Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

quote:

Sunt si preoti buni,sa-i cautam pe aceia si sa le pomenim faptele.

Irina si bb Ilinca(26apr04)




Daca spui asta, înseamna ca recunosti ca sunt si preoti care nu-s buni ... deci ne întelegem aici. In rest, eu nu am zis nimic despre credinta mea si ca ea ar fi conditionata de niste preoti. Vroiam doar sa-ti arat cât de simplu e sa te contrazici. Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by bagoiu
"ceva nu e in regula sau cu mine, sau cu taica popa, sau cu voi cele carora vi se pare normal"
Eu cred ca ceva nu e in regula cu tine. Am libertatea sa cred asta, da? Si daca de la Sabina asteptai mesajul pe PM, de ce nu te certi tu cu Conchita pe PM, fara sa strici atmosfera aici?


Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.





Cred ca ai si tu un mic pacat, si anume ca esti nitel ranchiunoasa. Acuma, nu ca as fi eu in masura sa te judec, dar poate ca nu ar strica sa te gandesti la asta. Spun asta pentru ca din cate vad ai tot timpul senzatia ca eu scriu pe picior de scandal, ceea ce nu este adevarat - si ma bucur ca unele din celelalte fete au inteles asta. Faptul ca gandesc altfel decat tine nu inseamna ca vreau neaparat sa ma cert. Cred ca ti-am mai scris ca ma intelegi gresit, dar din pacate vad ca nu iti poti infrange antipatia, ceea ce e ok din partea mea, mi se intampla si mie.
Doua lucruri vreau sa iti spun: unul, ca asta e un subiect public, deci nu poti ordona cine sa scrie aici si cine nu, cel mult poti ssa decizi daca vrei sa discuti cu mine personal. Daca nu, ai libertatea sa ma ignori, eu nu ma supar.
Daca vrei sa discutam, as fi asteptat sa imi spui ce anume nu este in regula cu mine, eu asta incercam sa aflu, pentru ca eu mi-am prezentat punctul de vedere, si am facut-o cat de respectuos am putut. Imi cer scuze din nou daca am jignit pe cineva, am precizat de mai multe ori ca nu intentionez asa ceva. Motivul pentru care scriu si citesc aici nu e ca sa iti fac tie in ciuda, ci pentru ca ma intereseaza anumite aspecte legate de subiectul asta, si ma intereseaza sa stiu cum le vad fetele care scriu aici - si asta pentru ca nu ma cred infailibila si pentru ca iau in calcul faptul ca unele lucruri care se scriu aici mi-ar putea schimba felul in care eu percep anumite aspecte ale religiei si credintei.
Al doilea lucru este ca cu Cochita e cu totul alta mancare de peste, pe care o stim eu si cu ea. Insa daca vrei sa stii de ce nu ma cert cu ea pe PM, cred ca pe ea trebuie sa o intrebi. Nu de alta, dar ea a adus aceasta cearta pe forum si a decis ca ea sa continue aici, cu multa subtilitate, ce-i drept. Cu alte cuvinte, a vrut razboi pe forum, l-a cerut in repetate randuri, si pana la urma a avut ceea ce a dorit. Vorba aceea, cine seamana vant...

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Multumesc de urari.
Ma gindesc incontinuu (aproape contraproductiv) la uraganul acela, care a adus iadul pe pamint. De cind i-am vazut pe mineri in Bucuresti, m-am tot intrebat cum putem evita sa devenim parte din gloata. Sint citeva pasaje in Biblie unde omul e indemnat sa fie destept, sa-si foloseasca mintea. Dumnezeu nu-i spune "fii prost si urmeaza-ma", spune "fii destept si urmeaza-ma". Gloata nu-i altceva decit culmea prostiei aflata sub ispita raului : capitulam dublu, si cu sufletul si cu mintea. Un martor spunea ca a vazut doar extremele : omul-sfint si omul-diavol, aproape pe nimeni intre. Ma ingrozeste ideea ca as putea fi pusa la incercare la modul acesta extrem : oare civismul meu firav ar dispare sub un munte de foame, sete si rahat ? Tot ce se poate, nu garantez pentru mine si asta ma sperie. Am recitit pasaje din Jurnalul Fericirii, poate ca sa-mi demonstrez ca nimic nu e pierdut :
"Jilava, 1961
Perioada de inasprire a regimului. Citi oameni admirabili in jurul meu ! Si sfinti, o multime de sfinti ! Si parca s-ar cuveni sa fie, accepta cu simplicitate.
Suferinta, ori de cite ori e indurata sau cugetata cu vrednicie, dovedeste ca rastignirea nu va fi fost inutila, ca jertfa lui Hristos e roditoare."
Am vrut sa plec acolo, le-am dat telefon si m-au potolit spunindu-mi ca au destui medici voluntari. M-am simtit mindra de tagma mea (uite, la o adica tot binele iese de sub tarina) dar oarecum si respinsa, inutila...Tot Steinhardt mi-a adus aminte de pacatele din dreapta : facerea de bine ca sa te simti bine, evlavia satisfacuta de sine. Asa ca in loc sa ma simt eu "utila", l-am facut pe barbatul meu sa rasufle usurat si o sa pot deschide in sfirsit cabinetul (dupa o luunga agonie...) in octombrie. Atunci va fi o alta balanta de echilibrat : aia intre facerea de bine si afacere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Amuleta, in afara de La multi ani, sa te tina Domnul la fel de inteleapta!
sigur vei reusi cu cabinetul.











Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Amuleta, la multi ani si sa aveti parte de o afacere prospera!

----------------
Sint citeva pasaje in Biblie unde omul e indemnat sa fie destept, sa-si foloseasca mintea.
------------
Ecclesiasticul,
11:1. Intelepciunea inalta capul celui smerit si-l face sa sada intre cei mari.
17:6. Cu stiinta intelegerii i-a umplut pe oameni si le-a aratat si bune si rele.
18:14 Pe cei care primesc invatatura si pe cei care se sarguiesc spre judecatile Lui ii miluieste.
18:19 Mai inainte ca sa vorbesti, invata, si mai inainte de boala te ingrijeste.
25:12 Fericit este cel care a aflat intelepciunea si cel care o graieste la urechile celor care o asculta.


Sa luam aminte la facem/spunem, caci:
25:15 Nici o rana nu este ca rana inimii si nici o rautate nu este ca rautatea femeii.
25:21 Orice rautate este mica pe langa rautatea femeii; soarta pacatosului sa cada pese ea.
25:28 Cel care face rele, peste el vor cadea si nu va cunoaste de unde-i vin.
25:29 Batjocura, sudalma este partea celor trufasi si pedeapsa ca leul va pandi asupra lor.
28:2 Iarta nedreptatea aproapelui tau si, atunci cand te vei ruga tu, ti se vor ierta pacatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
calculatorul imi tot da erori, am mai vrut sa postez (pentru mate) si dupa ce am scris 2 h, cuprinsa de o sinceritate furibunda a marturisirii, ca sa vezi, error!:))

revin, sper sa rezolv zilele astea!

Doamne ajuta!




te rog frumos,cand ai timp,poate rausesti sa scrii din nou.Tineam eu minte ca inafara de Conchita mai era cineva ateu si apoi convertit la credinta pe aici...Chiar ma intereseaza foarte mult experienta ta...

Fetelor,din punctul meu de vedere faza cu masina este exagerata,nu mai spun de ce ca se intelege.In rest La multi ani,Anelor si Ioachimilor(apropo actorul meu preferat esre Joachim Phoenix) si Doamne Ajuta

Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)
Christinel
New Zealand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

quote:

Sunt si preoti buni,sa-i cautam pe aceia si sa le pomenim faptele.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Daca spui asta, înseamna ca recunosti ca sunt si preoti care nu-s buni ... deci ne întelegem aici. In rest, eu nu am zis nimic despre credinta mea si ca ea ar fi conditionata de niste preoti. Vroiam doar sa-ti arat cât de simplu e sa te contrazici. Noapte buna !

Buni sau rai,harul lucreaza in toti de aceea nu trebuie sa-i judecam.Nici chiar atunci cand este caterisit,un preot tot preot ramane,chiar daca nu mai are voie sa savarseasca Tainele.Harul ramane si va fi judecat pentru ce a facut cu el.Sa nu facem confuzie intre harul dat de Dumnezeu si caracterul preotului.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

Mda, presupun ca nimeni nu poate sa-mi dea un raspuns la aceste întrebari. Eventual sa se grabeasca sa ascunda bine bine gunoiul sub pres.

Irina nu ar trebui sa se simta provocata, am pus doar niste întrebari. Si Roxanico draga, eu parca ti-am zis tie ceva, nu?



Asa e sibilico sau bibilico, cum vrei, dar de ce nu mai pleci odata de pe topicul asta daca tot imi faci bezele?

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Sa continuam cu inima buna aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57174
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput