Nu merg la biserica... (discutii colaterale)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by adusca

quote:
Originally posted by DARAEL

quote:
Originally posted by adusca
...iar articolul pe care l-am facut "varza" nu facea doua parale, s-a dovedit apoi ca nici macar nu apartinea personalitatii care cica-l semnase...era de fapt propagat de-o secta obscura.

Fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....


Mai sa fie – inseamna ca si la Dilema au patruns trolii !!!





ah, nu DARAEL, nu e vb de articolul din Dilema, e vb de un articol ce-a fost difuzat pe internet de o secta din SUA si a fost postat pe forum......poate daca-mi merge bine conectia o sa caut subiectul.
unul din punctele de acolo sustinea ca atentatele de la 11 septembrie au avut loc pt ca nu se mai preda religia in scoli......si inca multe aberatii.
Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....




Ah nuuuu adusca aia nu se deduce decat daca aplici abuziv reciproca teoremei celor 3 perpendiculare

o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

quote:
Originally posted by roxana1974





Ah nuuuu adusca aia nu se deduce decat daca aplici abuziv reciproca teoremei celor 3 perpendiculare





si cum noi suntem oameni seriosi ne dam seama ca nu e bine deloc sa abuzam de aceasta teorema, mai ales ca Thales a fost un domn si s-o-ndurat s-o elaboreze, e pacat sa ne batem joc de munca lui.

Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by adusca

sorry roxana, initial irina a zis ca a aberat, dar tot dansa a venit cu citatea care aratau ca n-au aberat deloc.si de fapt ce-au spus despre avort?
...............
Sursa: DilemaAvortul rămîne în continuare marele tabu al Bisericii. Nevoile societătii au reusit să atragă din partea Bisericii o reactie si în acest sens. Acum, femeile a căror sarcină devine periculoasă pentru sănătate primesc dezlegare pentru avort. Divortul, concubinajul, mari interdictii ale prea-sfintilor sînt negociate acum într-un mod tolerant de către Biserică. Concubinajul nu mai este un păcat, atîta vreme cît este o relatie stabilă. Divortul nu mai este interzis de mult. Chiar si preoții au voie să divorteze o dată.
................
exact ce-a spus si irina. si oricum eu nu iau spusele irinei litera de lege, desi o respect mult imi rezerv dreptul la propria-mi parere
iar articolul pe care l-am facut "varza" nu facea doua parale, s-a dovedit apoi ca nici macar nu apartinea personalitatii care cica-l semnase...era de fapt propagat de-o secta obscura.Fetele de pe DC
Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

In nici un caz nu este permis avortul,el ramane tot pacat.Ceea ce s-a spus in Comunicatul Sf. Sinod este ca familia are ultimul cuvant(cum e si normal),dar avortul ramane ucidere,chiar daca e vorba de un copil malformat.Adica,atunci cand te spovedesti,ca ai facut avort fiindca era copilul cu probleme,se considera ucidere,nici vorba de dezlegare cum zice autorul articolului.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

In privinta avortului, eu cred ca nu e o crima sa il faci in cazuri speciale, am scris asta si la sondajul despre avort. Nu pot sa cred ca Dumnezeu te-ar condamna pentru ca faci avort in cazul in care ai fost violata (sunt si cazuri din astea, chiar daca mai putine), ca faci avort fiindca stii ca bebe va iesi handicapat, retardat sau pentru ca sarcina e in pericol si pentru mama riscurile ar fi foarte mari. Sunt multe cazuri care necesita atentie si nu vorbesc aici de cele in care ai uitat sa iei pilula.
Eu nu as putea iubi un Dumnezeu absurd si cred El intelege toate lucrurile astea.

Daca intra peste tine in casa cineva care vrea sa-ti faca rau si tu reusesti sa bagi un cutit in el si omul moare, crezi ca Dumnezeu te condamna?

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

In privinta avortului, eu cred ca nu e o crima sa il faci in cazuri speciale, am scris asta si la sondajul despre avort. Nu pot sa cred ca Dumnezeu te-ar condamna pentru ca faci avort in cazul in care ai fost violata (sunt si cazuri din astea, chiar daca mai putine), ca faci avort fiindca stii ca bebe va iesi handicapat, retardat sau pentru ca sarcina e in pericol si pentru mama riscurile ar fi foarte mari. Sunt multe cazuri care necesita atentie si nu vorbesc aici de cele in care ai uitat sa iei pilula.
Eu nu as putea iubi un Dumnezeu absurd si cred El intelege toate lucrurile astea.Daca intra peste tine in casa cineva care vrea sa-ti faca rau si tu reusesti sa bagi un cutit in el si omul moare, crezi ca Dumnezeu te condamna?"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Adica avortul unui copil cu handicap e legitima aparare?
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Erau doua exemple diferite dar care duc la aceeasi concluzie si anume ca Dumnezeu nu ne cere absurdul si nu ne judeca dupa cum ii judecam noi pe altii

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Ba eu cred ca ne cere absurdul,dar ne da puterea sa infaptuim acest absurd.Sau "fiti sfinti ca si Eu sunt sfant" ti se pare o cerinta logica?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mi se pare o cerinta normala, nu absurda. Cat a stat pe pamant, ne-a fost exemplu si ne-a cerut sa il urmam pentru ca si el, ca om, a reusit (prin puterea Lui Dumnezeu). Eu nu cred ca Dumnezeu ne cere imposibilul, sorry.

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Mi se pare o cerinta normala, nu absurda. Cat a stat pe pamant, ne-a fost exemplu si ne-a cerut sa il urmam pentru ca si el, ca om, a reusit (prin puterea Lui Dumnezeu). Eu nu cred ca Dumnezeu ne cere imposibilul, sorry."If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Exact,nu ne cere imposibilul.Si daca copilasul nostru are malformatii sau deficiente,acest lucru are o logica divina.Ti se pare corect sa-l avortezi?Cum spuneai,Dumnezeu nu ne cere imposibilul...Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

quote:
Originally posted by irina.c.




Exact,nu ne cere imposibilul.Si daca copilasul nostru are malformatii sau deficiente,acest lucru are o logica divina.Ti se pare corect sa-l avortezi?Cum spuneai,Dumnezeu nu ne cere imposibilul...




irina, in articol spunea de avortul care este facut cand sanatatea mamei este in pericol.......sa mai amintesc oare ca surorii mele vor sa-i scoata copilul pt a putea fi urgent operata ca sa-i salveze viata? copilul s-ar putea sa traiasca, insa ea a mai cerut ragaz inca trei zile poate se rezolva problema altfel.......oricum e sub observatie si oricand ar putea sa-i faca cezariana. daca presupunem prin absurd ca nu ar trai copilul ar fi avort, nu? in acest caz cum priveste biserica problema?
(iti dai seama ca nu asta e grija ei acum, ci bebelusul)

daaar, imi poti spune si mie ce logica divina este in faptul ca un copil se naste c-o boala genetica (sindrom Down de ex), mai este si polimarformat si apoi moare la doua luni jumate?
jos palaria daca imi spui si mie care-i acea logica divina.

Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput