Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Cata,stai linistita,ca nu jignesti pe nimeni.Nu intelegi lucrurile astea pentru ca nu ai trait relatia asta,duhovnic-fiu duhovnicesc.Aici nu e vorba numai de spovedanie,ci de faptul ca esti in ascultare,adica renunti la voia ta si te predai calauzirii duhovnicului,care este luminat de Dumnezeu.Chiar si o situatie simpla de viata,banala poate,are repercursiuni duhovnicesti.Cand faci in viata ta totul cu binecuvantare,ai siguranta ca insusi Dumnezeu te calauzeste pe drum.Nu stiu cat de explicita am fost,poate mai vin si fetele cu completari.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Catalina,ce spune duhovnicul meu si al sotului (e acelasi duhovnic)noi pacatosii consideram ca e cuvintul Lui Dumnezeu.Ca de aia ma duc la el ca sa-i cer sfat si sa-l ascult.Daca medicul spune ia ampicilina nu ma trezesc eu sa iau o alta generatie de antibiotice numa asa, ca doctorul meu flirta cu asistenta si nu prea am avut incredere in el.ok.
In alta ordine de idei noi Il vrem prezent pe Dumnezeu in toata viata noastra nu numai duminica la biserica.Nu esti sigur de ceva..spui 'ia sa-l sunam pe parintele ca poate el stie(saracu om, ca nu le-o fi avind pe ale lui)ca e duhovnic si Dumnezeu ii lumineaza mintea cu ce-mi trebuie mie.
Duhovnicul calugar e mai aspru din cite stiu eu si ori iti intetesti rugaciunea,cureti inima si faci ce iti zice fara umbre de idei ori te duci si cauti preot de parohie cu probleme familiale si care e mai blind.Noi cei casatoriti suntem legati si de miini si de picioare fata de calugari care sunt legati doar de miini, in drumul vietii.
Si crede-ma cind faci ceva cu binecuvintare ai si roade.Cind nu ...nu esti asa sigur ca nu este doar inselaciune.
Da va rog iertati-ma ca nu cred ca va lamuresc eu ...
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

quote:


Referitor la preoti,nu exista preoti fara har,toti au har.



Deci de-aici vi se trage apararea lui mister tanacu ???

Ce înseamna preot cu har ?? Adica si ala care vine si striga ca nu-ti face îmormântare daca nu-i dai bani tot har se cheama ? sau ala care-si construieste vila pe banii enoriasilor tot har e ? Sau preotii care au colaborat cu securitatea tot din har o faceau ??? sau studentii care umbla cu plase pline de carne ca sa-si ia axemenele la teologie tot din chemare o fac !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

quote:


Referitor la preoti,nu exista preoti fara har,toti au har.



Deci de-aici vi se trage apararea lui mister tanacu ???

Ce înseamna preot cu har ?? Adica si ala care vine si striga ca nu-ti face îmormântare daca nu-i dai bani tot har se cheama ? sau ala care-si construieste vila pe banii enoriasilor tot har e ? Sau preotii care au colaborat cu securitatea tot din har o faceau ??? sau studentii care umbla cu plase pline de carne ca sa-si ia axemenele la teologie tot din chemare o fac !!



cineva a ramas ca o banda stricata, blocat pe cazul tanacu. Sibylle, chiar nu crezi ca mergi prea departe cu hartuirile? Nici nu stiu ce cauti pe topicul asta, in afara de faptul ca vrei s-o provoci pe irina uraaaat!

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Ana, la multi ani!
Ioachim, la multi ani! Sa traiesti si sa infloresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mda, presupun ca nimeni nu poate sa-mi dea un raspuns la aceste întrebari. Eventual sa se grabeasca sa ascunda bine bine gunoiul sub pres.

Irina nu ar trebui sa se simta provocata, am pus doar niste întrebari. Si Roxanico draga, eu parca ti-am zis tie ceva, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

La multi ani, Ioachim mic si mami Gandacel! (Anca tot de la Ana vine, nu?)
La multi ani, Conchitasi Amuleta


"ceva nu e in regula sau cu mine, sau cu taica popa, sau cu voi cele carora vi se pare normal"
Eu cred ca ceva nu e in regula cu tine. Am libertatea sa cred asta, da? Si daca de la Sabina asteptai mesajul pe PM, de ce nu te certi tu cu Conchita pe PM, fara sa strici atmosfera aici?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

quote:
Referitor la preoti,nu exista preoti fara har,toti au har.

Deci de-aici vi se trage apararea lui mister tanacu ??? Ce înseamna preot cu har ?? Adica si ala care vine si striga ca nu-ti face îmormântare daca nu-i dai bani tot har se cheama ? sau ala care-si construieste vila pe banii enoriasilor tot har e ? Sau preotii care au colaborat cu securitatea tot din har o faceau ??? sau studentii care umbla cu plase pline de carne ca sa-si ia axemenele la teologie tot din chemare o fac !!
Draga Sibylle,referitor la harul preotiei si vrednicia preotului s-a mai discutat la acest subiect,nu de mult.Daca intradevar cauti un raspuns la aceste intrebari,citeste ce -a scris pana acum aici,dar mai gasesti si alte surse pe internet.
Si nu uita,tonul face muzica.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Orice ai spune Irina, nu ma vei convinge ca acel preot care refuza sa faca un botez sau o înmormântare pe motiv ca nu i-ai dat bani sau nu i-ai dat bani destui, poate fi un preot cu har.

Nu poti sa spui ca toti preotii au har ! M-am învârtit atâta pe la teologie, am cunoscut multi studenti la teologie care acum sunt preoti...si toti se gândeau la cum sa faca avere, umblau de prin anul doi cu plasele pe la profi sa le puna câte-o pila si sa gaseasca parohie...se casatoreau aiurea, ca doar asa puneau rapid mâna pe o parohie si nu puteau rata ocazia...nu-mi zi tu mie ca aia au har...

Sau cumva ne pierdem in semantica ??? Lasa, nu ma lua în seama... tu sa fi senina !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by Sibylle

Orice ai spune Irina, nu ma vei convinge ca acel preot care refuza sa faca un botez sau o înmormântare pe motiv ca nu i-ai dat bani sau nu i-ai dat bani destui, poate fi un preot cu har. Nu poti sa spui ca toti preotii au har ! M-am învârtit atâta pe la teologie, am cunoscut multi studenti la teologie care acum sunt preoti...si toti se gândeau la cum sa faca avere, umblau de prin anul doi cu plasele pe la profi sa le puna câte-o pila si sa gaseasca parohie...se casatoreau aiurea, ca doar asa puneau rapid mâna pe o parohie si nu puteau rata ocazia...nu-mi zi tu mie ca aia au har...Sau cumva ne pierdem in semantica ??? Lasa, nu ma lua în seama... tu sa fi senina !

Draga Sibylle,daca nu vrei de fapt sa fii convinsa de altceva,de ce mai intrebi aici?Tu ai deja o parere formata,deci e pierdere de timp sa ne intrebi pe noi.Orice face preotul ,va da socoteala in fata lui Dumnezeu.N-o sa avem scuze la Judecata daca zicem ca nu ne-am facut partea fiindca ne-am smintit de unii preoti.Sunt si preoti buni,sa-i cautam pe aceia si sa le pomenim faptele.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput