Fetele din America (51)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Fetelor, am si eu o intrebare.
Am citit recent la "Discutii generale" un subiect despre noile conditii impuse cetatenilor romani care vor sa calatoreasca in strainatate. Am inteles care-i treaba cu spatiul Schencgen, dar cum este cu US?
Mama intentioneaza sa vina la anul prin ianuarie-februarie la noi, are viza pe 10 ani, dar conform noilor reglementari ar trebui sa ii trimit invitatie ca sa arate la frontiera? Adica sa se vada clar ca are unde sa vina si sa stea? Plus asigurarea de sananate, dar asta oricum chiar este indicata, nu comnetez negativ.
Va multumesc anticipat,

Carolyne si bobocelul Veronica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Din cate am inteles eu, reglementarile alea sunt doar pt acele tari care fac parte din spatiul Schengen si care nu ne cer viza. Nu cred ca schimba cu ceva regulile legate de intratul in USA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Diana (si nu numai), recomand cu mare caldura outlets-urile din Secaucus, au preturile cele mai rezonabile. Dar si mai tare recomand sale-urile de la Lord & Taylor, cele cu 80% off plus inca un cupon de 20%, pt care trebuie sa va inregistrati adresa de e-mail si vi-l trimite. Sale-urile astea sunt grozave, preturi ca acolo si calitate ca la hainele de la L&T am vazut in putine locuri. Eu renunt la outlets.

Carolyne, uite aici cu Spatiul Schengen. http://www.incepator.ro/internationale/conditii_Schengen.asp

Ciufa, felicitari si stai cumintica, fara efort fizic, fara nervi, si cat mai multa odihna (am fost in aceeasi situatie, de doua ori).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Laura, m-ai facut si pe mine curioasa, eu stau in NYC, dar imi cumpar hainele de la un Kohl's din NJ. Cele de la L&T sunt oare mai ieftine si mai bune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Oh, Mist! Pai se paote? Te duci la L&T ala mare, de pe 5th Ave si 38th sau 39th St. Dar intai du-te pe web site-ul lor si sign up pt cupoane. Iiti trimit cand au sale-uri, si vezi sa scrie clearance 80% sale, cuponul e de obicei pt 20%. Mai au ei clearance dar daca e mai putin de 80% nu-i bun, si cupoane pt % mai mici. Acuma pe toamna trebuie sa aiba din nou, la sfarsitul lui oct. In februarie au iar unul, si in vara. Dai lovitura, nu alta! Am cumparat jersee de cashmir la $30 reduse de la $120, o rochie de matase cu $40 de la $200, plus bluze, pulovere la $10-$15. La copii am gasit si sub $10. Pretul normal la L&T e astronomic, de aia iti spun sa urmaresti sale-urile de 80%. Calitatatea e indiscutabil mai buna decat la Kohl's. Mie ala nu-mi place deloc.

Noi aici la birou avem adevarate expeditii la lunch cand incep clearance-urile la L&T. La vreo 5 mile de mine e unul, dar e cam slabut, si de obicei ma duc intai aici la lunch, apoi in drum spre casa mai e unul la un mall. Imposibil sa nu gasesti ceva frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si mie imi plac tzoalele de la Lord & Taylor aici sunt la mall, sotamiu are mereu noroc de chestii superieftine, io n-am prins niciodata da' merci de pontu' cu cuponul nu stiam. Merge si de la mine de aici din Michigan?

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Oana, daca ai L&T de ce sa nu mearga, ma gandesc ca si voi aveti sale-uri din astea acolo, nu? Pe lanaga ca sunt 80% reduse, la casa ti le mai reduce cu inca 20%. Pai sa cumperi in furie nu alta!

Cum n-ai prins nimic? Eu de cate ori ma duc la "evenimente" din astea gasesc ceva, pe bune, si sunt foarte ieftine, mai ieftine decat la Marshall's sau TJ Maxx., ca s anu mai vorbesc de calitate. DAr, subliniez, de acolo nu e de cumparat decat cand au super sale-urile astea, ca altfel ajungi la casa de saraci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Sunt sale-uri da' nu stiam ca pot sa ma inscriu sa primesc acasa cupoane, de cate ori am mai cumparat ieftin de acolo am mers asa la plesneala:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Na, acuma ai sansa sa mergi la sigur, ca ti le trimite in avans si spune si datele pe ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela29 spune:

Carolyne eu te sfatuiesc sincer sa ii trimiti mamei tale o invitatie scrisa. La iesirea din tara, la noi, nu ii va cere nimeni nimic, insa la biroul de imigrari in US exista o mare probabilitate sa ii ceara asa ceva. Mie mi-au cerut invitatie cand am intrat in US in februarie, desi anul trecut nu mi-au cerut nimic. Mai bine sa o aiba decat sa ii lipseasca.
Ciuf sarcina usoara si sanatate multa.



... words are tools...

Mergi la inceput