Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Dienutza - . banuiesc ca acum te uita la "dadaca", nu? Sa stii ca si eu o fac din cand in cand, personajul meu favorit fiind Niles. Eu ma omor dupa umorul englezesc!

JOY - si mie mi s-a intamplat asta, nu foarte des, dar, intr-adevar burtica era tare denivelata. Mi s-a intamplat si cand eram in spital si am aratat unei asitente, care a spus ca e OK, ca-si revine. Nici dr. nu a spus ca trebuie sa ma ingrijorez. Bafta azi la control!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Buna fetelor...am disparut cateva zile...nu nu am nascut inca si nici nu vreau deocamdata.
Pe la noi a fost o vreme atat de frumoasa incat am stat mai mult pe afara si destul de putin in casa profitand de soare. Ca imediat vine iarna si frigul.
Sunt relativ bine, daca nu tin cont de contractiile pe care le am si care parca sunt mai dese si mai lungi parca...bine ca nu sunt dureroase. In schimb obosesc f repede si e enervant rau de tot. Cu fierea e parca mai OK, Ina, Lavi02 nu m-am gandit la operatie laparoscopica pt. ca eu nu am decat mal in vezica biliara si peretii sunt ingrosati asa ca medicii nu mi-au recomandat operatie. Multumesc lui Dumnezeu ca fac destul de rar crize de fiere.
Fetelor cred ca bb al meu a coborat sau burta a coborat, sau cum s-o zice. Parca nu ma mai apasa pe diafragma si si in oglinda o vad undeva mai jos.Dupa-masa merg la medicul de familie si are o asistenta draguta pe acolo , destul de priceputa si o s-o descos un pic referitor la burta asta.
Astept monitorizarea din 12 octombrie, sper ca placenta sa fie inca destul buna pt. a-l hrani pe bb. Am o frica in mine fetelor (cred ca eu sunt fricoasa fricoaselor).Sper sa fie bine bb iar eu sa am suficient curaj si sa trec peste cezariana.
Cred ca o sa am si o cearta buna pe ziua de azi.La 35 sapt si 3 zile am tot 9 kg in plus. De la eco din 21 septembrie nu am mai pus nimic pe mine (in 12 zile), cine zicea ca in ultimele luni punem pe noi juma' de kg pe saptamana??? Ca eu nu pun nimic, sper sa puna bb de la mine. Asta o spun pt. ca toata lumea zice ca nu mananc suficient si nu-l alimentez nici pe bb. Dar eu mananc,si atunci cum se explica?

Hai ca m-am intins, vorbim mai incolo.

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, tocmai am citit la Probleme legislative (Marius spunea), ca s-a respins din nou Proiectul pentru indemnizatia de copil -aceea cu cele 8 milioane, dar nu era dat nici un link, voi stiti ceva?

Mandy, 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

mandy, nici eu n-am gasit link la marius. proiectul era inca pe situl mmssf, iar pe situl guvernului nu aparea nimic. o sa mai caut azi, dar nici la hotnews nu se discuta problema...

apropo de burtica... ieri, o prietena, mamica cu experienta... cum ma vede, pe langa complimente gen "greieras ce bine arati"...imi zice si ca mi-a coborat burtica, ca ultima data nu era asa.o fi n-o fi ... poate de-asta am si durerile cumplite de bazin, de parca maine nasc!
bine macar ca fi-mea s-a calmat cu boxul, am ramas numai la contorsionism si impins in ficatul meu!!

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mda, la dadaca ma uitam... a fost episod cu valentine's day ...
cristina, sa fiu sincera, cred ca e cam devreme sa ti se coboare burtica - am citit ca la primpare cu 3-4 saptamani inainte de nastere, iar la multipare cu 2-3 zile ...
io simt ca o ia in sus a mea ...
joy, tu ce program vrei sa-ti faci daca ai dureri si contractii ?

mai, azi aterizeaza cumnata mea din state; abea astept sa vad daca ne-a luat ceva ... da ma roade rau de tot, ce chestii misto se gasesc pe site-urile americane, dar cum dumnezeu se pot comanda si la noi ?!?
sa nu exagerez, dar chestiile astea tehnice zau ca le gasesti si la juma de pret fata de ce e la noi ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

Astazi implinesc 34 saptamani
Am 8 kg in plus!!!

Saptamana viitoare pe 12 mergem sa il mai vedem pe scumpel cum evolueaza!!!

IrinucaR 34fix


www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna fetelor dragi!

Tania, felicitari pentru confirmarea asteptata! Si frumos nume-incearca sa-l mentii unic! Io recunosc ca-s impotriva de Dumitrii, Ioni si Vasili...nu dati cu parul....
Lavi02- votez pentru Natalia, care-mi placela nebunie si mie se pare ca se super asorteaza cu micuta Silvia. Asociat cu Gabriela. Ai dreptate cu faza cu cadourile, dar mi se pare ca suna tare bine - Natalia Gabriela. Mai cugetati voi...

Eu am avut ieri o zi incredibil de plina. Am fost, printre altele si la dcotorita, unde am stat la coada 2 ore. BBlina e OK, mi-a facut si control pe masa si mi-a zis ca nici o modificare la col, deci OK. Vestea trista e ca e plecata o saptamina din tara, intre 10-17 octombrie. Ma rog doar sa nu ma apuce atunci nascarea....
Pe 17 merg la urmatorul control, la spital, cind imi ia si testul de streptococ si control pe masa si eco cu determinarea greutatii.
Mi-a dat sa repet urocultura si hemoleucograma. Atit.
Seara, dupa atita alergatura, nu m-am simtit prea grozav, dar nici contractii nu am avut, doar o oboseala mai mare si o presiune jos.

Cam atita despre mine, ca m-am lungit! Va pupicesc pe toate!


Poze cu mine
Varsta Sarah http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Lavi02 si eu votez cu Natalia Gabriela. Prietenii stiu de ce !

Noki super vestea cu bb si colul! Eu eram atat de obosita cand am citit mesajul tau (lucrez la niste machete de azi dimineata si stau tot cu ochii in calculator) ca am citit "e placenta de o saptamana" in loc de "e plecata o saptamana". Asa ca ma tot intrebam ce vrei sa spui, ca te mai tine placenta doar o saptamana??!!! Bine ca am reusit si eu sa citesc corect pana la urma!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna burtici,
Mult mai vorbarete azi si cu o multime de sfaturi utile! Notat!

Lavi2 si mie imi place prenumele Natalia, mai ales ca poti sa ii faci o gramada de alinturi gen Nat, Naty, etc asta daca iti place, ca eu una dupa asta m-am ghidat cand am ales numele bebelinei.

Noki, ce bine ca bebele e ok si ca mai sta in burtica! Dar 2 ore in sala de asteptare...wow!

Irinuca, cum ai reusit sa iei doar 8kg??? Eu am luat 14kg ( nici nu am mai indraznit sa urc pe cantar de vreo saptamana) si sunt tot in sapt 34

Dienuta, e adevarat ca la americani gasesti lucruri mult mai ieftine insa ce te faci cu vama si cu taxele postale? Eu cred ca cel mai bine ar fi sa gasesti pe cineva care vine de acolo, si sa te aranjezi asa. Eu de ex de aici nu am trimis niciodata pachet prin posta ca e foarte scump, iar prin autobuz sau tren...nu m-am complicat.

Mandy, si la tine vad doar 9 kg la 35 sapt!!! Cum faceti fetelor??

In dimineata asta mi-am terminat bagajelul de spital ( de fapt bagajoiul, ca s-au strans o gramada). Si cum tot vorbeati voi de chilotei, la mine pe lista, la capitolul lucruri pt sala de nasteri era trecut si chilotei( de unica folosinta), pe langa un tricou cu maneca scurta...deci banuiesc ca nu o sa ies in fundu' gol dupa...habar n-am. Si o chestie utila zic eu ce ni se cere este un spray brumizator....ca o si vad pe maica-mea ( ea o sa fie langa mine)cum o sa ma spreieze pe fata ca sa ma racoreasca



Alina si Bebitza Amalia 34+

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Alina, de ce nu-ti iei o camasuta de noapte, dc vrei mai scurta, pana la genunchi si cu maneci scurte? Asa nu risti sa iesi pe coridor in fundul gol, desi ma gandesc ca dupa nastere ni se rupe ce si cum vede, m-ai facut sa rad bine :) Si mama mea va sta langa mine.
Eu am + 5.5kg, ba chiar am impresia ca am slabit, la pantalonii cu burtica imi flutura cracii si mi-am pus azi curea ca pica de pe mine. E drept ca pap 1 data pe zi, dar consistent zic eu, iar seara in pat sigur mai pap niste biscuiti Grisbi de la parmalat, sunt bestiali.
Natalia e un nume fte frumos, merge cu Gabriela la fix.
Cat despre Vasili, Ioni etc..... eu zic ca pana la urma dc vrea sotul sa poarte si un nume din familie e cumva penibil sa refuzi, oricum nu trebuie sa-l folosesti decat in acte sau la botez. Si noi dc aveam baietel il chema Alexandru Ioan, nu la-m putut refuza pe MArius care a vrut si un nume de safnt. Asa ca e fetita, Ana indeplinea toate conditiile, insa ne-am decis de vreo 2 zile sa o cheme Ana Ecaterina + Faifer, desigur (Ecaterina dupa mama, suna frumos si imi doresc asta.

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput