M-am hotarat....adoptie (19)

M-am hotarat....adoptie (19) | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj


Continuarea....

Partile anterioare:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27397&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30545&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31565&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32297&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33373&SearchTerms=m-am,hotarat" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=34276&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38142&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41437&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46056&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47686&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49537&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50097&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51532&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52528&whichpage=10" target="_blank">16 17 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55686&whichpage=1" target="_blank">18


Lista cu cei mai norocosi copii si cei mai fericiti parinti

  • Ianuarie

  • - 16.01.2005 Daniel Iustin - Valiburu din 15.06.2005; atestat 27.06.2005 - plasament
    - 27.01.2003 Dinu - Qsar's, finalizat

  • Februarie

  • - 27.02.2004 Otilia - Carmens, din 06.10.2004; atestat: 16.06.2004 - finalizat

  • Martie

  • - 07.03.2004 Razvan - Asi, din 20.07.2004; atestat: 09.06.2004 - finalizat
    - 15.03.2004 Andrei - Briantis, din 21.10.2004; atestat: 25.08.2004 - s-a incuviintat adoptia; asteapta hotararea
    - 17.03.2004 Alexandra - HAPPY GIRL; din 15.12.2004
    - 19.03.2005 Stefanut - Silvia Pui, din 30.03.2005; atestat: 21.09.2004 - plasament; s-a inceput procedura de incuviintare a adoptiei

  • Aprilie

  • - 15.04.2002 Andreea Diana - lili - finalizat
    - 18.04.2002 Maia - pashosha; finalizat
    - 20.04.2001 Luca - pashosha; finalizat
    - 20.04.2002 Alexandru - Irina ina2000 din 23.12.2002; atestat 06.01.2003 - finalizat

  • Mai

  • - 01.05.2003 Anca - Meme din 29.01.2004; atestat: 23.01.2004 - finalizat
    - 20.05.2004 Eric - Oana_mm din 12.08.2004; atestat: 26.07.2004 - finalizat
    - 26.05.2003 Iris Teodora - Aiuras din 03.12.2004; atestat: 10.08.2004 - adoptie definitiva; schimba prenumele

  • Iunie

  • - 03.06.2001 Maria - Daria, din 02.12.2003 - finalizat
    - 10.06.2005 Florina - silvia_112, din 22.07.2005 - plasament
    - 24.06.1999 Laura - Liliana Csaki; atestat: 16.03.1999 - finalizat

  • Iulie

  • - 19.07.2005 Andrei - inapopescu, din 22.07.2005; atestat: ?.?.2005 - plasament

  • August

  • - 24.08.2004 Victoras - Rozi, din 24.11.2004; atestat: 05.10.2004 - finalizat
    - 25.08.2004 Robert - O mamica fericita, din 27.10.2004; atestat: 16.06.2004

  • Septembrie

  • - 30.09.2004 Alexandra - Aissa, din 02.12.2004; atestat: 01.10.2004 - finalizat

  • Octombrie

  • - 10.10.2000 Ioana - Adivio
    - 17.10.2003 David - Liliana Csaki; atestat: 05.11.2003 - finalizat
    - 24.10.2001 Diana Maria - Danielac din 24.01.2002; atestat: ?.12.2001- finalizat
    - 28.10.2004 David - Oanamagda din 04.10.2004; atestat: 29.10.2004

  • Noiembrie

  • - 23.11.2003 Ioana - Claudia_a
    - 27.11.2004 Andrei - Florypop din 03.12.2004; atestat: 09.11.2004

  • Decembrie

  • - 08.12.2001 Andreea - Terry din 24.06.2002 - finalizat
    - 22.12.1993 Ioana - Rufus - finalizat
    - ??.12.2004 Maria - Vivi.vio din 16.06.2005 - tutela aprobata


    Aspirante :

    - costi: in curs de atestare
    - ilinca tomescu: in curs de atestare
    - Irina g: atestat: 21.07.2005; cauta bb
    - Mariaa: in curs de atestare
    - Mimsi; atestat: 19.11.2004; cauta bb
    - miruna pavel:
    - patri: in curs de atestare
    - pepsica: in curs de atestare
    - urziceanu:atestat 16.08.2005; cauta bb
    - veronici: in curs de atestare




    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Fetelor forumul merge groaznic, la mine cel putin, si mi-e tare greu sa citesc din urma. Am impresia ca la unele dintre voi s-a mai schimbat cate ceva in datele din lista dar nu am retinut chiar tot. Am pus noile fete aspirante, am modificat la Aiuras. Dar daca mai e ceva nemodificat in lista va rog mult sa ma trageti de maneca. Acum chiar ca plec.

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns patri spune:

    Du-te si distreaza-te si bucura-ti printesa, si eu tare-mi doresc ca la sarbatorirea unui an sa fie inca cineva langa mine sa va spuna La multi ani!
    Si pentru toate Alexandrele si Alexandrii!!!!!!!1
    Eu am avut azi a treia intalnire cu asistenta, care e o draguta dar tot nu stiu data cursului, de cate ori ne intalnim pov despre copilarie, fam noastra si tot felul de alte lucruri-teme- apoi eu sar pe ea cu ce mai e nou si daca au mai aparut copii, si cati parinti cu atestat sunt, si cate dosare pe rol... Copii adoptabili pe Cluj au fost 2 anul acesta, fetite ambele, si parinti cu atestat sunt vreo 30. Am inteles ca sunt si multe dosare pe rol, dar instanta n-are nici o treaba, cine s-o grabeasca?Daca s-ar gandi la bietele sufletele parasite...Cum poti sa-i sensibilizezi, ca legea o fi ea cum o fi, dar cine o aplica daca ar pune putin suflet ar gasi calea legala de rez. Pana la urma ar trebui facut in int copilului, dar cine sa-i apere interesul daca e al nimanui?

    patri

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

    Salutare,fetele!Aissa ,ce pot sa-ti spun?...e superba!!!!9cred ca ti s-a spus de mii de ori)
    "La multi ani!"Alexandrelor si Alexandrilor de pretutindeni.
    Patri i-ai luat cercei?Sa nu-mi spui ca veau piatra albastra ...(asa era in visul meu)Si fetita mea are deja cercei.Dar ea e inca la maternali.Sper sa va pot da vesti saptamana viitoare.Am avut musafiri pe fratele meu cu baietelul de 2 ani.Vreau sa va spun ca e minunat sa auzi rasete rasunand in toata casa.Ce credeti?Mi-au adus lucrusoare mici....mici....mici pt papusa mea.Le-am spalat,le-am calcat si ma uit cu drag la ele.Deja nu mai am rabdare.E f grea astepatarea asta .Intr-adevar atestatul a fost floare la ureche.

    corina urziceanu

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

    Buna fetelor,
    intr-adevar merge foarte greu siteul, pana am reusit sa citesc, au aparut deja multe mesaje noi.
    Aissa, la multi ani fericiti pentru fetita ta, e foarte scumpica in poze si sunt convinsa ca si in actiune!
    Vroiam sa spun si eu ceva in legatura cu parerea apropiatilor in legatura cu adoptia. Eu cred ca este importanta sustinerea acelora care chiar conteaza pentru voi, nu a tuturor. Este bine sa nu fii singur pe acest drum, dar intr-adevar cel mai important este creea ce crezi si simti tu.
    Am o prietena care s-a temut sa spuna ca a adoptat, chiar si familiei. A disparut un an si s-a intors cu bebe. Ea nu a crezut ca poate sa indure altfel. Fiecare ia decizia pe care o crede de cuviinta.
    Cum au spus unele dintre voi, am avut si eu parte de clasicul "dar ai incercat toate variantele?" si am raspuns "Nu, dar o sa o incerc pe asta!"
    Am emotii mari ca vineri primesc vizita de la DPC! Brrr! Imi spuneti ca asta e partea usoara, dar nu ma pot abtine sa am emotii!
    Va pup


    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

    Ilinca nu trebuie sa ai emotii absolut deloc.Intalnirea are loc la tine acasa?Daca da vreau sa-ti spun ca trebuie sa te comporti ca o gazda buna.Asistentul social iti va pune si tie si sotului intrebari foarte usoare,legate de copilaria voastra,cati frati sunteti,ce sunt parintii vostrii,daca in copilarie ati avut lipsuri,ce va lipsea cel mai tare,ce scoli ati absolvit,ce locuri de munca ati avut,ce parere au parintii vostrii despre hotararea voastra,fratii sau surorile,prietenii.Ce faceti in timpul liber,cu cine petreceti wechendurile,unde va place sa mergeti in concedii,cine canta in casa gaina sau cocosul,cine ia hoatarile importante in familia voastra,etc.Deci sunt intrebari pe care vi le va pune si sunt convinsa ca la multe dintre ele iti va face placere sa raspunzi,sa-ti aduci aminte de copilaria ta.Deasemenea poti pune tu intrebari referitoare la procedurile care vor urma.Iti dau un sfat ca sa reusesti sa primesti atestatul mai repede:suna-ti asistentul la 3 zile dupa ce ti-a facut vizita la domiciliu sa-ti stabileasca intalnirea cu psihologul.Tine legatura cu el,astfel ii demonstrezi ca vrei cu adevarat sa faci pasul asta.Legat de testul psihologic vreau sa-ti spun ca la noi au fost 3 teste:unul cu 15 intrebari legate de datele civile,profesie,daca ii vei spune bb-lui ca e adoptat si la ce varsta,in ce fel(oricum intrebari usoare care nu te vor speria),alt test de 33 intrebari si un al treilea cu 299 intrebari la care trebuie sa raspunzi cu"da" "nu".Testul cu multe intrebari descopera temperamentul vostru .De ex sotul meu era cerebralul casei,eu sentimentala dar spontana (vezi sa nu fii prea sentimentala ca nu e bine).Eu de ex nu am avut decat 2 intalniri,apoi a urmat o audiere inaintea comisiei unde au fost prezenti :as social care va face un studiu de caz,va prezenta scurt situatia imobilului,studiile voastre,venituri si motivatia;psihologul care va audiat,alti psihologi,asistenti soc,directorul DPC.Te intreaba daca stii ce urmeaza sa faci,ca exista riscuri,ca poti duce bb la orice medic vrei tu,ca va exista o perioada de acomodare,ca iti vor prezenta copii cu situatia clara care corespund profilului vostru.Apoi urmeaza comisia unde vor mai fii prezenti pe langa cei amintiti si presedintele care este (la noi)angajatul Consilului Judetean,repr Primarie.Din nou asist prezinta dosarul vostru ca sa inteleaga si ceilalti,daca vor iti pun intrebari sau intrebi tu ce nu-ti este clar(pe mine nu m-a intrebat nimic).A doua zi te duci si-ti ridici atestatul de familie apta sa adopte care este valabil 1 an.Cea mai grea perioada este gasirerea bb-ului,pt ca nu tre sa stai sa-ti gaseasca ei.Daca iti mai pot fii de folos nu ezita sa ma intrebi.Oricum stiu ca ai emotii,e firesc,ele sunt inevitabile.Succes!!!!

    corina urziceanu

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Imi cad ochii pe taste dar am stat sa pun poze. Partea a doua a zilei de azi o puteti vedea de aici

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

    Aissa la multi ani ptr.papusica ta sa-ti traiasca , sa te bucuri de ea si sa-ti aduca numai bucurii
    Pupici la bebici si la mamici!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

    Vin cu o incurajare pt viitorii parinti adoptatori si le spun ca nu tb sa-si faca griji in privinta celor de la DPC. Ei incearca sa gaseasca un mediu cat mai placut pt copil si sa vada pot gasi un copil compatibil cu noua familie. Ce este mai greu este cautarea copiilor care sunt putini iar dosarele lor se finalizzeaza greu din cauza hartiilor.
    Cred ca ar fi fost bine sa-i controleze si pe parintii aceia cu cate 7-8 copii, sa-i supuna la teste psihologice, sa-i decada din drepturile parintesti cand isi trimit copii la cersit si altele prin care trece o familie adoptatoare. Nu stiu de ce unii tb sa treaca prin ceva...si altii prin nimic.
    Curaj ca va fi bine, cel putin la vizite. Apoi cu rabdare se face totul

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns danielac spune:

    LA multi ani pentru fetita ta scumpa Aissa!!!

    Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
    http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
    paginuta personala:
    http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

    valiburu, ai dreptate cu tot ce ai spus. Sunt de acord ca mamele sau parintii care isi trimit copii la cersit sau cele care isi abandoneaza copii sau cele care, si mai rau, vor sa-i omoare, sa fie decazuti din drepturi. Din pacate legile sunt asa cum sunt si tb sa ne supunem lor, deocamdata.
    Aissa, ti-am vazut printesa. Este scumpa foc si se face din ce in ce mai frumoasa. Ai grija de ea ca ti-o vor fura baietii (cand va fi mai mare)
    Pupici la bebici si mamici

    Mergi la inceput