Nu merg la biserica... (discutii colaterale)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by adrienne12

Gabriela si eu cred ca un credincios adevarat e f.tolerant, umil si nu da verdicte.
Joycelin ce denominatie are biserica ta, daca nu te superi?
Budistii sint toleranti cu avortul in Japonia, nu si in alte parti.

pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos





Pe limba ta, Seventh Day Adventist
Si exact asta spune biserica mea despre avort: "The Church does not serve as conscience for individuals; however, it should provide moral guidance. Abortions for reasons of birth control, gender selection, or convenience are not condoned by the Church. Women, at times however, may face exceptional circumstances that present serious moral or medical dilemmas, such as significant threats to the pregnant woman's life, serious jeopardy to her health, severe congenital defects carefully diagnosed in the fetus, and pregnancy resulting from rape or incest. The final decision whether to terminate the pregnancy or not should be made by the pregnant woman after appropriate consultation. She should be aided in her decision by accurate information, biblical principles, and the guidance of the Holy Spirit. Moreover, these decisions are best made within the context of healthy family relationships."

Mai clar si mai logic de atat, nici ca se poate, parerea mea, normal

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Jocelyn,viata incepe din momentul conceptiei si noi nu avem dreptul sa o curmam,aceasta este pozitia BO,intemeiata pe Scriptura si pe Traditie.Noi trebuie sa-L cunoastem pe Dumnezeu asa cum este El,si cum S-a revelat,nu dupa imaginatia noastra.Si in caz de viol,si in caz de malformatii,Dumnezeu a ingaduit viata,din motivele Sale,si orice intrerupere a ei se cheama ucidere.Asa cum si sexul inainte de casatorie se cheama desfranare,si Biserica spune clar asta,cei care traiesc in desfranare nu pot fi pomeniti in rugaciunile Bisericii si nu se pot Impartasi.Nu stiu de unde ai tras concluzia ca nu zice nimeni nici pas.Noi nu ne scandalizam,ca nu avem dreptul sa judecam ce fac altii.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Asa cum si sexul inainte de casatorie se cheama desfranare,si Biserica spune clar asta,cei care traiesc in desfranare nu pot fi pomeniti in rugaciunile Bisericii si nu se pot Impartasi.



Adica, nu se pot impartasi niciodata? Sau in ce conditii se pot impartasi totusi?

Aici vad ca este o miscare destul de ampla a bisericii catolice, care condamna avortul, insa miscarea se adreseaza femeilor care au facut avorturi si menirea ei este sa le ajute sa depaseasca momentul si sa se vindece sufleteste prin participarea la viata religioasa. Se pune un accent deosebit pe faptul ca femeia care avorteaza nu isi exercita un drept, ci recurge din disperare la un gest pe care il va regreta si a carui amintire o va chinui tot restul vietii. Si se subliniaza ca pana si cel mai de jos dintre criminali are dreptul la iertare - asta mi se pare foarte important si foarte in spiritul crestin.
Ma intreb - si credeti-ma ca nu o fac cu rautate, mai degraba cu tristete - oare cate suflete salveaza BOR prin faptul ca in loc sa taie vitelul cel gras la intoarcerea fiului risipitor, spune "esti vinovat, nu te poti impartasi si nu poti fi pomenit in rugaciunile bisericii"?? Cum se face ca biserica nu se roaga exact pentru cei care au cea mai mare nevoie sa se roage cineva pentru ei?

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn


Biserica ortodoxa recomanda multe lucruri dar nu stiu cum se face ca doar despre unele se vorbeste si cei care nu le practica sunt condamnati, in schimb despre altele precum sexul inainte de casatorie (care, din cate stiu eu, nu e recomandat de BOR), fumat si altele nu zice nimeni nici pas. Tare insa ne scandalizam cand auzim de avort...
Mijloace de contraceptie folosesti? Ca si astea, dupa recomandarea BOR, nu ar trebui folosite. Deci? Putem face niste rationamente logice, personale, fara a inghiti nemestecat? No offence, sunt niste intrebari serioase, fara ironii.



Nu stiu daca e de interes public, dar nu folosesc mijloace anticonceptionale. Din fericire insa, inca folosesc conceptionalele. Pe noi asa ne invata la biserica, si am luat-o de buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by mariuta

Din fericire insa, inca folosesc conceptionalele. Pe noi asa ne invata la biserica, si am luat-o de buna.




Ce sint conceptionalele???

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

am mai scris acest mesaj la alt subiect, acum cateva luni.......
fiind in criza de timp mi-am permis sa dau copy-paste.

De exemplu, conform unei carti publicate in anul 2000 (d.Chr.) de catre Patriarhia Romana, spovedania unei femei crestine incepe cu marturisirea urmatoarelor PACATE:
a purta pantaloni
a-ti taia parul scurt
a folosi sapunuri parfumate sau alte spoieli (deci nu ai voie creme, parfumuri, machiaj, fiind semn de preacurvie)
ca femeie nemaritata nu este permis sa ramai singura cu un barbat in aceeasi incapere
nu este permis mersul leganat pe strada (considerat ademenire)
nu ai voie sex decat strict in scopul procreerii
nu sunt permise alte pozitii decat cea a misionarului, restul fiind considerate depravare si venite de la diavol
nu este permisa folosirea de metode contraceptive, de nici un fel, cum nu este permis nici avortul. Copii cati vrea D-zeu, nu conteaza ca nu ai cu ce sa-i cresti.
si...tineti-va bine ca mie mi-a cazut cartea din mana cand am citit-o pe asta:
la menstruatie femeia nu are voie sa doarma langa sotul ei...fiind un pacat, ea fiind "murdara"...trebuie sa doarma intr-o alta incapere sau pe jos:))
Deci: ma repet, editata in anul 2000 de catre Patriarhia Romana, iar astea erau doar cateva dintre aberatiile scrise...
Un fel de SF...ceva aiurea, imposibil de urmat, de respectat in zilele noastre....niste poticneli absurde si penibile, o dogma idioata, inimaginabil de conceput.
Cum este posibil ca Biserica sa nu fie capabila a se adapta realitatii? Ce capete patrate incadreaza in anul 2000 o buna crestina intre limitele de mai sus?
Adicatalea, vezi Doamne, nu te conformezi, arzi in iad dragutza...ca esti pagana, depravata si preacurvesti.
Desigur, scheletul moral este unul si acelasi, dar a auzit cineva de adaptare?
Poate ma lamureste si pe mine cineva cui sa trag doua palme (macar metaforice) in virtutea ineptiei : faceti copii cati da Dumnezeu...si impreunati-va cu barbatul vostru fara sa folositi metode contraceptive...ca atunci cand ai 10 copii si nu ai ce sa le pui pe masa, si nu ai cu ce sa-i imbraci si nu ai cum sa-i educi...si-i lasi de izbeliste pe strada si ajung vai de capul lor ... vine ala sau aia de a sfatuit-o pe femeie asa, sa-i creasca copii, sa le dea sa manance, sa-i imbrace?...
Nu vine! Drama ramane a familiei si marcheaza copilul pentru tot restul vietii.
De ce? Pentru ca femeia, poate fiind simpla si needucata, a spus "ce-o vrea Dumnezeu", in loc de "ce vreau eu pentru copii mei si pentru familia mea".
Si nu exista argumente de nici un tip, nici macar biblic, pentru mine, femeie a acestui secol, care sa-mi vina cu pretentia de a nu purta pantaloni, de a nu-mi tunde parul, de a nu folosi un parfum, de a face copii cu duzina sauuuuu....ca iar mi se ridica parul in cap....sa ma faca sa ma simt murdara si nedemna de a dormi cu el in pat 7 zile pe saptamana.
Sa adopti un asemenea mod de viata este dincolo de ignoranta...e deja indoctrinare si este periculos sa traiesti astfel...apasat de incoerente, neadaptari la viata de acum...cand scheletul moral si etic il poti adapta perfect zilelor noastre fara a incerca sa traiesti ca acum 2000 de ani.
Moral este sa fii bun, intelegator, modest, sa stii ca mereu ai de invatat si niciodata nu stii prea mult sau totul, sa fii ingaduitor cu ceilalti, sa arati mila si compasiune, sa intinzi o mana celolalti...chiar doua daca este nevoie, sa daruiesti, sa crezi ca greselile pot fi indreptate, sa ai rabdare si toleranta fata de cei din jurul tau....si toate astea pot fi facute si imbracata in pantaloni si cu parul scurt taiat...credeti-ma!
Si, sincer, sa nu-mi vina nimeni sa-mi spuna ca e imoral si non biblic prezervativul (considerat metoda contraceptiva), intr-un timp cand boala secolului se cheama SIDA...caci categoric am sa aleg sa nu ma imbolnavesc, cu riscul de a-mi pierde loja din rai (nu ca as avea-o rezervata de altfel)

Fetele de pe DC


Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Deci sa nu ne ducem la biserica pentru ca o femeie si-a scris pe lista de spovedanie ca s-a culcat cu barbatul la ciclu ? Cred ca daca vrem sa gasim motive sa nu ne ducem, o sa gasim destule...iar daca vrem sa ne ducem si-atunci o sa gasim motive destule.
Multi spun ca poti fi credincios si fara sa te duci la biserica, ca poti fi credincios in bucataria ta, in sufletul tau, in patul tau si apoi sa te bati pe umar cu ingaduinta spunindu-ri "ei, nu sint eu cel mai rau, ba sint chiar bunut daca stau sa ma gindesc si oricum Dumnezeu ma iubeste si o sa ma ierte". Sint tot felul de biserici unde te poti duce, dupa gustul fiecaruia, chiar dintre bisericile ortodoxe. Cei ce nu le-au gasit, intr-o tara cu o biserica la fiecare colt de strada, poate ca nu s-au agitat prea mult, dupa primele incercari esuate si-au zis triumfatori "vezi, stiam eu !"si cu asta au gasit scuza suficienta.
Totusi, cei avansati in ale credintei, de peste o mie de ani incoace scriu marturie in apararea prezentei la liturghie. Daca te duci, nu o faci pentru popa, o faci pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by irina.c.
Asa cum si sexul inainte de casatorie se cheama desfranare,si Biserica spune clar asta,cei care traiesc in desfranare nu pot fi pomeniti in rugaciunile Bisericii si nu se pot Impartasi.

Adica, nu se pot impartasi niciodata? Sau in ce conditii se pot impartasi totusi?Aici vad ca este o miscare destul de ampla a bisericii catolice, care condamna avortul, insa miscarea se adreseaza femeilor care au facut avorturi si menirea ei este sa le ajute sa depaseasca momentul si sa se vindece sufleteste prin participarea la viata religioasa. Se pune un accent deosebit pe faptul ca femeia care avorteaza nu isi exercita un drept, ci recurge din disperare la un gest pe care il va regreta si a carui amintire o va chinui tot restul vietii. Si se subliniaza ca pana si cel mai de jos dintre criminali are dreptul la iertare - asta mi se pare foarte important si foarte in spiritul crestin.
Ma intreb - si credeti-ma ca nu o fac cu rautate, mai degraba cu tristete - oare cate suflete salveaza BOR prin faptul ca in loc sa taie vitelul cel gras la intoarcerea fiului risipitor, spune "esti vinovat, nu te poti impartasi si nu poti fi pomenit in rugaciunile bisericii"?? Cum se face ca biserica nu se roaga exact pentru cei care au cea mai mare nevoie sa se roage cineva pentru ei?_
In God we trust, all others bring data.

Daca nu parasesti pacatul,nu te poti impartasi.Fiul risipitor are o trasatura de care cred ca ai uitat:S-a intors la Tatal,a lasat mizeria pacatului.Daca omul se intoarce din pacat,este primit,dar daca el refuza,poti sa-i faci omului bine cu de-a sila?Orice om care paraseste pacatul este primit de Dumnezeu,dar daca starui cu buna stiinta in el...dragoste cu sila nu se poate.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by Andrada

quote:
Originally posted by mariuta

Din fericire insa, inca folosesc conceptionalele. Pe noi asa ne invata la biserica, si am luat-o de buna.




Ce sint conceptionalele???

A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



si eu am ramas la fel de nedumerita...

"If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

aaaaaaa conceptzionalele or fi instrumentele alea care se folosesc la conceptzie si probabil asta fac ei la biserica , invazta cum sa le foloseasca .......

auzi chiar , ce biserica e aia ma ? ca as venii si eu ..... mai avetzi loc de unu ?

Mergi la inceput