Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by Sabina

catalina, vreau sa-ti spun ceva, f sincer.

pana acuma m-am abtinut, pt a nu provoca un scandal.tie iti face bine rautatea asta? nu te inteleg deloc.tot timpul am crezut ca macar o farama te intereseaza din ce se discuta p-aici...de aia ti-am si raspuns.

esti complet deplasata,daca ai ceva cu Ana deschide tu subiect la ZZ.

sunt f f dezamagita, credeam ca iesirea ta de-acu o luna a fost de-ajuns.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lung?cale este calea care duce de la urechi la inim?




Sabina, draga mea, as fi apreciat in mod deosebit daca imi scriai toate astea pe PM. Din pacate aici nu pot sa iti dau explicatii, pentru ca nu vreau. Tot ce pot sa iti spun e ca nu ai idee de ce s-a petrecut, deci nu ma mir ca nu intelegi. Ma astept sa nu fi inteles multa lume si sa fi dezamagit pe multi, si imi pare rau. Insa ceea ce mi-a determinat comportamentul fata de Conchita este ceva ce mi-a fost peste putinta sa inghit - probabil ca fiecare din noi are punctele lui nevralgice. Ipocrizia joaca un rol foarte important in faptul ca pana la urma tot eu ies mototolita si apostrofata din toata povestea. Dar, cum m-am lamurit eu s-au mai lamurit si altii inaintea mea, si cu parere de rau spun, in timp se vor mai lamuri inca multi.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Hai ,dragelor,lasati cearta si supararea!Toti suntem oameni,gresim ,pacatuim,fiecare are slabiciunile lui si o sa dam socoteala de toate.Va rog ,nu va culcati cu supararea-n suflet,cine stie daca ne vom mai trezi maine dimineata?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Irina,multumesc frumos.
Ana,Catalina,va stiu fete puternice dar atat de puternice sa puteti atinge tastele(nu mai vorbesc de acea ingaduinta din multa dragoste ortodoxa...sufleteasca)si sa scrieti''te rog iarta-ma..da te rog ..da te rog' si mai apoi sa mergeti sa spuneti duhovnicului ca mi-am muscat o prietena(sau cum vreti sa va numiti) de fatza ?Da..de fata si i-am mincat obrazul cu asa dragoste de nu stiu ce-i cu mine?Si apoi veti merge la somn ceva mai tarziu si veti putea spune rugaciunea domneasca asa:si NU-mi iarta mie geselile precum nici EU nu i-am iertat ei ????
Sinteti cu adevarat libere cind va eliberati de mindrie.
Si va rog sa ma iertati ca eu am gresit mai mult decat voi vazind in vorbele voastre o cearta cind de fapt erau vorbe blande ca intre doua crestine ortodoxe.
Si sa nu uitam ca ce gandim rau ne face noua rau si nu celor despre care gandim!
Doamne lumineaza-ne!Maica Domnului,iarta-ne ca nu am putut sa-ti cantam tie cantece de slava .Umerii nostri sunt prea mici si s-a cocotat pe ei ala rau.Scapa-ne Slavita si ne apara!
Cu multa dragoste,eu pacatoasa,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Joanna,
Ferice de cei care-ti sunt prin preajma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Buna,
Eu sunt necredincioasa. Cred in Dumnezeu, dar la biserica nu ma duc. Bisericii ii convine sa bage in capul oamenilor ca numai aia de merg la biserica ar fi credinciosi. Altfel de unde ar mai incasa popii bani?

Si nu plangeti, urmeaza episodul conchita se intoarce:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Buna,
Eu sunt necredincioasa. Cred in Dumnezeu, dar la biserica nu ma duc. Bisericii ii convine sa bage in capul oamenilor ca numai aia de merg la biserica ar fi credinciosi. Altfel de unde ar mai incasa popii bani? Si nu plangeti, urmeaza episodul conchita se intoarce:))

Draga mea,Hristos a zidit Biserica,la Sarbatoarea Rusaliilor.Si te rog,nu te mai plange atata de cati bani incaseaza "popii" ,sunt sigura ca nu vad un sfantz de la tine.Pentru cultura ta generala,orice cult si denominatiune incaseaza contributii de la adeptii sai.De exemplu,la np esti obligat sa daruiesti lunar adunarii locale de care apartii 10% din venitul lunar al familiei.Numai la ortododcsi se plang(culmea) tot aia care nu dau niciodata nimic.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Draga irina, incaseaza bani si de la mine, dau bani la biserica. Nu mai fiti asa habotnice si agresive zau asa. Si lasa trufia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ma gandeam. Oare de unde ai tras concluzia ca nu dau eu nici un sfant? "Sunt sigura" auzi! Ntz ntz ntz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Bine,draga Ruxij,inteleg,tu contribui cu bani la Biserica,dar fara sa mergi acolo.Te rog sa ma ierti ca te-am luat asa "tare".
Dar acesta este un subiect pe care posteaza persoanele care iubesc Biserica si preotii ei,asa ca,te rog mult,pentru afirmatii nefondate si jignitoare,posteaza in alta parte.Multumesc.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ana, la multi ani!!
Ioachim, la multi ani!!!



si tuturor celor ce poarta numele Ana !


Joanna, nu stiu cum poti sa le spui asa de bine.






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput