Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

catutza de ce ai luat o forfecuta si o unghiera? eu inca nu am reusit sa le aflu utilitatea si nu ma lamureste nimeni Si ce marci erau? O fi vreo diferenta, ca asa pot sa iau produse numai de la Angel si fac o economie...

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetelor,
Am o zi spurcata rau, e asa balamuc in casa la noi de nu pot nici macar descrie, ideea e ca sunt toate echipele care au lucrat pana acum si inca mai au sapt asta, femeia de la curatenie cu sotul ei, noi incercam sa montam galeriile, sa supraveghem, sa gasim defecte acuma nu cand isi strang astia catrafusele.... of, chiar sunt cu nervii intinsi la maximum. Nu ca sunt nervoasa, ma tin tare, insa ma apropiu de faza cu nu mai pot! M-am saturat de moloz, de gravidie, de toate. Imi si vine sa rad, cum stau cu burtoiul in maini si ma enervez ca nu pot pune mana si face ceva concret in loc sa dau indicatii. Va trece si asta si apoi va fi super, doar ca stiti cum e, cand vezi luminita de la capatul tunelului te apuca nerabdarea si dracii ca nu ajungi odata la liman.
Nici eu nu port sutien decat dc am ceva transparent sau mulat, 1. imi stau sanii chiar bine pe piept si 2. nu suport sa ma tina ceva strans. Dar de cand cu sarcina mai port si in rest, ca parca imi sunt grei.
Si eu am facut o selectie a selectiei, adica am luat ce am considerat necesar din lista Taniei, insa eu am mai mult noroc ca fiind spitalul privat au de toate nu trebe sa merg de acasa cu vata, tampoane sterile, si tot felul de creme si medicamente, la banii pe care-i dam, nici ciubuc nu se ofera acolo.
Pompa de muls si mameloane cauciuc si biberon sterilizat de acasa, doar dc e cazul le aduce marius sau mama, eu imi iau strictul necesar. Sosete si eu mi-am pus 4 pe lista, ca-s noi si frumos colorate, nu de alta :)) parca sunt copil cu toate lucrurile cumparate pt mine si bebelica, mi-s asa dragi si inca stau jos la mama inca 1 sapt.
Aseara am avut niste contractii putin dureroase, insa au incetat dupa vreo ora, fara sa mai apara. Ma si vedeam la 12 noaptea cautand prin saci, cutii si pe la mama sa strand lucrurile din lista, le am pe toate dar nu le-am pus la un loc, maine sper sa apuc. Si ma gandeam ca trebe sa ma spal pe cap si sa ma epilez, si ma gandeam ce proasta sunt ca nu stiu cum e cu ruptul apei si cat ce si cum precede sau invers. Voi stiti cam care e ordinea intamplarilor?
Laviniile cu fetele bolnavioare, sa se faca bine! Si eu am dureri in gat de dimineata, iar prin Cluj bantuie tot felul de viroze si gripe, insa nu ma speriu, ca nu ma simt rau si bag ceai cu miere si lamaie si 1 paracetamol dim. unul seara.
Si eu m-am gandit la fetele cu gemeni, sper sa auzim de ele cat de curand.

Ripley, 34+Ripley
http://community.webshots.com/user/ripley_ripley2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Anda +.
Tania din fericire masajele le am incluse in pachetul de beneficii de la servici, deci nu trebuie sa platesc nimic. Pe masa de masaj stau pe burtica, dupa ce in prealabil imi pune niste perne speciale sub burtica si sub sani, astfel incit burtica mai mult “pluteste in aer” nu prea atinge patul ( la inceput este nasol caci imi simt sanii storciti, dar pe urma senzatia trece….
Xandra iti trimit pm.
Monet m-am delectat cu pozele cu Liuca ta cea frumoasa si cu oraselul pitoresc din Brazilia, frumos!
Noki Lara bravo ptr. patutzul colorat si frumos, ai vazut ca s-a rezolvat pina la urma?
Alina felicitati ptr. aranjarea camerei, foarte frumoasa, imi plac mult buburuzelele pe care le-ai pus.
Monet vai, saracutza de tine, cite schimbari va asteapta pe toti…deci te-ai hotarit sa iei postul acela din Florida, felicitari si sa va fie cat mai usor.
Lavi02 deci Silviutza ta a intrat in normal daca s-a dus la gradinitza, sper ca bolile sa stea departe de ea, mititica, si sper ca Evusorul mic sa-I calce pe urme, sa se insanatoseasca grabnic.
Ripley mai ai putin si termini si cu molozul si dezordinea…inca putinel.
Anamari, Bic,Mirela, Leea sper ca sinteti BINE!Dati-ne un semn de viata, nu ne tineti in suspans!
Eu am fost la biserica si fericita ca am reusit sa ajung; sper sa am timp pina vine Rachel pe lume sa fac sfestanie in casa , intentionez prin noiembrie, cind voi intra in concediu. Am vorbit ieri cu bunica-mea si m-a mustrat ca nu ma duc mai des si coana’ mare m-a mustruluit pe buna dreptate ca ar trebui sa ma duc sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru toate.
Mi-am facut mea culpa si i-am dat dreptate, nu exista nici o scuza sa nu te duci la biserica.
Dupa ce voi intra in concediu , daca ma voi simti bine , m-am gindit sa ma inrolez voluntar la una dintre fundatiile/asociatiile care au nevoie de ajutor din partea voluntarilor ( aici sint foarte multe; ptr. cancer, rinichi, batrini, copii, persoane handicapate ,etc.) am mai fost in anii precedenti si mi-am promis ca voi merge de cite ori voi avea ocazia fiindca aici ajutoarele ajung acolo unde trebuie si oamenii in nevoie beneficiaza de ele.

Fetelor, sa avem o saptamina foarte buna si uaoara!
la toate,

Ina si bebelusha 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

uite lipseste omul o zi de-acasa si cand vin, doua pagini de mesaje!!! si dienuta se plangea ca nu scrie nimeni!!

sutienul... nu port decat afara, si asta daca e musai nevoie, altfel imi place "libera". nu mi-am luat nici special pt alaptat nici alte figuri, ca m-am descurcat f bine cu ce aveam (a se citi unul mare si lasat, cere se potrivea perfect). si cand alaptam il purtam pe-afara tocmai pt a avea in ce sa pun tampoanele, ca mai curgeau sanii...
tampoane pt sani... se pot improviza la nevoie daca tai pe din doua un tampon normal. dar de-ala cu fata de bumbac, nu gen allways.
la spital n-am avut nevoie, ca nu venise laptele in doua zile.si eram oricum dotata cu cel normal si doua tampoane de rezerva.
in casa udam tricourile. noaptea era mai greu, ca dormeam pe burta... si... daca uitam sa pun ceva sub mine... schimbam si patul.

felicia, eu i-am taiat de la inceput unghiile cu forfecuta mea, chiar daca avea varf. nu de alta, da alea pt bebe parca sunt boante. iar andrei avea unghiile atat de subtiri ca nu mergeau si pace cu asa ceva. nu mai zic, ca erau si f moi. asa ca ai nevoie de o forfecuta f buna. cu unghiera abia acum reusesc sa i le tai. si daca i le tai in somn... n-ai nici o problema. putina atentie si nu-l intepi. cel putin eu nu l-am intepat niciodata

dienuta pai tinand cont ca e prima taietura, poti sa ridici pretentii unde sa ti-o faca... normal o sa fie in asa fel incat la mare sa nu-ti iasa din slipi .
cu carpa cu zahar... da, era o solutie. dar stii ca nu se recomanda sa-i indulcesti nimic copilului?! il obisnuiesti cu gustul si apoi nu mai scapi... mare greseala sa-i pui zahar si in biberon...
andrei doar la ceai (cand bea, ca nu e fan) primeste nitica miere. in rest, deloc. vreau sa zic de zahar. laptele il bem asa cum e.
iar carpa inmuiata... se chema "sugiuc". si mama mea experta cica mi-a pus sare de lamaie din greseala, si nu-si explica de ce copilul ei pana si zaharul il refuza
io una prefer suzeta. decat o carpa (pun pariu ca o si steriliza bunica) sau sa-si suga degetul, mai bine suzy...
sincer nu stiu sa-0ti explic care e diferenta intre alea de zi si alea de noapte... stiu doar ca la avent au una de "noapte" care are tortita fosforescenta. aia era bestiala, ca o gaseam usor in patut daca o scapa. iar cand a invatat si el, si-o cauta singur.

lordra, iris nu sughita. cel putin nu pana acum. dar la andrei era indeletnicire de baza.

ce recomand pt bagajul de spital... musai pregatiti acasa pe umeras ce vreti sa va aduca sotul la externare. nu cautati masuri mici, ci tot cele care va incap inainte de spitalizare... lasati-le calcate, asezate, cu toate accesoriile. ca de la spital sa spuneti doar "vreau tot ce e pe umeras si pantofii X". asta e sfat de "oameni patiti".

io ma gandesc ce-am facut la andrei in spital... pai. sunat ceasul. trezit, spalat dimineata pe dinti si pana la brau, plecat la alaptat. venit, mancat repede ceva, baut apa (musai asta nu trb uitat!!), pus ceasul sa sune peste 3 ore, culcat la loc. peste trei ore, suna iar ceasul, spalat sani, alaptat, culcat, pus ceas iar peste 3 ore... si tot asa. diferenta era seara cand iar spalat pe dinti si pus ceas la 5 dimineata. ritmul asta 2 zile, apoi acasa. cand nu mai era nevoie sa pun ceasul sa sune, ca tipa andrei.
dupa doua zile am constatat ca aratam f bine si nepieptanata, ca nu am dus lipsa dusului si ca n-am apucat sa ma gandesc la NIMIC!!!
am avut noroc cu fetele din salon, care erau de ceva vreme acolo (copilasii erau prematuri) si ma puneau ele sa mananc! altfel si asta uitam.

si cam atat, ca deja m-am intins....!

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Xandra ti-am trimis e-mail ca nu ai pm.
Cristina deci sa inteleg ca trebuie sa ne spalam sanii inainte sa alaptam? Am intrebat la curs si ne-au spus ca nu...

Am mult de lucru - inchidere de luna- de aceea sint grabita.

Pupicei,
Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

e chiar amuzant sa vad ca mamicile care sunt la primul copil se reped sa cumpere tot ce vad, iar cele "cu vechime" se descurca cu ce gasesc si poate chiar mai bine.
Oare cate din lucrurile pe care deja am aruncat banii nu le voi folosi?

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Fetelor va scriu si eu tare-tare bucuroasa: E BAIETZEL !!!
Cine, ma poate trece pe listutza cu caruciorul albastru si numele Stefan.

Lavi02, ti-ai adus aminte bine, chiar azi aveam programare la dr.

BB e bine, are 1500gr, se va naste undeva pe 15 decembrie (zice dr.), analizele au iesit toate foarte bune (chiar si Ca e undeva la limita superioara si eu am avut tot timpul lipsa de calciu!). Ce e foarte important, colul e INCHIS!!! In continuare am restrictie la efort, dar LIBER LA PLIMBARI!

Ripley hai ca asa putin mai e! iar eu consider ca tu esti o norocoasa, pentru conditiile in care o sa nasti. Parca vad ca mai e un pic si primim sfaturi de la tine cu alaptarea si toate cele !

Mirela, pe unde mai esti?

Salisa, Buluci, mai dati vreun semn?



Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">BB Stefan 29+

Varsta BB Stefan
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Ina, sincer, era vara... mi se parea mie "mai bine" dupa ce ma trezeam din somn sa ma spal... transpiratie, urme de colostru... nu stiu ce sa zic...
apoi, si matusa mea spala ugerul vacii (scuze de comparatie, asta imi vine in minte!) inainte sa o mulga...
fiecare face cum crede. dar mie asa mi s-a parut corect. un pic de "sterilizare"

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Tania FELICITARI!!!!

Stiu mai Cristina de acord cu sterilizarea si igiena dar asta a fost singura intrebare la care am fost "descalificata" la test cind am scris ca sanii trebuiesc spalati inainte de alaptare si a fost dezaprobare in masa ( ei bine, unele canadience sint si mai puturoase...).
Tu ii spalai doar cu apa sau si cu sapun? Ma gindesc ca daca bb-ul simte mirosul sapunului poate nu mai vrea sa suga?

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Ina, imi luasem sapun de bebelus, acelasi tip cu care l-am spalat ulterior si pe el. limpezeam f. bine... am inteles ca nu se da cu deodorant ca bb sa nu fie derutat, pt ca te identifica dupa miros... da' nici spalat cu sapun?! macar nu schimb sapunul, sa miroasa mami mereu la fel...
mi se par mult mai periculoase niste resturi de lapte fermentat si neindepartat decat un miros de piele proaspat spalata.

Cristina 31+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput