Fetele din America (50)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mist spune:

quote:
Originally posted by catalina2005

Cum bine stiti orice Ph.D in afara Romaniei e cu greu recunoscut de ministerul educatiei din Romania.


Nu stiam de chestia asta, mi se pare aberanta! Cum adica, nu exista "doctori" adevarati decat in Ro?? Sau aia care si-au luat titlul in strainatate, sa zicem la Oxford sau la Harvard, ar fi incapabili sa predea/cerceteze in Ro? Cred ministerul asta e o gluma (proasta).

In ce priveste intrebarea ta, Catalina, nu stiu amanunte, dar am auzit de cazuri de doctorat in co-tutela intre Ro si Franta. Intra pe link-ul asta, am vazut ca ei sponsorizeaza niste doctorate in co-tutela pt studentii lor. Chiar daca nu esti inscrisa la ei, ai putea macar sa ii intrebi ce conditii implica in general un asemenea doctorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

quote]Originally posted by mist

quote:
Originally posted by catalina2005

Cum bine stiti orice Ph.D in afara Romaniei e cu greu recunoscut de ministerul educatiei din Romania.


Nu stiam de chestia asta, mi se pare aberanta! Cum adica, nu exista "doctori" adevarati decat in Ro?? Sau aia care si-au luat titlul in strainatate, sa zicem la Oxford sau la Harvard, ar fi incapabili sa predea/cerceteze in Ro? Cred ministerul asta e o gluma (proasta).


Din pacate,asa este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Cum bine stiti orice Ph.D in afara Romaniei e cu greu recunoscut de ministerul educatiei din Romania.

Asta face cumva parte din categoria "tarishoara mindra ca a noastra nu mai are nimeni?" Incredibil!

Laura Takacs, 625 E e pretul pentru pensionari sau non-pensionari? Am inteles ca e o diferenta destuld e mare. Tatal meu nu e pensionar.

Cu bulbii, fetelor... Uitati-va fie pe revista Sunset ca sa va determinati zona Sunset, fie pe site-ul departamentului de agricultura, ca sa va determinati zona climatica in care locuitit. In functie de asta, bulbii trebui pusi in pamint la o anmita data. Tot in functie de clima, trebuie pusi la frigider vreo doua luni sau nu. Noi nu avem inghet aici, deci eu trebuie sa-i pun 2-3 luni in frigider. Ca sa nu se strice, trebuie scosi din pungiele de plastic in care ii cumparati si pusi in pungi de hirtie.
Eu mi-am plantat bulbii prin noiembrie, chiar decembrie. Cel mai bine a fost in noiembrie. Cine locuieste in zona cu inghet, cred ca trebuie sa-i plantati multmai devreme, poate chiar zilele astea. Uitati-va pe zone sau dati o cautare pe google cu "plant bulbs" sau ceva asemnator.
Dupa ce ii plantati trebuie sa ii udati un pic, dar nu sa zemuiasca, pentru ca altfel putrezesc. Continuati sa-i udati sporadic, cind suprafata este uscata.

Siminaf, bulbii merg foarte bine in ghivece. Eu numai asa i-am plantat si am avut niste frumuseti de flori. Si eu am (avut, ca ne mutam) un patio umbrit, dar bulbilor le-a mers excelent pentru ca primavara am ceva soare, deoarece copacii care fac umbra vara sint inca desfrunziti. Oricum, exista multe feluri de narcise si sambile care prefera part-shade si alora le merge foarte bine. Brindusele sint si ele obisnuite cu umbra partiala. Am gasit chiar si niste lalele pe care scria part-shade si le-a mers foarte bine.

Cind plantezi in ghivece, poti sa scoti ceva foarte frumos daca plantezi bulbii in straturi si foarte apropiati unii de ceilalti. Eu am plantat brinduse, cu lalele si cu narcise. O minunatie. Cind plantezi, tine cont de care floare iese prima si pe aia o pui in stratul de la suprafata. Eu cred ca am pus la fund lalele si narcise si deasupra brinduse.

Pentru umbra mai exista un fel de zambile salbatice, se numesc grape hyacnths (hyacinth e zambila.)

Un site excelent de bulbi macar orientativ daca nu pentru comenzi este www.dutchgardends.com

Eu inca nu mi-am pus bulbii la frigider si o sa o iau pe coaaaaja!


DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Inca ceva...Mie aici in California nu mi-au mai iesit bulbii in anul consecutiv. Lalelele oricum nu sint perene, iar narcisele cred ca trebuiau scoase si depozitate. Am facut doi ani la rind experimentul asta si nu a tinut. In zonele cu inghet, nu=i problema, ca se inmultesc de la sine si apar si anul urmator.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multzam fain de tot pt. raspuns, Bic!
Alta intrebare acum: trebuie cumparati de acum si tinuti la frigider?!? Pe bune?! Ca am vazut ca OanaB ii tine in basement. Mai racoare, ce-i drept, dar nu chiar ca in frigider...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Siminaf, pai tu ai vazut unde locuieste Oana_B? Daca lista de la inceputul mesajului mai e valabila, ea sta in Michigan unde au niste ierni sanatoase.

Da, cumpara bulbi acum si pune-i in frigider. Mai intreaba totusi la magazinul de unde ii cumperi sau la orice nursery sa-ti spuna exact. Poate nu stiu eu bine.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Bicule, te iau la ...bulbi. Cum nu ti-au iesit lalelele in anul consecutiv? Sunt perene, cel putin in NJ si la mine in curte. ies de trei ani de zile, alea care scapa de caprioare in primavara precendenta. Eu nu le scot niciodata in toamna, nici nu stiu daca se scot sau nu, dar eu nu am timp decat sa le plantez.

Biletul e pt "adulti" deci nu seniori. Din Bucuresti s-ar putea sa fie mai ieftin, de obicei asa e. Numai ca trebuia cumparat intr-o saptamana. Au un formular on-line care-l poti completa si in 24 de ore iti trimite e-mail cu pretul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

stati ca m-ati zapacit. so, is perene au ba lalelele? tre sa le plantez eu in fiecare an, sau ies ele ca nebunele? ca eu nu's ce sa mai cred. pe la voi pe-aici liniste, greu mai scrieti, ori poate lucrati cu toatele?
eu m-am autoexpulzat din grupul mamicilor mele si-acu caut adapost prin alta parte. mai nasol ca io-s vorbareta rau si n-am cu cine.
pupic

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Andreea, io nu le plantez si replantez in fiecare an, le las in mama lor acolo si ies singure. Votez cu perene, da' sa vina bioloagele sa ne confirme. Acuma se poate ca trebuie scoase primavara, dar io nu le scot. Da' de ce autoexpulzasi de la mamici daca nu sunt indiscreta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mai, nu esti indiscreta. am avut un si prefer sa nu mai intru, desi le citesc pe fete negresit. ca tare mi-s dragi. asta e. se mai intampla si din astea.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput