Sezatoarea canadiana (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mimitete, poate si alte fete, dati-mi si mie idei de lunch, va rog! Pana acum i-am pus fetitei sandvici, ca mai multa inspiratie nu am avut, dar parca am inceput sa ma satur si eu deja. Plus ca mai sunt si doua pauze de gustari...! I-am dat fructe, iaurtele... ce mai merge? Le dati lapte la scoala/gradinita? Cookies?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mai rasar si eu din adincimile imemoriale ale cartilor de stoicism
Ira, am uitat sa-ti spun ca mi-a placut zona Oratoriului, de fapt si Oratoriul, inainte de a intra. Partea cu liftul si cu scarile rulante mi-au dat fioare, iar cind am intrat in biserica am inghetat. In schimb mi-a placut capela (dupa mine, e singura confortabila)
Imi plac la nebunie cursurile tale (bine, in afara de muzica)
Dupa ce termina Khristin BAul la OISE, pe bune ca ma gindesc si eu sa ma apuc de psihopedagogie. Prietena din Montreal la care am mers a facut universitatea de psihopedagogie la Sibiu si am avut niste discutii fulminante.

Adela_P, dubar deni!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Salut la canadience

Sunt nou venita si am o mare rugaminte pentru fetele din Montreal. Cine are un patuc pentru bb si un park (manej) de care nu are nevoie va rog mult sa ma contactati.

Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

AdelaP, dupa ce termin, depun CV la Ottawa, io ador orasul ala, mai ales ca e si aproape de Mtl , e si la granita cu Qc, etc. E orasul perfect pt. mine dupa Mtl.

Mihaela, merci pt urari ! Lasa, ca esti frumoasa ca un inger chiar si cu 2,3 kg in plus. Odihnita sa te vad. Incearca 2 delegatii/an in Dominicana .

Myrrha, da, imi place ce studiez. In plus meseria de profesor este ideala. Pentru mine. Din pacate la apprentissage, care-ar fi cea mai interesanta materie, avem o grecoaica - profa - cu un accent imposibil. Prefer franceza quebecoise din Abitibi accentului ei, dar uite ca n-am de ales.

Cristina, astept impresii de la scoala. Mi-a venit factura de la fac. 1200 $/semestru, nu-i chiar asa de cumplit.

Sara buna tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Donia,

eu i-am platit meniul de la scoala; este o masa calda, copilului ii place, eu am scapat de batai de cap.
pentru gustari ii pun variante cum ar fi: un muffins din alea mari de la loblaws(cind gasesc proaspete-nu alea in cutii de zile intregi) cu o banana si un mar;
o cutiutza din alea cu brinza topita si grisine+ fructe;
o salata de fructe (fara sirop) si o pizza din alea mici, in chifla...etc;

intr-o zi i-am pus biscuiti cu cioco si mi ia-u returnat, ca-i interzisa ciocolata in scoala;
nu-i pun iaurturi ca nici nu-i plac, si se mai si pateaza pe haine cu ele;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Donia

Mimitete, poate si alte fete, dati-mi si mie idei de lunch, va rog! Pana acum i-am pus fetitei sandvici, ca mai multa inspiratie nu am avut, dar parca am inceput sa ma satur si eu deja. Plus ca mai sunt si doua pauze de gustari...! I-am dat fructe, iaurtele... ce mai merge? Le dati lapte la scoala/gradinita? Cookies?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)




Donia,

Eu le dau copiilor un collation ptr scoala (in general fructe sau morcovei din aia mici) si la pachet le dau o sticluta de suc natural de fructe Sunny, o sticluta de lapte cu cacao, 2 collation (fie una de fructe- stii rulourile alea in toate culorile)si un iaurt de fructe,sau conserve de compot de fructe, sau un triunghi de brinza topita si o budinca de cacao (ca le place mai mult)si ca mincare nu prea le dau sandwichuri, ci lasagna facuta in casa, spaghete, salata boeuf, musaca,salata de vinete, in general mincare facuta de mine in casa.
Copiii mei nu sunt pretentiosi , maninca cam orice.


Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Dragele mele din Montreal, stiti cumva pe cineva care ti-ar gati contra cost evident, fie la tine acasa sau la ea?

Eu am mare nevoie de ajutor ca nu am timp deloc iar familionul meu e obisnuit cu mincare facuta in casa si numai rar cu ceva gata preparat si de pus la cuptor.

Cit despre boite a lunch, eu o tin cu sandwichurile dar le schimb in fiecare zi si mai alternez si tipul de piine/pita/bagel. Copiii mei primesc o punguta cu legume taiate, una cu fructe taiate caci altfel am sanse sa nu manince fructele si se intorc cu ele zdrobite in cutie, un iaurt (de baut, Minigo sau in tub) sau un Ficello si ceva biscuiti/sticksuri/cereale in punguta dar si mie mi s-au intors cu biscuitii cu ciocolata caci nu au voie la scoala. Asa ca m-am sacrificat eu sa-i maninc de unde si kg...
O data pe saptamina o las pe Anne sa manince la cantina scolii, David nu are din pacate acest serviciu dar de l aanul o sa fie amindoi in aceeasi scoala asa ca sper sa le placa la amindoi mincarea de la cantina scolii.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc pentru ideile cu mancarea!
Bucuroasa as plati si eu pentru lunch, dar pentru gradinita nu se poate, deocamdata. Dar de acum mi-ati mai dat idei, o sa incerc si la lunch si pentru gustari cate ceva nou. Bine ca am aflat si de ciocolata, noua nu ne-au zis nimic specific, doar sa fie "healthy food" si de aia ma intrebam daca au voie cu cookies. O sa caut ceva biscuiti cu cereale, sa vad ce gasesc, si cred ca vor merge bine cu lapte.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Crinia, neavand PM-ul activ (inca), poti te rog sa-mi trimiti cateva info legate de patutul pentru bb?eu am unul nou nout (Mihnea a dormit cred ca max 1 luna in el) daca te-ar interesa.este cu saltea cu tot, si ea tot noua.astept vesti de la tine.



PS in ce zona stai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

quote:
Originally posted by myrrha



Adela_P, dubar deni!






Dubar deni to you too, Vichi! . Mii de scuze ca n-am mai apucat sa-ti scriu.

Irina, ma bucur ca-ti place orasul, mie-mi place Ottawa mai ales pt practicalitate, e destul de mare pt a-ti oferi orice iti ofera un oras mare si totusi destul de mic incat sa-l poti traversa la ora de varf fara sa pierzi ore intregi in trafic.



Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput