Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

bb_alinus, n-am facut nici un efort... pur si simplu asa s-a intamplat... N-am crescut decat in burtica (de la 63 cm la 107) si circumferinta sanilor (de la 83 la 97)... in rest am ramas neschimbata.
Oricum cred ca intr-o luna nu mai iau mai mult de 2-3 kg...

Eu am prin casa tot continutul bagajului pt maternitate, dar nu am apucat sa le pun la un singur loc.

Lui bebe i-am terminat de amenajat camera, mai avem doar sa spalam lucrusoarele si sa le punem in sertare. Apoi o sa chemam un preot sa ne faca o sfestanie si vom fi pregatiti pt bebel

IrinucaR 34fix



www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Alina, pe mine ma cearta toata lumea ca nu mai reusesc sa pun pe mine in ultima vreme aproape nimic..Cica nu as manca, dar eu chiar mananc.Sper ca macar ce mananc sa se depuna pe bb. Daca tin minte bine la kg in top era Ripley cu doar 5 kg puse si asta era acum vreo doua saptamani.

Sa va povestesc o mostra de profesionalism medical de la noi din Dej.Am o colega insarcinata -cu o saptamana mai "mare" ca mine.Pe ea a programat-o la cezariana pe data de 15 octombrie inca din primavara. Ei, saptamana trecuta ii spune medicul ca in saptamana cu 15 este plecat din localitate si nu-i poate face cezariana, dar are fat doua optiuni: ori are rabdare pana pe 17 cand e la spital din nou sau sa daca nu mai are rabdare sa meraga saptamana asta sa-i faca cezariana. Voi ati mai auzit de asa ceva?

Hai ca va las, ma duc sa ma pregatesc pt.

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

nu mai vorbiti de kilograme, ca ma ingrozesc; am plecat de la 54, si am ajuns la 67; asta inseamna 13 kg, pana in saptamana 31, ceea ce a cam mult;dar avand in vedere ca am avut intotdeauna tendinta la ingrasare, asta e ...
aaa, si mi-am mai luat si un cantar nou , ca era in oferta la cora, si asta arata cu 1 kg mai mult, nesimtitul ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

A, pai uite cineva care sta ca si mine la capitolul kg, Dienuta, pai si eu am plecat de la 47kg ( am doar 1.54m) si am ajuns la 61 ( cred ca 62 acuma, nu am curaj sa ma cantaresc)

Ripley, 5.5 kg doar??? Pai si dr ce zice? De fapt, daca stau si ma gandesc, o colega de servici imi zicea ca la baietelul ei a pus aproape 6kg, si a nascut un bb de 3.300g...si eu tot credeam ca ma minte, dar bag de seama ca e posibil.
Eh, oricum, eu am pus kg peste tot, ca n-am reusit sa le trimit doar la burtica

Joy, uite chiar acuma mi se intareste burtica cand pe o parte cand pe alta, or fi contractii?? Ca nu ma doare deloc! Sau o fi bebele care da din fundulet si picioruse? Oricum, al meu bebe e mult mai activ acuma la 34 sapt decat era inainte, pe la 28-30 sapt, cand chiar imi faceam griji. Cat despre contractii, nu reusesc sa le diferentiez de miscarea lui bebe.

Alina si Bebitza Amalia 34+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Alinus, si io la fel patesc! Dar eu cred ca sunt miscarile lui BB, ca parca la contractii ti se intarea toata burtica! Si la mine la fel, acuma misca mai mult! Te-ai mai gindit la oferta mea imobiliara- sa ma mut eu in camera Amaliei?

Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Nu am facut nicicum de am pus asa putin, si eu ma tot mir, mai ales ca nu m-am abtinut de la absolut nimic. Si eu sunt chiar plinuta de vreo 2-3 ani, ma ingrasasem de la anticonceptionale si n-am mai reusit sa dau jos. Singura explicatie logica este ca mi s-a reglat metabolismul la loc si ca probabil stresul si nervii cu mutatul, renovatul si biroul si-au spus cuvantul. Doctorita mea spune ca e ok, doar copilul meu are peste 3 kg acum (vad eu vineri cat) si e bine dezvoltat, cu picioare lungi, nu e obligatoriu sa te ingrasi, ba chiar e fte bucuroasa ca s-a stresta ca am sa ma ingras ca fiica ei care nu si-a revenit la 3 ani de la nastere. Fiecare organism reactioneaza altfel, eu eram disperata ca am sa pun tone pe mine si uite ca acum sunt pe lista cu kg minus :)) e hilar. Si tensiunea mi s-a reglat. adica de la 12+8 acuma e 10+7, etc.... se pare ca mi-a prins bine sarcina.
Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

mandyksch, sunt socata de ce zici tu... Totusi cezariana nu e acelasi lucru cu a-ti scoate o masea

Mie doc m-a programat la cezariana la 38sapt si 2 zile... o sa ma lamuresc miercurea viitoare.

Bebele meu se strange cand pe o parte cand pe alta si se simte ca e cu spatele spre noi :)
Contractii am mult mai rare fata de luna a 7a de exemplu... sau nu mai imi dau eu seama..

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Dragi burtici felicitari.Stam bine la capitolul cumintenie .Fetele de la Sep. -Octom. au inceput sa nasca din data de 3 august .Se pare ca noi sintem mai norocoase si mai cumintele .
La kg sint tot pe primul loc si acolo o sa ramin + 20KGPacat ca nu a crescut si bebe mai mult .
36 sap

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

mirela anca, tzi-am trimis un mail shi pm saptamana trecuta, le-ai primit?
xandra

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Irinuca, intr-adevar e socant cazul colegei mele. Dar e si mai socanta atitudinea medicului, ei vezi de asta am preferat sa merg eu la Cluj.

Sa vedeti ce am patit cand am venit de la doctor.Abia imi taram picioarele dupa mine ca bineinteles la intoarcere am cumparat niste lapte, mere si paine, incepuse sa ma doara parca si burtica, mi-era cald si eram toata inrosita... ma intalnesc cu vecina care sta usa in usa cu mine si ma intreaba daca mai am mult pana ce nasc ca ea m-a vazut si azi dimineata si parca fata mi-e schimbata si crede ca nu mai am mult pana ce nasc. Va dati seama ce bine mi-a cazut..
In fine ajung acsa , imi pun jos bagajele si dau sa ma schimb cand bate cineva la usa...era aceeasi vecina si a venit sa-si ceara scuze pt. ce zisese mai devreme, cica nu a vrut sa ma sperie dar ei chiar asa i se pare....Si uite asa stau si eu pe ganduri acum

Mandy, 35+

Mergi la inceput