Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria Alexia cu sutienul de alaptat - depinde de la persoana la persoana. Unele il poarta non-stop, zi si noapte. Eu l-am purtat numai cand ieseam in oras, in casa nu, cum nu port nici sutien din celalalt in casa.

Mie mi se pare mai sanatos pt sani asa, sa nu-i stranga absolut nimica pe nicaieri, sa-si poata produce ei singuri lapticul. Stateam in casa in tricouri albe, largi, care se mai udau si le schimbam zilnic. Fiind albe le bagam la masina tot mereu si gata.

In ceea ce priveste forma, ai mei si-au revenit foarte bine, aproape de cum erau inainte de sarcina. Acum insa, in sarcina a 2-a, vad ca s-au mai lasat. Nu degeaba zicea Silvia ca acum sunt jos dar cand nu aveam burtica erau sus Ea nu ma stie cum eram inainte de prima sarcina! Dar ma asteptca dupa sarcina nr 2 sa se lase definitiv. Asta e, vor fi muncit, isi vor fi facut datoria.... Oi purta sutien non-stop cand ies in public si gata! Iar sotul... si el si-a dorit 2 copii!

Dar asta difera foarte foarte tare de la persoana la persoana.

In maternitate ai colostru la inceput si la un mom dat apare laptele. Care poate aparea brusc. Daca uzi o camasa de noapte (de-a maternitatii ) ce-i?!

Dar repet, unele persoane prefera sutien de alaptat + tampoane non-stop, eu prefer sa ma simt libera, sa nu ma stranga/tina nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna burtici!Eu una am fost pana la Cora ca sa mai iau una-alta,dar mai rau m-am buimacit!Am gasit biberoane din plastic si din sticla,tetine din silicon sau din latex,de "n"feluri si modele acum chiar ca nu mai stiu ce sa iau.Am luat pana la urma un biberon de plastic ca m-am gandit ca daca iau din sticla si-l scap...aia sunt!Tetine mi-au placut cum aratau cele de la Nuk,ca si suzetele de altfel,dar inca nu am luat.Suzete erau pt zi si pt noapte,care e diferenta intre ele?Off hai ca v-am ametit si pe voi!Am mai luat o forfecuta,o unghiera si o pila(era set),o perie de spalat biberoane si una pentru tetine,o crema pentru iritati si cam atat.Poate ma lamuriti si pe mine .Felicia,cum te mai simti?Catutza35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Daca nu port deloc sutien are ceva? Nu de alta, dar eu n-am purtat niciodata sutien (mi-am luat unu' pe la 20 de ani, insa dupa o purtare am renuntzat la el fiindca ma simtzeam ca dracu'), prin urmare, nu stiu nici macar ce numar port.
Mai degraba o sa port o bustiera lejera de bumbac (d-asta am, ca-mi folosea la aerobic) ca sa sprijin, la o adica, eventualele tampoane. In spital, ca acasa chiar nu ma gandesc sa port ceva care sa-mi tzina sānii stransi. Sau vor fi atāt de plini de lapte incāt vor deveni prea grei de carat? De-a Domnu'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

lordra, si mie imi sughite luca foarte mult; nu a ajuns inca la 4-5 reprize zilnic, dar 2 tot trage ... chiar vorbeam cu dan ca imi era mila de el, mititelul, daca simtim noi asa de tare, el cred ca se zguduie tot ...
catutza, si eu tot de la nuk am luat biberoane si suzete; am auzit ca de cauciuc sunt mai bune decat alea de silicon, dar depinde de preferintele lui bebe, n-am vazut de noapte si de zi, numai pe dimensiuni 0-3 luni, etc; ieri am fost pe la mamaie, si mi-a povestit cum impatureau o carpa si o muiau in apa cu zahar si o sugea copilul de n-avea treaba ...
alina, ma uitam la "dadaca", ca pe la noi la orele la care nu sunt decat casnicele acasa e jale - nu ai ce vedea la tv ... numai telenovele, dar inca nu am gasit una sa imi placa ... de fapt nici nu am cautat.

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Dienuta, cu dusul la cezariana mai rar, in primele zile te vei spala ca pisica pe ici pe colo, si dupa ce cade ultima coaja de la rana si cu ok medicului vei avea primul dus ca lumea.Asa ca profita din plin de bai si de dusuri ca o sa le duci dorul!Eu avind problemele pe care le-am avut dupa aproape 2 luni am avut voie, ma infasuram intr-o chestie de celofan si ma spalam.
Cu sutienele de alaptat, totul depinde de sani si femeie, daca ai sani mic, nu vad rostul dar daca ai sani mari sau un pic lasati, sutienul te ajuta sa ii sustina, nu uitati ca atunci dupa ce suge bb, sanul se lasa colosal de mult pina se umple de nou de laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

lavi, ma trec fiori ... "sanul se lasa colosal de mult " ... si daca e lasat de acum colosal de mult ... banuies ca o sa-i caut pe sub burta dupa ce alaptez ...
apropo, vroiam sa te intreb, cum se practica la noi dranarea uterului dupa cezariana ? pur si simplu prin col, sau se pune o sonda de drenaj ? intreb pentru ca in faimoasa serie de poze horror era si o poza cu o operatie cezariana (cicatricea) si in dreapta mai avea o mica urma unde scria ca a fost drenajul pentru uter ... sau n-am inteles eu bine ... o sa imi iasa fire asa, din mine ?!
aaa, si intrebare - la a 2-a unde te taie pe burta, mai jos, mai sus ?


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Buna burtici.
De astazi sunt si eu in concediu prenatal , chiar daca mai am cam 2 luni pana nasc. Ma bucur sa vad ca toata lumea e sanatoasa si burticile cresc vazand cu ochii. Eu si bebelina mea suntem bine, maine facem 32 de saptamani. La 31 de saptamani fost la doctor si avea 1,729kg. si dupa era in grafic.Mi-a dat sa fac dexametazona pentru intarirea sistemului respirator a lui bebe in cazul in care, doamne fereste, s-ar putea sa nasc mai devreme. Am o usoara anemie si am facut 3 perfuzii cu Venofer.Acum iau Tardyferon 1/zi si vitamine prenatele. Am inceput si noi cumparaturile pentru bebe dar dupa listuta voastra suntem abia la inceput,dar cum stau 2 luni acasa o sa am timp berechet si nici nu o sa ma plictisesc.
Pupici multe la toate .
Gabita 31+ Ioana Mateea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

dexametazona am facut doar 3 fiole- 1 la 8 ore
Pupici multe la toate .
Gabita 31+ Ioana Mateea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Dienuta, drenarea se face prin operatie, mi-e nu mi-au facut-o dar dureaa cam 36 de ore si apoi gata.La a doua cezariana vor deschide aceias cizatricea, cel putin asa am inteles la mine.
Sanii se lasa, sau se inmoie dupa sugt, si apoi intr-un timp relativ scurt se inatresc din nou, jocul acesta repetat atitea luni ducve la slabirea tesutului si la lasarea sanului.
Mirela, nu mai dai nici un semn de viata? Sper ca totul e bine si cu tine si cu bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

am revenit!
felicitari gabita, ce bine de tine! ma gandesc ca de pe 17 oct o sa experimentez si eu atmosfera placuta a prenatalului... si sa vezi atunci scris...

catutza, multumesc, cand mai bine, cand mai bine... stau degeaba.
in weekend aveam un chef de plimbare dar inca mai simt cum se intind oasele. Apropo, vineri am fost sa mai fac o eco ca-mi spunea o prietena doctorita sa nu se fi deschis colul.
Este totul in regula, bebelina tot cu capul in jos sta (asa-i cristinamh ii place pozitia si sunt slabe sanse sa se mai miste ca e mare - avem 1,5 kg. Nici nu prea mai misca asa tare.
Si da, spre fericirea lui taica-su, SUNTEM FETITA. Ce s-a vazut nu se putea contesta ("boaba de cafea" era clara).


Felicia

Mergi la inceput