Nu merg la biserica... (discutii colaterale)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Adusca,ce spui tu sunt probleme care se discuta cu duhovnicul,n-am eu caderea sa-mi dau cu parerea.Duhovnicul e cel mai in masura sa sfatuiasca pe fiecare,in functie de problema.
In ceea ce priveste logica divina,de unde sa stiu eu care e planul lui Dumnezeu?Dar am incredere in El,ca tot ce se intampla in viata celor credinciosi,e spre binele lor.Fiecare om are un rost in lume,chiar daca e bolnav,sau retardat,sau cu handicap...Poate sunt in lume ca sa ne faca pe noi mai buni.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Adusca, multa sanatate surorii tale.

Nu stiu nici eu care e planul lui Dumnezeu, dar explicatia bisericii este urmatoarea: nu te poti impotrivi vietii, sub nici o circumstanta atenuanta. Daca biserica ar accepta una singura, ar trebui sa accepte si altele. Puiul ala mic daca a ajuns sa traiasca, este pentru ca el a vrut-o, a primit o vointa de viata a lui de undeva. Nu stim cine i-a dat-o, cert e ca n-a murit (stii ca sint multi copii care mor in primele luni de sarcina, de cele mai multe ori din motive necunoscute, alteori pentru ca au o boala genetica). Daca reusesc sa treaca peste incercarile acelor prime luni de sarcini (cind functioneaza principiu totul sau nimic) inseamna ca vor sa traiasca. Noi nu putem face decit sa ii ajutam sa traiasca cit putem de mult, chiar daca au sindrom down sau alta boala. Adica sa venim in intimpinarea dorintei lor de a trai.

In situatiile critice in care e pusa in discutie viata mamei e foarte greu sa decizi cine are mai multa vointa de viata si trebuie ajutat sa traiasca. In general, insa, mama, fiind adulta si depasind destule obstacole pina la virsta aceea, deci cu o dorinta de viata probata si puternica, are prioritate.

Asta cred ca e interpretarea avortului in Bisericile crestine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Ce ma amuza pe mine este ca pana la urma ati ajuns la intrebarea mea: “De ce

Dar mai interesant este faptul ca nimeni nu are un raspuns....... cu toate ca multe / multi ati citit ce mi s-a recomandat mie: Iov, Psalmii, Pildele si alte carti minunate din Vechiul si Noul Testament........

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
In nici un caz nu este permis avortul,el ramane tot pacat.Ceea ce s-a spus in Comunicatul Sf. Sinod este ca familia are ultimul cuvant(cum e si normal),dar avortul ramane ucidere,chiar daca e vorba de un copil malformat.Adica,atunci cand te spovedesti,ca ai facut avort fiindca era copilul cu probleme,se considera ucidere,nici vorba de dezlegare cum zice autorul articolului.



Irina, scuza-ma, dar eu nu inteleg. Daca nu se acorda nici un fel de circumstante atenuante, nici daca copilul e malformat, nici daca sarcina pune viata mamei in pericol, atunci ce rost are acest comunicat? Sa ne spuna ca decizia apartine familiei? Pai bineinteles ca apartine familiei, din moment ce vorbim de un stat laic in care legea iti permite sa iei o astfel de decizie. Deci, care e rostul comunicatului?
A doua intrebare, daca nu exista nici un fel de circumstanta atenuanta, de ce se pomeneste separat de situatia in care viata mamei e pusa in pericol? De ce nu se spune pur si simplu: "BOR nu este de acord/condamna avortul indiferent de eventualele motive care aduc familia in situatia de a lua aceasta decizie." Punct, fara alte comentarii, si atunci e clar, nu?

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by adusca
oricum e sub observatie si oricand ar putea sa-i faca cezariana. daca presupunem prin absurd ca nu ar trai copilul ar fi avort, nu? in acest caz cum priveste biserica problema?



Adusca, depinde ce intelege biserica prin avort. Din punct de vedere medical avort inseamna terminarea sarcinii inainte de 28 de saptamani de gestatie, adica daca copilul are sub 1000 de grame (in Romania). Dupa aia se numeste nastere prematura.

Imi pare rau ca sora ta este in situatia asta

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Adusca, tin pumnii strans pentru sora ta si BB-lus, sunt sigura ca o sa fie bine. Daca n-ar fi fost mari sperante de bine nu ar fi avut de ales.

Scot o idee din context si o comentez, n-am timp sa citesc tot. Cum adica nu e permis avortul dpdv religios ? Dar anticonceptionalele sau prezervativul sunt permise ? Nu se conformeaza aceluiasi principiu ? Sau ne intoarcem la evul mediu ? Sa-nteleg ca daca nu facem 1 copil/an suntem pacatoase ?

In alta ordine de idei as avea o intrebare care ma macina de mult timp :

Cum se face ca religia este din ce in ce mai permisiva, evolueaza odata cu trecerea timpului, se civilizeaza ? Se schimba cumva cuvintele lui Dumnezeu ? Sau se fac modificari de interpretare ale cuvintelor lui adaptate la sec. 21 ? Aveti vreo explicatie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by DARAEL
cu toate ca multe / multi ati citit ce mi s-a recomandat mie: Iov, Psalmii, Pildele si alte carti minunate din Vechiul si Noul Testament



He-he, sunt sigura ca stiai ca cu cat citesti mai mult, cu atat stii mai putine . Pupici.

Studiu de caz : Si daca o femeie ramane insarcinata cu un violator criminal, dement, obsedat, lepros, si scarbos, recidivant si KK-cios, tot n-are drept dpdv religios sa avorteze ? Uuuuuuuuu-haaaaaaa . Sorry de rima .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Eu imi amintesc cind a murit papa in primavara asta s-a spus la tv ca el era impotriva prezervativului chiar si in cazul in care unul din parteneri avea AIDS! Cum sa fiu credincioasa in conditiile astea!? V-am zis eu, pina la urma budismul e bun :-) Macar pt. yoga si meditatiile zilnice.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Ira, nici conceptionalele nici prezervativele nu sint acceptate de biserica, din aceleasi motive
Biserica evolueaza ca oamenii se schimba, iar biserica e formata din oameni.
Chestiunea cu prezervativele e foarte spinoasa, nici eu nu-i stiu iesirea. Stiu numai ca biserica catolica accepta regula calendarului ca singura metoda contraceptiva.

In povestea cu femeia violata iar e o problema foarte delicata. Nu stiu care e pozitia bisericilor crestine. Ma gindesc ca pentru ca femeia va simti intotdeauna o repulsie fata de acel copil, mai bine nu i-ar da viata.

Pe de alta parte, mi-aduc aminte de Francoise Dolto, catolica ferventa care a militat mult pentru contraceptive si avort, ca drept al femeii de a decide cind este cel mai pregatita pentru a avea un copil. Deci sint opinii diferite.

Da, biserica e normal sa se schimbe, ca sa revin la intrebarea initiala. Biserica din secolul 15 e la ani lumina distanta de cea din secolul 3. Si tot crestina se numeste. Sau ma rog, catolica/ortodoxa. Religia, adica dogma, insa, nu. In unele privinte e greu de delimitat clar partea de disciplina bisericeasca cu partea de invatatura (de pilda celibatul preotilor e o chestiune de disciplina interna, preotii au fost uneori celibatari, alteori nu, de-a lungul istoriei, invatatura iubirii aproapelui e o chestiune de dogma)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Eu imi amintesc cind a murit papa in primavara asta s-a spus la tv ca el era impotriva prezervativului chiar si in cazul in care unul din parteneri avea AIDS! Cum sa fiu credincioasa in conditiile astea!? V-am zis eu, pina la urma budismul e bun :-) Macar pt. yoga si meditatiile zilnice.

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos





Depinde, eu ii atribui lui Dumnezeu semantica perfectiunii, nu l-am incadrat pana acum in vreo religie, pen' ca nu exista religie perfecta si ....nu am ajuns la el decat prin muzica. Pentru mine extremismele religioase si anumite dogme "fasciste" (vorba lui Xeno) nu fac parte si nici nu au fost vreodata aceeasi fiinta cu Dumnezeu. Tocmai pentru ca Dumnezeu este perfect, iar perfectiune tradus in norme umane nu poate insemna decat studiu de la caz la caz. Nu reguli tampite. Poate ca gresesc, dar asa gandesc eu acum.

Mergi la inceput