Nu merg la biserica... (discutii colaterale)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Apropo de ce spunea Adrienne, papa s-a manifestat impotriva folosirii prezervativelor, chiar in cazurile de SIDA, nu in sensul ca oamenii sa faca dragoste fara prezervativ (si deci sa se infecteze si ei), ci ca sa practice abstinenta.

Ideea lui era ca e periculos sa separi sexul de dimensiunea procreativa, falia dintre ele se poate adinci foarte mult, ajung sa vina pe lume copii din ce in ce mai departati de actul de iubire al parintilor. De aici si problemele morale spinoase ale timpului nostru - si care nu sint deloc usor de inteles: donarea de ovule, sau de sperma, clonarea.

Ai dreptate, Ira, ca numai Dumnezeu e perfect. Religiile sint sisteme de viata care incearca sa te puna cit mai bine in legatura cu Dumnezeu. Adica e un proces gradat. Unele reusesc mai mult, altele mai putin. Iar prin arta ajungi direct (bine, dupa mult training) in unele zone care iti taie respiratia. Dar din pacate arta nu te ajuta in hatisul vietii de fiecare zi, nu te ajuta in relatia cu vecinul, sau cum sa decizi daca pastrezi un copil sau nu etc. Religia are rolul acesta (despre cum il indeplineste, asta e alta discutie...).

Doruletz parca scria la alt subiect despre paralelismul Isis/Sf. Maria. Se pot adauga muuulte legaturi intre crestinism si filozofia greaca anterioara sau contemporana cu perioada incipienta a crestinismului. Asta inseamna, pur si simplu, ca religia crestina e in concordanta si cu alte sisteme de gindire, mai mult sau mai putin, ca era nevoie de ea, si ca a cistigat pina acum pariul istoric supravietuind de 2000 de ani, deci s-a aratat destul de coerenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Ira ... hold on to your thought... Tu nu ai ajuns la D-zeu decit prin muzica. Asta e o idee geniala, cum ca arta ne duce mai aproape de D-zeu pe noi cei care nu stim a ne exprima sau intelege altfel lumea aceasta. Mersi mult. Nici nu stii ce bine mi-ai facut cu aceste ginduri.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Dumnezeul in care cred eu este mult mai bun.... Dumnezeul meu nu crede ca este un pacat sa faci avort atunci cand copilul are grave malformatii si ar fi ingrozitor de chinuit sau ar muri la doua saptamani dupa nastere; sau cand si viata lui si a mamei sunt puse in pericol; si nici atunci cand mama a fost violata.

Dumnezeul meu ne priveste ca pe oameni si nu ne judeca asa cum unii dintre noi ii judeca pe ceilalti.

Cat despre polemica prezervativ, anticonceptionale, metoda calendarului... mi se pare deja o discutie de Evul Mediu. Ce te faci daca "metoda calendarului" nu functioneaza? Faci un copil pe an?

Adusca, sanatate surorii tale!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Si eu cred ca Dumnezeu e mai bun decit orice religie, Gabriela.
Dar religia are rolul de a fi o alinare pentru omul aflat in situatii grele. Si daca nu e consecventa cu ea insasi isi pierde credibilitatea...

De pilda, daca biserica ar accepta avortarea unui fat cu probleme genetice grave, care dupa toate probabilitatile nu ar supravietui sau ar duce o viata chinuita, atunci cum poate aborda problema copilului nascut - din ignoranta parintilor - cu asemenea boli?
Parintii copilului se vor duce la biserica si vor primi raspunsul, asta e, altii se gindesc la progenitura lor dinainte de a-i da nastere, ati avut ghinion?

In teorie, biserica e deschisa celor oprimati, suferinzi, slabi. Cum ar putea atunci decide sau accepta uciderea unui suferind?
Mie mi s-ar parea un act de inconsecventa.

Problema cu contraceptivele e intr-adevar dificila. Calendarul insusi a fost o forma de concesie, din partea BC - foarte criticata de altfel. Ortodocsii nu accepta nici macar calendarul.

Imi amintesc povestile celor din Quebec cu preotii catolici de acum o jumatate de secol numai, care, daca vedeau vreo femeie negravida intr-un an, ii faceau morala. Sint sinistre. In spatele lor statea nevoia de forta de munca proaspata, quebecoise, pentru puterea engleza.
Orice om care sileste pe altul, indiferent daca la virtute sau la pacat, e abominabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Consider ca un credincios adevarat trebuie sa fie credincios in toate lucrurile, nu doar atunci cand ii convine.
Ne apropiem de Dumnezeu atunci cand avem nevoie de ajutor, insa cand e vorba de o problema de viata ne decidem sa o rezolvam singuri?!
Dumnezeu este cel care da viata si cel care are dreptul sa o ia. La fl cum hotaraste sa dea viata unui copil, tot asa hotaraste si cand, cum si ce fel de viata ii da.
Daca El hotaraste ca un copil se va naste cu probleme (stie El de ce), cine suntem noi sa luam hotarari in locul Lui?
Pacatul tot pacat ramane, crima tot crima. De ce sa nu omoram si handicapatii care deja s-au nascut (sau au ramas asa in urma unei intamplari nefericite) ca sa nu se mai chinuie?
Mi se pare una si aceeasi chestie. Doar ca incercam sa ne ascundem dupa deget...

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu zic sa nu generalizam. De exemplu biserica mea aproba atat mijloacele anticonceptionale cat si avorturile in cazuri speciale, pana la urma asta tine de constiinta fiecaruia.
Am vazut ani de zile la cineva apropiat cum se creste un copil cu sindromul Down (in cea mai rea faza posibila) si eu nu cred ca Dumnezeu mi-ar pretinde sa ma chinui astfel.
Cred ca cine n-a fost aproape de cazuri disperate sau intr-o situatie oribila poate zice foarte usor ca avortul e o crima si sub nici o forma nu ar trebui facut.

Irina, imi pare rau, dar te contrazici. Cand zici ca Dumnezeu ne cere absurdul (adica imposibilul) cand zici ca nu. Chiar daca uneori ni se intampla lucruri dureroase, la care nu avem intotdeauna un raspuns, scopul lui Dumnezeu nu este sa ne chinuie!
Daca ti s-ar fi spus ca vei da nastere la un copil retardat, ai fi fost senina si ai fi zis, sigur, e o logica divina?

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Eu cred ca un credincios adevarat este, printre altele, tolerant. Nu judeca, nu da verdicte si nu are pretentia ca detine "adevarul absolut".

Si, sa-mi fie cu iertare, dar foarte putina toleranta razbate din unele mesaje.

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

Eu zic sa nu generalizam. De exemplu biserica mea aproba atat mijloacele anticonceptionale cat si avorturile in cazuri speciale, pana la urma asta tine de constiinta fiecaruia.
Am vazut ani de zile la cineva apropiat cum se creste un copil cu sindromul Down (in cea mai rea faza posibila) si eu nu cred ca Dumnezeu mi-ar pretinde sa ma chinui astfel.
Cred ca cine n-a fost aproape de cazuri disperate sau intr-o situatie oribila poate zice foarte usor ca avortul e o crima si sub nici o forma nu ar trebui facut.



Draga Jocelyn,
cand o mama se decide pentru avort, sa zicem in situatia cu SD, ea se gandeste in primul rand la chinul copilului, la viata pe care acesta o va duce, la faptul ca ea nu va putea fi pana la sfarsit langa el sa il sustina.
Dar nu inseamna ca, daca se decide pentru avort, nu e constienta de faptul ca si-a omorat copilul, deci ca a comis o crima. E un pacat pe care si-l asuma (zic eu) si cred ca seninatatea nu e posibila in nici unul din cazuri (avort sau nu). Este o alegere grea dar recomandarea BOR este sa fie pastrat copilul.
Pe de alta parte, cum zice si impreuna, daca copilul e deja nascut, conform parerii tale, as fi indreptatita sa il abandonez in spital, sau sa il omor, pentru ca Dumnezeu nu e absurd, adica nu trebuie sa ma chinui EU? Atunci trebuie sa admitem ca Dumnezeu a fost (este) absurd cu toate persoanele care trec prin astfel de situatii si altele si mai cumplite, sau sa admitem ca logica divina ne depaseste iar noi, ca niste oameni, facem ceea ce putem, dar nu neaparat ceea ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Gabriela si eu cred ca un credincios adevarat e f.tolerant, umil si nu da verdicte. Joycelin ce denominatie are biserica ta, daca nu te superi?Budistii sint toleranti cu avortul in Japonia, nu si in alte parti.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Mariuta, eu inteleg punctul tau de vedere. Eu totusi nu ma pot lua dupa "recomandarea BOR" pentru ca nu fac parte din BOR si eu Il vad pe Dumnezeu altfel.
Eu nu m-as simti vinovata daca as face un avort intr-un caz din acesta sau in caz de viol. In cazul unui sindrom, a unui retard, daca nu e descoperit la timp sau deloc si copilul se va naste handicapat l-as creste si l-as iubi. Dar daca totusi lucrurile astea se pot descoperi si evita, o voi face.
Biserica ortodoxa recomanda multe lucruri dar nu stiu cum se face ca doar despre unele se vorbeste si cei care nu le practica sunt condamnati, in schimb despre altele precum sexul inainte de casatorie (care, din cate stiu eu, nu e recomandat de BOR), fumat si altele nu zice nimeni nici pas. Tare insa ne scandalizam cand auzim de avort...
Mijloace de contraceptie folosesti? Ca si astea, dupa recomandarea BOR, nu ar trebui folosite. Deci? Putem face niste rationamente logice, personale, fara a inghiti nemestecat? No offence, sunt niste intrebari serioase, fara ironii.

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput