Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (50)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ar fi fost interesant totusi daca mai posta si altcineva mesaje in afara de mine ...
dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ha ha ha ....
hai ca va spun eu ce este crema carpicon .... este o unsoare pentru calcaie ... si pentru coate ....
am zis eu ca fetele care au pus pe lista 5 perechi de sosete au de gand sa mearga in ciorapi prin spital ... dar vad ca au de gand sa se plimbe prin curte desculte !!!!
(sa nu se mai opareasca nimeni pentru comentarii, ca punem si niste jecolan pe lista ...)

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Pai,poate ca are lumea treaba sau nu are net de nu scrie, ce mai azi e luni, nu!
o luna si gata, si eu ma gindeam la asta Lavi, pe urma de ne apucam de altceva, de spalat, de ingrijit, de tot, de invatat un pui cum e cu lumea asta si cum sa se descurce, cum e cu iubirea si atentia parintilor, e altceva.
Ma sperie un pic mai mult gindul operatieie si a recuperarii dar apoi imi i-au omuletul si il prezint noii lui familii.Deja am inceput sa discutam cu "copii" nu eva, suntem mai multi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:


DIENUTA cred ca fetele sunt cu alte treburi (daca vremea la voi e asa faina ca la Iasi sunt la plimbarica).

Cred ca o sa-mi fie un pic dor de servici, dar........ uit repede dupa ce ma vad cu bb acasa, cu siguranta.

Mihaela 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mda,
in afara de chestiile pentru dus - eu nu cred ca as putea face dus in spital, orice-ar fi, dar nu mor eu 3-4 zile sigur, si in afara de lotiunile de corp pentru mama - zau nu cred ca o sa pot sa ma ung dupa nastere, si nici nu cred ca o sa scartai neunsa cateva zile, restul mi se pare rezonabil; dar repet, chiar e nevoie sa adunam astea cu 1 luna inainte ? adica nu mi se pare nimic asa de iesit din comun incat sa nu pot naste fara ... sau sa nu pot face rost imediat ...
eh, scuzati tonul, dar asa e cand vorbesti singur ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor !

Eu lancezeam pe-aici pe motive de ... luni dimineata la serviciu, cred ca stiti senzatia
Frumoasa lista, Tania

Am si eu ceva intrebari de : cum e cu sutienul de alaptat, foloseste / e indispensabil ?? Si mai vad ca lipsesc din lista pompa de sani, tampoanele de sani... Cred ca acestea toate ar trebui pregatite de dinainte, nu?

Maria & bebik din burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neata burtici,
En fin, nu mai e dimineata dar eu abia acuma m-am dat jos din pat, dar sa nu credeti ca am dormit, nici vorba, de la ora 8.30 ma uit la serialul meu preferat( pe care il am inregistrat), va povesteam eu o data, se numeste "Desperate housewives", si pur si simplu nu ma pot dezlipi, mai am inca 2 episoade pana la sfarsit, dar cica fac o pauza ca am ochii cat cepele, si imi lacrimeaza de numa!
Dienutza, tu la ce serial te uiti?

Intradevar, nici schimbul I dar nici schimbul II nu prea se mai inghesuie la scris, vad ca suntem mamicile cele mai tacute de pe forum!

Mihaela, iti doresc sa profiti la maximum de CM, si uita domle de serviciu! Stii, pe mine m-a luat deoparte secretara de la noi, chiar inainte de a pleca, si mi-a tinut un mic discurs de cum trebuie eu sa ma ocup doar de mine, sa uit de tot stresul si sa ma gandesc ca dupa...o iau de la capat. Am ramas surprinsa ca tocmai ea sa imi vorbeasca asa - insa deh, a profitat saraca ca nu era sefa de fata ( sefa care nu prea a fost incantata de sarcina mea...), si putea sa isi dea drumul la gura!

Lavi, sanatate Evusorului tau ( imi place de numa' alintul asta) si asteptam sa ne dai vesti bune!

Monet, ce mai, am ramas fara grai cand am vazut ce preturi aveti voi la camere digitale! Stiam eu ca peste ocean sunt preturi mai mici (mai ales la haine) insa nu imi imaginam chiar asa! Iar la 20 $, pai iti iei in fiecare zi

Va pup si sa aveti o zi insorita!



Alina si Bebitza Amalia 34+

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:

Si eu ma gandeam ca de o fi sa am nevoie de ceva urgent in spital imi sun rapid sotul sau parintii si sa-mi aduca!!!!!! Dar macar pijamalele si inca vreo cateva sa-mi cumpar dinainte, sa nu umble al meu sot ca apucatul si sa nu stie de unde si ce marime sa-mi ia.

Mihaela 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai Dienuta, de singurea pe aici m-am apucat sa citesc pt examenul de doctorat!

deci asta e cu crema carpicon! Probabil lista provine de la cineva care are probleme cu calcaiele si se ajunge ca toate gravidutele sa bantuie ca bezmeticele dupa crema carpicon!

Opriti-va, ganditi-va de 2 ori daca va trebuie tot ce scrie acolo.

Dus nu cred ca se poate face dupa cezariana: ai operatie deci ditamai pansamentul pe burta unde nu trebuie sa ajunga apa sau gel de dus in primele zile. La fel dupa nastere nat. cu epiziotomie, trebuie sa ai grija sa nu ajunga sapun pe rana.

Eu chiloti si sosete o sa-mi pun atunci, care sunt curati: ca doar nu-mi blochez de pe acum 5-6 perechi de chiloti pt nastere.

Na, fiecare se organizeaza cum crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hola lume,

No, io iar am dormit ca porcu'. La mine e cam asha: ori ma scol direct pe la 9.30-10.00, ori ma trezesc dimineatza la 7.15 (cand pleaca sotzu') si ma re-culc pe la 8 pt. a ma trezi iar pe la 11, 11 si ceva. Si voi dormitzi in cantitati industriale, ori sunt eu vrun specimen ciudat?
Bine ca n-am vreo treaba speciala, deci pot dormi oricāt. Deocamdata.

...ca tot intreba lumea ce e Carpiconul: e un antiinflamator facut din rashina si ceara nu stiu de care, foarte eficace. Eu am folosit supozitoare de Carpicon cand am avut probleme cu ovarele. Sub forma de unguent inca nu l-am folosit, dar il voi, daca va fi nevoie.

Am gasit ieri garmastan, la o farmacie ascunsa de prin Buc. (asta dupa ce incercasem la n farmacii si canci). E destul de scumpa - 240.000 ROL - iar tubul e destul de micutz. Partea nasoala e ca nu se gaseshte (eu am luat ieri ultimul tub din acea farmacie). Ma dau si eu cu deosebita economie, sa-mi ajunga pe cat mai mult timp inainte de nashtere. Sper ca totushi sa mai gasesc si-n alta parte, pana ce-oi nashte.

Gata, o sterg la treaba: aspirat, spalat rufe. Dupa atata somn, cineva mai trebuie sa si munceasca-n casa asta, nu?

Lordra

P.S. Voua va sughitza intrauterinii? Ca a mea are 4-5 reprize zilnice, de mi-e si mila de ea. La cāt respira biata in lichidul ala amniotic, mi-e sa nu-si irite ceva p-acolo.

Mergi la inceput