Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley si eu sunt contra centurii postnatale sau burtierei, burtica mea si-a revenit foarte bine fara ea, am lasat muschii sa lucreze. Dar fara chilotei e cam greu pt ca trebuie sa porti tampon (de preferat vata cu comprese sterile pe deasupra - pt vindecarea mai usoara a epiziotomiei) si e greu sa-l tii intre picioare sa nu cada cand ti te tot duci la alaptat din 3 in 3 ore. Daca e bb cu tine in camera e mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Lavi 2, a venit randul meu sa ma tavalesc pe jos de ras .
De unde din Ardeal zici ca esti? Ca eu nu prea folosesc "noa"...
O fi totusi timpul de odihna. Vise placute!


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ma ajutati si pe mine?Nu pot sa-mi fac album sa-mi pun si eu poze.Am urmat pasii de la instructiuni si degeaba ca tot nu vrea,i-mi spune ca nu sunt pozele JPG,ca e eroare!Dar sunt ca scrie clar.Poate cineva sa ma ajute?Catutza35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by alexandrina

Tania, multa distractie cu flacaul!!!
La link-ul cu varsta sarcinii inca-l cheama Punctuletz, poate vrei sa-l schimbi daca se mai poate...

Eu am intrebat-o pe asistenta daca avem nevoie de sutien in maternitate si a zis ca nu si ca pe deasupra este un doctor care are o vorba: "Pe sectia asta nimeni n-are voie sa poarte chiloti cu exceptia mea si, eventual, a domnisoarelor asistente"
Si eu am zis ca aproape toate listele cu necesarul mamei in spital pe care le-am vazut incep cu "6 perechi de chiloti" si a zis ca ai nevoie de ei doar cand mergi jos sa te intalnesti cu vizitatorii sa nu-ti pierzi oaresce chestiuni importante pe drum.



"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.




Si, de curiozitate, cu ce tii tampoanele sau vata de acolo?!? ca doar nu stau singure... Sau tre' sa lasati urme ca melcul, sa se stie pe unde sinteti?!?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Buna fetele,sint aici si sint bine ...aproape bine ,in sensul ca nu am nascut .Ieri ma sinteam ca o caprioara ,astazi ma simt ca o balena .Nu pot sa ma ridic de pe canapea ,este foarte joasa .Pina ma intorc noaptea de pe o parte pe alta ,ma razgindesc si vreau iar sa ma intorc .Nu pot sa ,ma misc .Sint balena ,am luat 20 de kg.
Seara asta m-am speriat putin pentru ca nu atrecut inca saptamina de cind mi-am facut fundul de ochi si totul era bine ,iar asta seara mi-au pocnit venele la un ochi.
Cristina ,multumesc ,nu ma descurc in cladirea respectiva deloc .Daca il conving pe Mihai sa ma lase poate ne intilnim .Mihai nu mai vrea parerea nimanui ...poate are dreptate ,3 dr ,3 pareri .Te anunt miine seara.
Cred ca am luat-o razna , Tania eu saptamina trecuta eram sigura ca te laudai cu un baietel .Parca te-am si felicitat .
In legatura cu top 5 .Facem un tirg :Toate mamicile sint cumintele ,nu naste nimeni mai devreme de 18 octombrie,si atunci sint dispusa sa deschid lista .Pina atunci nu vreau ,poate pot dar nu vreau .Si sa va dati si voi seama cit de hotarita sint sa nu nasc mai devreme ,Nu mi-am facut bagajul Si nici nu-l fac .Le-am pregatit dar nu le-am pus in geanta .
Alexandrina mama mea este din zona de linga tine .E nascuta la DEda ,acolo mi-am facut toate vacantele .Tu esti din Reghin sau acolo lucrezi ?
36 sap AMR 14 zile

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Fetele cu bb 2 cum se numeste solutia care se da pe sfirc ,sau in gurita la bebe,cind papa ,sa nu faca ciuperca in gurita ?Glicerina ?Cosmin a facut in prima saptamina .nu am stiut ca trebuie sa ma dau cu ceva anume .Acum vreau sa ma ung preventiv din prima zi .
Am incercat sa pun poze cu burtica la 33 sap ,se vede burta nu se vede mutra ,cred ca-i rezolutia mare dar nu ma lasa s-o schimb .
AMR 14 ( intreba cineva cum am calculat ,eu scap cu 2 saptamini mai repede pentru ca fac cezariana )

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Mirela, la glicerina cu stamicin te referi?

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Glicerina cu stamicina foloseam pentru herpes .Cred ca este glicerina simpla .Daca nu-si aduce aminte nici o mamica , intreb eu miine o proaspata mamica din bloc .
Vreau sa dorm si nu pot .Nici o noutate .Daca prind 3 ore de somn pe noapte sint fericita .

Mirela si Cosmin 3 ani
www.cosminalexandru.home.ro" target="_blank">Poze Cosmin
poze burtica + poze intilnire burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Simina, sincer aceeasi nedumerire o am si eu si nu m-a clarificat doamna. Asa am priceput ca daca trebuie sa mergi la plimbare te echipezi, dar cat timp stai in pat iti iei gandul. Mie si a sta in pat in astfel de conditii mi se pare aiurea.

Mirela, dar stiu ca scrii la niste ore...
Cat de des te vad medicii in perioada asta? Mie mi-e greu de pe-acuma cu intorsul de pe o parte pe cealalta. Eu asa am facut criza de acum vreo 2 saptamani (nici acum nu stiu sigur la ce-au fost junghiurile cu pricina), am adormit la un moment dat pe dreapta si eram asa anchilozata incat n-am fost in stare sa-mi schimb pozitia, a fost singura data cand am dormit asa.
Da, sunt nascuta in Reghin si locuiesc tot acolo. Doar pentru facultate am parasit orasul si pentru servici am facut naveta la Tirgu Mures. Si sus inspre Deda si Scaunul Domnului tare mult imi place zona. Mai ai "radacini" pe-aici?
Apropos de munte, inca mai visez o ultima iesire la munte undeva luna asta cat mai e sigur ca pot calatori pentru ca in vara n-am fost niciunde.

29s + 6z


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

neata!!
io-s chiauna de somn! nu de alta, da' dormeam asa bine... spre dimineata. la 6,30... surpriza... mama la mine..., ca facuse must si cum sa nu aduca si la copii... ce conteaza ca mustul nu e dulce deloc, gestul trebuie apreciat. si eu, copil nerecunoscator, ca m-a trezit cu noaptea in cap, iar cand sa ma culc si eu la loc (ca a si plecat!) s-a trezit andrei. acum daca am noroc, pe la 13.00 ma culc si eu.

la spital... da, puneam chiloti doar cand plecam la alaptat. slava domnului ca vizitatori n-am avut, ca nu ma simteam in stare sa mai si cobor la ei!! cum sta tamponul acolo... hmmm... n-as putea spune, dar sta! (probabil cu cat e mai mare pica mai greu) si mergeam f frumos cu el asa la toaleta, era super comod doar sa-l iei si sa-ti termini treaba...in timp ce cu chiloti era un chin, sa te mai si apleci din cauza lor. puteti sa radeti, dar cel mai misto era din picioare. asa nu fortam deloc taietura.
ps. era tampon de vata, nu de-asta din comert

mirela, cred ca e glicerina boraxata.

catutza, nu sunt sigura, dar parca pe la probleme am vazut acum ceva vreme cum ca momentan nu se pot pune poze in albume, nu stiu din ce motiv... daca nu e asta, verifica sa nu fie de dimensiune prea mare. adica or fi ele .jpg, dar daca au 1Mb nu ti le accepta.

hainele la externare... pai exclus cele cu care m-am dus. pantalonii erau facuti praf, ca-mi cursese f mult lichid pana la spital. cu chiu cu vai am convins-o pe-aia sa nu mi-i opreasca, era regula sa lasi imbracamintea acolo. pana la urma mi-a dat dreptate, ca in 3 zile se imputeau de-i aruncam la cos. iar bluza... pai era sa vomit cand mi-au dat-o de la garderoba, la ce miros prinsese!! asa ca m-am simtit f bine in rochita mea adusa de-acasa.
lavi si eu am vazut spectacol de-asta... sot adus haine... de-aia am si pomenit de subiectul cu pricina

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput