Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ah, in sfarsit s-a mai animat discutia si la noi!

Tania, FELICITARI pt baietel,iar numele ales e foarte frumos!

Felicia,bine ai revenit, ma bucur ca esti mai bine si ...plina de vesti bune!Felicitari pt caruciorul roz! V-ati gandit cum o sa o cheme pe bebelina?

Ina, mult succes la inchiderea de luna dar ai grija...no stress ca sa nu o superi pe Rachelina ta!

Ca se vorbea de sutien, nici eu nu port mai ales acasa si mai ales de cand sunt gravi...pur si simplu nu il mai suport! Nici nu stiu ce sa ma mai fac...le las asa, sa atarne! Eu insa tot am o dilema, va tot aud ca vi se uda deja tricoul de la sani, si ziceti ca e un semn ca o sa aveti laptic din belsug, acuma ma intreb si eu, daca la mine nu e nimic, nici o picatura, oare sa ma ingrijorez?? Ca nu am avut nici o scurgere pana acuma...

Cristina, buna idee cu pregatitul hainelor pt externare! Nici nu m-am gandit! Insa de ce trebuie sa le las acasa? Nu le pot aduce cu mine la spital? Oricum o sa le pregatesc si o sa il instruiesc pe Phil, bine ca mi-ai zis!



Alina si Bebitza Amalia 34+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Cine-mi da si mie un link la listuta cu BAGAJUL PENTRU SPITAL? Stiu ca era pe prima pagina, pe langa link-urile cu sarcina-evolutie pe saptamani... dar mie nu-mi mai apare. Multumesc.
Cristina, AMR 70.

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Felicia,am luat set:forfecuta,unghiera si pila-asa era.Sunt de la "Disney" si sunt speciale pentru copii,eu nu cred ca am aruncat banii pe geam.Catutza35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ina si celelalte fete,
eu sint bine, dar sincera sa fiu nu mai am timp sa citesc forumul. Am iar musafiri - sotu' are prieteni si rude mai tot timpul dornice sa ne viziteze.
Am intrat in panica ca mai am fff putin si nu sint pregatita!
Azi trebuie neaparat sa spal lucrurile de bb si sa-mi fac bagajul de spital.
M-am uitat pe lista voastra si mi se pare foarte utila. Am si eu niste liste prin carticele si revista, dar se potrivesc mai mult cu ce e aici. Cind am facut vizita la spital ni s-a spus ca in principiu mai mult decit pe noi insine si burtica nu avem ce sa ne aducem, ca iti dau ei totul, dar daca vrei sa ai lucruri personale e bine sa-ti pui tot felul de lucruri. Principala mea problema e ca nu am nici o camasa de noapte cu nasturi. Si n-am nici un chef sa ma duc iar prin magazine. Trebuie sa-mi iau si un sutien de alpatare si tampoane de tzitzi.

Eu m-am hotarit sa folosesc un detergent asa-numit ecologic pentru hainele copilului. Nu contine parfum si nici chimicale.

Am avut simbata baby shower. A fost foarte frumos, am fost binecuvintate, eu si pasaroiul meu, de o vreme absolut superba: cald si senin. Trebuie sa va spun ca unde locuiesc eu vara e racoare si ceata, dar septembrie si octombrie sint cele mai frumoase luni din an. Ba chiar zilele trecute m-am copt de caldura si mi-am dat seama ce nasol e sa fii si sa te topesti de caldura.

Monet, ce misto ca ai luat postul. Felicitari! Felicitarile sint si pentru faptul ca ai reusit sa te hotarasti. Eu nu as fi reusit in locul tau.



DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ina, te rog mult nu mai posta link-uri la mesaje cu bebelusi prematuri sau alte povesti din astea delicate, ca zau mie-mi fac extrem de rau. Si desi stiu asta, curioasa cum sint din fire nu ma pot abtine sa nu ma uit sau sa citesc. Si dupa aia incep sa pling si sa-mi fie rau de la stomac.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

alinus, pai sincer mie exact alea imi lipsesc la spital. adica la noi nu ai unde sa le tii.. nu tu dulap sau altceva... iar cand vine tati sa ne ia, oricum trb sa le aduca si pe ale bebelinei... asa ca-si imbraca ambele fete!
apropo, si pe-alea le las frumos ambalate...
de fapt eu am zis ca vor fi 3 bagaje...
1. travaliu + strict necesar bb - luat la internare
2. diverse pt bb care pot fi aduse la nevoie
3. bagaj pt iesit din spital eu si bb


Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Alinus, ia-ti hainele cu tine, ca am inteles ca tu in cateva ore dupa nastere pleci acasa.
Noi n-are rost sa le luam din ziua 0 daca iesim dupa ziua 3, ca ne invartim pe langa ele degeaba o gramada de vreme prin spital.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

alinus, daca pleci in aceeasi zi mi se pare normal sa le iei cu tine de la inceput!!

pt fetele stresate rau de laptic si cat de repede vine, sau ca nu e de ajuns.... http://www.hypericum.ro/galactogil.htm

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Ina, Alina, Cristina multumesc ca va bucurati alaturi de mine.

E groasa rau, nu, ca am ajuns sa discutam tot mai des despre nastere si - eu ca si Bic, mai nevricoase - ma cam ia cu friguru bbrrrrrrr!!!

Pai eu am la dr., cand merg la control, niste emotii cat China, ce sa mai zic cand ma voi duce sa nasc!!!

Ina ai grija cu stresul inchiderii de luna (mai ales daca seamana cu o cel din Romania)


Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cristina, ideea asta cu mai multe bagaje e foarte buna.
Asa scri si in in lista de la babycenter din care traduc cite ceva un pic mai jos, mai ales detalii mentionate mai putin in alte liste.
Apropos, mie mi se par cam toate listele utile, si cea postata aici, si cea de la subiectul fierbinte.

Pentru travaliu
-chestii de strins parul: agrafe, elastice, orice care va ia parul din ochi, daca asta va irita.
-strugurel de buze (am inteles ca se usuca buzele foarte repede in timpul travaliului.)
-la capitolul lucruri de purtat in timpul travailului, ar fi bine sa ne luam camesi de noapte sau pijamale cu mincei scurte ca sa fie personalului medical mai usor sa ia tensiunea sau daca e nevoie pentru intravenoase.
-Ceva de citit: luati ceva lejer, cum ar fi o carte umoristica sau reviste de scandal (sic), cu poze multe.
-perne (asta e valabil mai ales pentru mine, ca lipsa pernelor bune imi poate strica comfortul psihic extrem de repede.)
-walkman cu muzica (pt. relaxare)

Sotul/partenerul:-bani schimbati
-un rind de haine de schimb
-periuta, pasta, perie si pt. el
-aparat foto sau de video

Postpartum
-o camasa de noapte curata (alta decit cea de travaliu)
-ceva de crantz (adica de mincat.)
-Sutien de alaptare, tampoane de tzitzi, chiloti de maternitate (eu inca trebuie sa aflu ce-i asta.)
-cosmeticale
-Agenda si telefonul mobil
-Tzoale de iesit din spital. Largi si confortabile.

Bebelus
-Body
-salopeta groasa
-paturica
-sosete
-ceva de pus pe cap
-unghiera de BB

Ce nu trebuie adus
-bijuterii

DPN 31.10.05

Mergi la inceput