Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Tania, multa distractie cu flacaul!!!
La link-ul cu varsta sarcinii inca-l cheama Punctuletz, poate vrei sa-l schimbi daca se mai poate...

Eu am intrebat-o pe asistenta daca avem nevoie de sutien in maternitate si a zis ca nu si ca pe deasupra este un doctor care are o vorba: "Pe sectia asta nimeni n-are voie sa poarte chiloti cu exceptia mea si, eventual, a domnisoarelor asistente"
Si eu am zis ca aproape toate listele cu necesarul mamei in spital pe care le-am vazut incep cu "6 perechi de chiloti" si a zis ca ai nevoie de ei doar cand mergi jos sa te intalnesti cu vizitatorii sa nu-ti pierzi oaresce chestiuni importante pe drum.



"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Alexandrina multumesc! Ce spirit de observatie ai!
Chiar ca am "distractie" cu flacaul, ca pare sa il mosteneasca pe tat-su: fotbalist. Ca urmare azi m-a "capacit" toata ziua!

Si noua la curs ne-a spus "fara sutien!" Si cand venim acasa, cat de mult posibil, sa umblam cu sanii goi!!! (nu si in fata socrului, s-a precizat).

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cristina, imi place ca esti tare organizata, si eu iau notite

Alexandrina, nu plec acasa in aceeasi zi! Ba chiar am zis ca si aici te tine cel putin 3 zile, daca totul e ok. Si cu toate ca e o clinica privata, totusi bag de seama ca nu e ca in State, unde ti se pune la dispozitie absolut tot. De fapt aici ti se dau doar pampersii pt bb si atat...deci o sa fiu prevazatoare!

Bic, ce bine ca ne mai dai vesti! Spor la facut bagajel si spalat lucrusoare...ca marea zi se apropie, vad DPN 31oct!

Alina sibebitza Amalia

Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Nu stiu ce se intampla cu mesajul, dar nu ajung sa il trimit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Mi-am adus aminte dupa aceea ca Ina era cea care zicea ca ea sta doar cateva ore in spital daca totul e in regula. Daca am incurcat si borcanul asta sa ma iertati ca iar sunt obosita. Scuze Alina.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Fetelor, imi fac si eu prezenta la schimbul II. Eu am fost sambata la un curs de alaptare si a fost foarte interesant. Mie deja a inceput sa-mi curga colostrum-ul si zicea asistenta care a tinut cursul ca e normal sa-ti apara acest lichid prin al treilea trimestru, dar nu apare la toate femeile. Tot ea zicea ca nu e nevoie sa te speli pe sani inainte de-a alapta pentru ca sanii produc un lichid care are menirea special de-a "spala" sfarcurile si de-a le mentine curate. Zicea ca nu vedem aproape niciodata acest lichid, dar e secretat in zona aorelei din jurul sfarcului.
Ce va invidiez pe cele care sunteti deja in concediu de maternitate! Eu mai am 2 luni de lucru si ... inca multe de facut. Ne apucam in curand de amenajat camera bebelinei. Bine ca macar e zugravita si mobila e adusa acasa, urmeaza s-o asamblam.
Pupici la toate burticile!

Meems 28s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Alexandrina, no problem, se mai intampla!

Eu m-am tot jucat pe aici pe forum si, in sfarsit am reusit sa imi pun linkul de poze sub un cuvant...ca tare greu imi era sa inteleg mecanismul (deh, eu si tehnica, nimic in comun )

Pupici si seara buna,

Alina siBebitza Amalia 34+


Puiutul meu e pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Tania, sa-ti traiasca flacaul!!!! Fte frumos nume, super.
Nici eu nu am scurgeri de nici un fel din sani, oricum colostrul poate sa apara sau nu mai devreme, cika in general dupa nastere apare la cateva ore, asa ca nu-mi fac griji. Si eu am auzit ca nu ai voie sa porti chiloti la spital si ca te verifica tot timpul asistenta sa nu te fi infectat, la nasterea normala ma refer. Si de asemenea cica nu sunt indicati chiloteii care strang burtica, ca e bine sa isi revina musculatura singura si sa se ridice organele interne pe unde le e locul in mod normal, nu cum stau acuma jos inghesuite din cauza burticii, sa se stea in pat primele 7 zile cat de mult si burta isi revine perfect, chiloteii/centurile constrang organele interne si nu lasa muschii abdominali sa-si faca treaba.... mi s-a spus de mai multi medici si cred ca si logic cam asa este.
Mi-am pus si eu la un loc bagajelul de spital, sunt toate intr-o punga mare, le bag zilele astea in sacosa, nu sunt multe dar tot umplu o geanta marisoara.
Bic, nu-i greu cu musafiri in perioada asta? Desi si eu as prefera musafiri decat meseriashi :) E tot mai aproape ziua cea mare pt tine.Monet, felicitari pt job, sa fie cu noroc!

Ripley, 34=
Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

"In drum" spre gradinita Silviei am dat o tura scurta la mag Victoria si am luat hainute pentru fetite. (Apropo, Lavi si noi deja vorbim de "copii", sau de "fetite") I-am gasit Nataliei (pe moment o cheama Natalia) o paturica de bumbac 100% foarte draguta, si romaneasca pe deasupra, de RomBaby. Plus 2 pijamale Silviei, pantaloni, sosete, ciorapi (ciorapi lungi = dres = strampi 85.000 cei de Ciserom)

Mi-a zis vanzatoarea ca 1 Iunie a fost preluata de altcineva si ca pe moment nu mai produce asa ca se mai gaseste doar ce a ramas prin depozite/pe stoc. Trist pt mine, pentru ca eram fan.

Ce ziceti de numele Natalia? Cochetez cu el de mult, voi ce ziceti? Ce al doilea nume (de sfant) merge cu Natalia? Natalia Gabriela? Natalia Elena? (Maria e al doilea nume al Silviei)

Felicia felicitari pentru fetita!
Catuta eu la Silvia de cand s-a nascut pana in ziua de azi am folosit numai unghiera. Nu mare, mica, dar normala, pt adulti. Acum i-am cumparat una si bebitei.
Tania felicitari pentru baietel! Stefan e un nume frumos, imi place! Si Stefania e frumos de fapt daca ma gandesc mai bine dar parca Natalia - Stefania e cam lung si cam rimeaza. [pup si eu! felictari pentru col! Si al meu e inchis, din fericire macar atata, dar scurt. Maine iar merg la dr sa-mi ia cultura de col (analiza pt streptococvul B). Sa-l vad ce mai zice.

Ripley curaj, nu mai e mult! Incearca sa-ti organizezi strictul necesar pentru plecarea la maternitate, ca sa te simti tu mai in siguranta. Daca se rupe apa trebuie sa pleci la spital. Nu arde, dar in 2-3-4 ore sa fii acolo.

Despre spalatul sanilor inainte de alaptat in cartea mea scrie ca ar trebui cu apa calduta, FARA SAPUN pt ca sapunul ia grasimea naturala a pielii. Eu recunosc ca nu ma spalam de fiecare data, mai ales cand alaptam f f des. Dar faceam dus cam de 2 ori / zi la inceput, apoi zilnic, normal.

In timpul travaliului recomand puternic purtatul camasii de la spital pentru ca in ea vei si naste. Si nu vrei sa stii cum arata o camasa de noapte in care s-a nascut. Daca zic ca se face "muci" e un termen frumos! Toata lumea poarta camasa de la spital in travaliu in Ro si nu e nici o rusine.

"Eu am intrebat-o pe asistenta daca avem nevoie de sutien in maternitate si a zis ca nu si ca pe deasupra este un doctor care are o vorba: "Pe sectia asta nimeni n-are voie sa poarte chiloti cu exceptia mea si, eventual, a domnisoarelor asistente"
Si eu am zis ca aproape toate listele cu necesarul mamei in spital pe care le-am vazut incep cu "6 perechi de chiloti" si a zis ca ai nevoie de ei doar cand mergi jos sa te intalnesti cu vizitatorii sa nu-ti pierzi oaresce chestiuni importante pe drum."

Alexandrina, m-am tavalit pe jos de ras!

Tania deci la curs au fost de parerea mea, nu, ca sanii liberi favorizeaza productia de lapte? Asa ma gandeam/am citit (nici nu ma stiu) si eu!

Bic, meems bine ca ati mai trecut pe la noi! Bic, tu chiar ai intrat in luna cu DPN-UL!

Buluci a zis ca va lipsi vreo luna, nu mai stiu de ce. Si mie mi-e dor de ea!

Mirelaaaa ce mai faci? Spoeram ca sunteti bine.

Va pup,
Lavi02




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am alta idee practica despre tinuta lauzei la iesirea din maternitate. Dat fiind ca nu faci o parada pe Champs Elisees (sau cum s-o scrie) ci doar prin holul si curtea spitalului pana la masina, sunt foaaarte bune hainele in care te-ai internat! Burta nu scade cine stie ce in cele 2-3 zile, uterul e inca mare. Hainele de gravi iti sunt super bune. Asa ca: la internare te pune sa te schimbi in tinuta de spital = camasa + halat + slapi - chiloti. Da semnul ala era minus. Asa ca bine mersi strangi tot ce dai jos de pe tine intr-o punga si ii spui sotului: noa, astea mi le aduci la externare. Sau fara noa daca nu esti ardeleanca.

Eu asa am aplicat si a fost successful toata treaba. O "colega" de nascut si de externat i-a zis sotului un mesaj absolut indescifrabil pentru tagma masculina: "adu-mi niste haine pt externare".

Cand ne imbracam, nu stia daca sa se streseze sau sa rada, noi celelalte radeam in hohote, ne-a prins bine la depresia postnatala pe care o aveam.

Tipu' adusese niste ciorapi (dres, strampi) rupti, cu firul dus "Am luat dintr-o punga...", un pulover cu nasturi cam scamosat si labartat (ea zicea ca pe ala nu-l mai purta) si o rochie, tot tricotata, de data asta OK, dar super-mulata care scotea in evidenta uterul inca ne-retras al tipei. Si tipa era una relativ simandicoasa si cocheta.

Asa ca arata "beton" in tot echipamentul. Dar sotul avea o moaca nevinovata zicand "Am luat si eu niste haine, sa se potriveasca unele cu altele!" incat nu s-a putut supara pe el.

Mergi la inceput