Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neatza!
M-am trezit cu o senzatie ciudata din cauza racelii, parca sunt in imponderabilitate si trec toate pe langa mine, nu ma pot concentra, m-am imbracat ca in transa, usa la baie mi-a tinut-o marius ca e scoasa din tatani pt vopsit si muncitorii erau la cativa metri, si in plus, senzatia de ceva deplasat s-a dovedit a fi ca mi-a coborat burtica. Destul de jos fata de cum era, dar nu jos de tot. Am dormit prost, parca am draci in muschi ca nu am stare si nu-mi gasesc pozitia, ma intorc greu si eu din cauza durerilor de oase pelviene. Dar totusi nu ma simt fte rau, mai mult ciudat. Vineri merg la control, poate ma lamureste dra cat mai am de la coborarea burtii la nastere, sau ce si cum ca atatea variante am auzit de nu mai stiu ce sa cred. Oricum, sambata pleaca muncitorii, cam 1 sapt dureaza curatenia si pus in mare lucrurile la loc, asa ca sper sa stea Ana cuminte in burtica mea si sa ne lase sa terminam treburile ca sa vina in frumos si ordine.
Deci asa stiti si voi, ca nu se pun chiloti si tamponul sta la locul lui, eu oricum am bebelica langa mine in salon, de fapt suntem numai noi doua, asa ca nu sunt probleme de umblat pe coridoare. Cat despre vizitatori, am rezolvat fte concis: in afara de familie nimeni nu la spital, ii astept cu drag acasa la vreo 2 sapt dupa nastere.
O zi super,

Ripley 34+

Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Neata,
vad ca avem discutii importante.
pt fetele cu cezariana, tamponul o sa stea la locul lui cel putin primele 2o de ore dupa operatie, avind in vedere ca nu va veti putea misca, cu sonda pt pipi , cu gheata la operatie si cu sonda de drenaj.Dupa ce se termina reanimarea puteti sa va puneti chiloti si tampoane sau vata, pt ca e timpul sa va miscati.
In rest cu tampoanele pt sanii, eu una nu am avut pt ca o alaptam pe Eva cam tot timpul si nu vedeam rostul, nu purtam sutien si oricum iti poti schimba camasa tot timpul.
Repley, da cu odihana inainte si multa sanatate.
Mirela, ce vestii bune ca esti bine si optimista!
Lavi, Natalia e un nume superb, dar daca nasti apropae de sf mihail si gavril poate, te inspiri, si al doilea nume al Evei este Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley stii cat mai ai de la coboratul burtii pana la nastere? Cat mai am si eu ! De fapt bebicul meu era deja jos saptamana trecuta. Parca am citit ca coboara la un moment dat in luna a IX-a, deci s-ar putea sa le mai tinem o luna

Mirela multumim de semn de viata! Si noua ne e greu sa ne intoarcem, sa ne ridicam de jos, toate suntem in ultima sau ultimele doua luni de sarcina! In fine, multe dintre noi! E vorba de glicerina boraxata dar totusi e toxica pentru bb asa ca nu e bine sa o folosesti preventiv desi unii pediatri asa recomanda. In cartea mea scrie ca e toxica. Gandeste-te ca cu acid boric se omoara gandaci!

Cristina cand ai nascut tu, tot sup. cu Diclofenac ai folosit pt potolirea durerii de la epiziotomie? Cand am nascut eu, astea ni le recomandau de la spital, dar ei nu prea aveau, asa ca eu le-am pus in listuta.

Eu mi-am lasat la garderoba doar un pulover, restul a dus sotul acasa.

Alexandrina eu sunt nascuta in Timisoara, care nu e Ardeal, e Banat. Dar mama mea e dintr-un sat, intre judetul Sibiu si Mures, practic intre Medias si Sighisoara, dar putin mai la nord de cele 2, si 2 dintre fratii ei au ramas la tara, in jud Mures, aproape de Sighisoara. Tatal meu s-a nascut intr-un sat din Banat. Asa ca sunt jumatate ardeleanca si jumatate banateanca. Acolo de unde e maica-mea se foloseste acel "noa".

Lavi02 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lavi multumesc ca mi-ai raspuns la chestia cu numele! De-asta ne-am gandit la Gabriela, ca vine de la Gavril. Dar, pe de alta parte, o sa aiba 2 aniversari in aceeasi perioada. Silvia e nascuta in februarie si mai are sf Maria cand mai primeste cate un cadouas. Asa ca nu i-ar strica nici Nataliei o zi onomastica in alta perioada. dar poate o sa le luam la amandoua cadouri de zilele fiecareia (eu si sora-mea asa primeam) si gata!

Chestia cu chilotii: e bine sa nu porti chiloti din 2 motive:
1. ca sa se vindece mai usor epiziotomia - dar eu cred ca chilotii din bbc nu impiedica prea mult asta
2. ca sa aiba personalul medical acces mai usor.
3. ca sa nu te stranga la burta... in fine, nu-ti iei din cei mai stransi!

Acuma... nu stiu ce sa zic, eu totusi o sa port dupa nastere pt ca voi avea drumuri de facut la alaptat. Mai vad eu pana atunci.

fetele, Lavi02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

lavi02, da, sup cu diclofenac. am avut de-acasa si o sa am si acum. decat sa ma rog de alea pt un supozitor mai bine sa-l am.

ripley, si eu i-am anuntat la fel, ca nu vreau sa vina la spital. si acasa doar cu programare, in nici un caz cand au ei pofta...

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Neata!

Lavi02 asa sa fie si in continuare - sa ne mentinem colurile inchise pana cand trebuie! Mie imi place tare mult si Natalia, mi se pare un nume extrem de romantic (si sune tare atragator si in franceza!) Noi ne gandeam ca daca va fi fetitza sa-i spunem Stefania, cat priveste al doilea nume, ducem un razboi in toata regula: sotul vrea doua, eu nu vreau decat unul, mai ales ca nu mai gasesc inca unul sa-mi placa (am meteahna de a asocia numele cu oameni si asta ma face sa resping anumite nume care, de fapt sunt frumoase). Si mai banuiesc ca sotul meu vrea doua pt ca vrea ceva nume de bunic, tata, strabunic strecurat pe acolo - sa nu se piarda traditia . Familia lui se trage dintr-un sat de langa Sibiu (Sadu) - sat de oieri cu traditii extrem de puternice! Mesele in familie sunt batute in cuie si neamul e imeeeeens! Acum s-au mai modernizat, ca parintii au locuit tot timpul in Sibiu si sunt oameni cu facultate, dar bunicul sotului, de exemplu, nu voie sa manace oua, sau branza sau orice altceva decat din Sadu, chiar daca si el locuia in Sibiu. Asa ca bunica de acolo facea aprovizionarea. Ei si acuma toata lumea se asteapta sa avem un Ion, Dumitru sau Niculae (astea-s numele frecvente pe acolo).

Dar uite ce m-am lungit!!

Mirela asa sa faci, pana in 18 octombrie tine-l pe bb inauntru! Ma bucur cand scrii si ca ai tonusul acela optimist de admirat. Da, iti aduci bine aminte de acum doua-trei saptamani, fusesem la o dr. la echo care-mi spusese "s-ar putea sa fie baietel" - dar nu era sigura, ca statea picior peste picior. Si in urma cu o luna dr. meu spusese ca s-ar putea sa fie fetitza, asa ca am asteptat cu nerabdare confirmarea de ieri.

Ripley imi place cum ai rezolvat situatia cu vizitele - foarte hotarata! Asa mi se pare si mie ideal, dar nu cred ca-mi merge...

Fetelor am vb ieri cu dr. de peridurala, i-am spus ca vreau sa nasc cu anestezie. Nu a fost impotriva, mi-a spus ca-mi va recomanda anestezist in nov., cand se stie mai bine programul garzilor pe decembrie. In schimb mi-a spus o chestie care nu stiu cat e de confirmata: cica in SUA, 80% din nasterile cu peridurala se fac cu forcepsul, din cauza ca mama nu are senzatia de a impinge si nu colaboreaza??!!! Asa sa fie? Voi ce stiti, din cele care au nascut asa?


Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Am reusit sa dorm de la 7.30 pina acum .Asa cum spune si Alexandrina ,dara apuc sa stau pe o parte ,intepenesc ,se pune o durere pe burta ,gen circel si asa ramin .
Alexandrina mi-au murit bunicii dar a ramas soralui mama de care sint ff apropiata si verisorii de gradul I ,pe care-i consider frati .Prietena mea cea mai buna este acolo .Ma apuca cite un dor de duca ,nu am fost acolo de 2 ani .Zona este superba si obijnuiam sa facem iesiri la Galaoaia ...Cred ca nici in urmatorii 2 ani n-o sa ajung acolo .Eu nasc al 2 copil ,verii mei au si ei bb-i si cred ca eu lipsesc din curtea bunicilor ,ca sa deschidem cresa .
La dr ma duc poimiine, la eco .M-am saturat de atitea eco .
Lavi 02 lui Cosmin nu i-am dat cu gricerina si la o saptamina avea gurita plina de afta (Cred)s-a vindecat repede ,in 3 zile dar cred ca a fost deranjant .
Va povesteam acum o luna jumate ca noi sintem in santier .Credeam saptamina trecuta ca sint gata cu aranjatul ,ca-mi pun covoarele si am scapat .NUUUUUUUUUU .au venit sa puna repartitoare la calorifere ,un lucru ff bun dar l-au sfatuit pe mihai sa schimbe teava de retur la calorifere ,s-o monteze in capatul celalalt ,sa se incalzeasca mai bine caloriferul .Dabea montasem caloriferele .Mihai a spus ca-i buna ideea lor si iar am santier .Eu nu mai pot sa ma misc ,simbata spalam pe jos ,astazi ma tirasc pina la bucatarie .Cum termin eu treaba .Oare zugravitul ,renovatul ,reamenajatul este boala de gravida ,ca multe am fost inconstiente si ne-am apucat de santier .Cel putin nu ma mut :am vazut ca si asta-i la moda si-i mai grav .
Daca am timp o sa fac poze cu colectia de puloverase tricotate de mine sa le vedeti .Acum mai am unul in lucru dar m-am blocat la o mineca din lipsa de timp .
36+

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

In legatura cu vizitele nepoftite la spital ,Problema este partial rezolvata .In Noiembrie -Decembrie sint sanse mari sa fie spitalul in carantina .Si asa scapati .Eu vreau sa am vizitatori pentru c-o sa ma misc greu si asa mai mi-l da cineva pe bb fara sa ma ridic ,...
36sap

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Am uitat: un special pentru CORAP - ca i s-a adeverit prezicerea in cazul meu!

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna, burtici !

Mirela, ce bine ca esti bine si bb inca la caldurica!

Tania, felicitari pentru baietel !!! De-abia astept sa va vad miercuri sa ne mai comparam burticile, Cora va trebui sa se conformeze si sa ia forma de fetita, acum ca eu am inceput sa ma tzuguiez

Am luat notite cu pregatirile pentru spital. Desi, probabil, oricat as incerca sa ma pregatesc si sa-mi imaginez ce ma asteapta, tot greu va fi, uff...

Eu incerc sa mai ies din starea a fi doar o burtica grea, drept care aseara ne-am dus la teatru. A fost un spectacol japonez de pantomima tare dragutz, mami s-a amuzat, iar bb cu siguranta s-a distrat bine pe muzica delicata si calma, la cum mai dansa Mi-ar placea sa mergem mai des, o sa urmaresc de-acum programul concertelor simfonice.
Am scapat cu ocazia asta de o seara de stat acasa in praf si ciocanituri.

Ma gandeam si eu cum de ne-a apucat pe toate renovarea. La noi era cumva planificata de dinainte sa apara bb in schema, dar cu siguranta ne-a dat si el un impuls sa innoim cat mai multe. Probabil este instinctul de cuib

Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput