazute in sarcina dar ca el a avut o pacienta gravida care facuse vaccin impotriva febrei galbene cu virusi activi si a nascut o fetita perfect sanatoasa.

Am cunostiinte care au facut din greseala(nestiind ca erau)vaccinul polio si cel impotriva hepatitei A si B.Au nacut toate copii sanatosi si nu le-a fost afectata necum sarcina.(din fericire).
Asa ca...desi vaccinarile ar fi de evitat,nu avem motive sa ne ingrijoram prea tare daca le-am luat din greseala fie chiar la inceputul sarcinii.

salutari din Suedia tuturor
Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006

Mergi la inceput