Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania s-ar putea ca peridurala sa nu fie foarte obisnuita la spitalul vostru din Sibiu si la ei intr-adevar sa se ajunga des la forceps. Daca nu e si daca dr tau nu se simte sigur pe el in chestia asta (ca altfel ti-ar fi spus da, OK, nici o problema), atunci mai gandeste-te. De-asta ti-a zis de America. Nu stiu cum e in America dar in Bucuresti, Romania se naste bine-mersi cu epidurala la greu. Cand am nascut-o pe Silvia si am vorbit cu dr meu despre asta, m-am apucat eu sa-i insir argumentele ca de ce NU VREAU epidurala, printre care si asta cu forcepsul, si el mi-a raspuns: nu stiu daca am pus forceps la vreo epidurala pana acum, arca am mai pus un vid-extractor, sau ceva de gen. El mi le contracara pe toate (argumentele). Si chiar asa si e, am auzit n persoane (plus vazut una la fata locului, cea cu ciorapii rupti si rochia mulata a nascut tot cu dr meu cu epidurala in timp ce eu eram in sala de nasteri) care au nascut cu dr meu sau cu altii cu epidurala fara nici un forceps sau problema.

Faptul ca nu are experienta in epidurala nu inseamna ca nu e un dr bun! Nicidecum! Doar ca la ei in spital nu e asa uzuala, n-a apucat sa experimenteze.

Problemele care se pun sunt:
-sa o puna suficient de devreme ca sa prinda dar suficient de tarziu ca sa nu-ti blocheze un travaliu incipient
-sa regleze doza in timpul expulziei ca sa simti totusi cand trebuie sa impingi; daca tu nu impingi (suficient) si bb a trecut de un punct nu-ti mai poate face cezariana si trebuie scos cu forcepsul sau vid - extractorul.

Si totul e o arta, o maiestrie, ca in orice meserie de la cea mai savanta la cea mai de jos. Se deprinde in timp, pe multe cazuri "lucrate".

Tania, misto familia sotului tau, oierii din jurul Sibiului sunt o specie aparte si pe cale de disparitie.... si au o muzica populara!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

TANIA FELICITARI PENTRU BAIETEL

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Chiar ca multe suntem in santier. La mine s-a intamplat asa: au divortat ai mei iar casa este a mamei, in momentul in care s-a dat sentinta s-a facut schimbul: tata s-a mutat in locul nostru in ap. de bloc, noi in locul lor in casa si mama cu sora ei, aceeasi casa, aparatment diferit, temporar pana la anul cand ii mansardam deasupra noastra. Asta la 1 iunie. Asa ca eram fortati de imprejurari oricum sa renovam pt ca nu se renovase de 10 ani, s-au luat tablouri, s-a mutat mobila deci erau urme pe pereti, noi suntem cu mobila noastra, vine copilul si vrem igiena, etc. Si din 1 iunie timp de 2.5 luni am umblat dupa credit,de aceea am ajuns asa tarziu cu lucrarea :( Insa terminam la timp sper eu.Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Eu voi naste cu peridurala, si ma repet acum, doctorita mea e fte incantata de metoda, dar asa cum spune lavi, dozata cum trebuie anestezia. Ceea ce depinde de ambii: dr si anestezist. Cine respinge ideea din motive chiar haioase (nu am auzit de forceps la peridurala), poate nu se pricepe, chiar dc e un ginecolog super, si decat sa recunoasca asta, mai bine vine cu exemple negative.

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Eu la spital nu vreau musafiri, mama si tata, sora mea, si Victor, imi doresc tare ca acasa sa vina si bunicii mei care stau in Pantelimon, dar care nu prea pleaca ca sunt batrinii, ei au grija de eva cind se duce acolo, eu una ii iubesc tare.In rest, matusi si unghi sau alte rude de diferite grade nu cred ca voi primi, asa de curind ca nu are rost.

Stie cineva de unde se cumpara sau ce marca de solutie antimucegai pot lua, pt ca de cind mi-a fost udat peretele, am probleme mari cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata fetelor !
tania - felicitari pentru bebe stefan !
ieri am fost cu dan la dentist - a fost cam naspa, s-a lasat cu anestezie si extractie - mi-era o mila de el de nu mai puteam, si doctorul ma chema sa ma uit ... ce-o fi avut in cap ?!? ma rog, dentistul asta e un client de-al sotului meu, si cum ne stiam, a inceput sa ne povesteasca ca lui i-a zis la 6 eco ca are baietel, si la nastere era fetita ... ne-a cam bulversat, sincera sa fiu.
mi se pare extraordinar - chestia asta cu coboratul capului la bebe - ce ma bucur, chiar ne apropiem de prima nastere !!! iu-hu ...
eu am auzit despre cezariene ca au nevoie totusi de centuri ... si nu pot sa inteleg cum naiba se trage un muschi singur mai bine daca e slobod decat daca e sustinut !?!?
eu am cautat o centura; am gasit ceva gen burtiera, dar nu pot sa ma decid asupra marimii; oare trebuie sa fie stransa - cu adevarat, sau doar pe corp ?!?
mirela - ma bucur ca sunteti hotarati sa mergeti pana la termen; daca ai timp, eu astept pozele la plovarase.

amr 61 de zile

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

lavi - cand ne-am cumparat noi lavabila pentru in dormitor am vazut in bricostore o chestie speciala - scria ca este pentru baie si bucatarie anti aburi; pe dedesupt merge o amorsa antimucegai - se gaseste si asa ceva; numai ca lavabila aia era cam scumputa - vreo 3 kg - in jur de 500.000 lei, daca tin eu bine minte; oricum, merita sa incerci, ca au toate inventiile posibile.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

FETELOR, mie internet explorer-ul asta imi face probleme.
inca nu m-am obisnuit cu statul acasa - nu este decat a doua zi- trebuie sa imi fac un progrm totusi.
eu tot cu dureri si contractii sunt.
Nu-mi place mai ales ca de o saptamana ma ia cu dureri de mijloc la contractii...sau este normal?
Ma bucur tare mult sa vad ca voi nu va mai plangeti!!!!!

joy + bocanila31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Lavi02 dr. spunea ca el are experienta in peridurale, acum sigur ca ma voi interesa si eu daca este asa. Dar a tinut sa-mi spuna si riscurile... Hmmm, stii, eu vreau peridurala mai mult ca un mijloc de constrangere, ca stiu ca atunci voi avea sigur un medic langa mine. Ca pe aici nu se prea practica, la nasterea normala sa vina medicul. Ni s-a spus si la curs: "de ce va tot asteptati sa aveti medic langa voi la nastere, care e un proces natural? Moasa stie foarte bine ce are de facut!"

Joy, Maria-Alexia . Si multumesc cui m-a trecut pe listuta.

Apropo, Lavi02, de muzica lor populara, e tare haios . Stie socrul meu un cantec care se canta cumva din pocnire de masele. Sa ma bati si nu as putea sa-l interpretez! Pe versuri de genul "cand eram odata june, stiam clopul cum se pune..." sunt tot felul de onomatopee pe care numai ei le pot "scoate". Si o alta faza haioasa, catelusa mea mioritica, pe vremea cand avea 4-6 luni, cand auzea cantecul ala cu "Duru-duru" (nu stiu daca ti-e cunoscut), dansa! pe bune, statea cu picioarele din fata fixe si cele din spate le misca de la stanga la dreapta. Drept e ca s-a nascut la o stana... o fi auzit ea ceva pe acolo!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

voua vi se intampla ca la contractii sa se umfle burta asa rau intr-o parte?
Ca si cum l-ar prinde pe saracu' bb si l-ar strange? Nu stiu ce sa fac ca asa mi se face ca sufera si el....ma intand in pat si dupa cateva minute incepe sa se relaxeze burtica...
Diseara ma duc la doctor dar ....na tot cu gandul aiurea sunt.


joy + bocanila31+

Mergi la inceput