M-am hotarat....adoptie (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata, si s-avem o luna septembrie frumoasa si calduroasa!
Eu am vazut ieri o fetita! Am mers la un centru de straini care se ocupa de copiii abandonati, mi-a spus cineva ca ar fi o fetita de 1.2 ani...Strainii au fost foarte draguti, dar mi-au spus ca nu-mi pot spune, ca nu-mi pot arata nimic pt ca e interzis si nu vor sa-si strice relatiile cu dpc cu care colaboreaza, i-am inteles, i-am admirat pt cat devotament au, doamna mi-a spus ca chiar au infiat 3 copii de aici, care acum sunt mari, el spunea ca ar mai putea ingriji inca 10 copii , dar nu le da voie dupa nu stiu ce norme...Chiar spunea ca i s-a intamplat sa primeasca copii de la parintii care nu-i vor, si el nu-i poate lua din cauza birocratiei...Ca a vazut copiii de tigan care mancau din gunoaie, printre sobolani, dar lor nimeni nu le impune norme...Eu chiar ii admir pe acesti oameni...Si in timp ce pov cu ei , o mogaldeata creata, abia tinindu-se pe picioare, singura din incapere pt ca restul erau la somnul de amiaz, se tot plimba printre noi...Mi-a ramas sufletul acolo, desi nu mi-au spus nimic de ea, am stiut ca e EA, cea pt care am mers...Bine, nu prea am sanse, deocamdata nu am atestatul (si nici nu stiu cand il voi avea) si apoi am aflat printr-o prietena care are alta prietena care lucreaza acolo ca fetita nu are acordul mamaei pt infiere, desi nu a mai fost vizitata de mai bine de 6 luni...Dar dupa legea noua, ce conteaza? Chiar va rog sa-mi spuneti, acum sunt ceva termene, cum poti obtine acordul mamei, sau copilul poate fi crescut de stat fara probleme si ea sa-l ia gata mare si cand vrea ea...Mi se pare nedrept, daca trece atata timp in care n-o intereseaza copilul ei, putem spune ca-l va iubi vreodata? Are acest copil sansa de a creste intr-o familie unde sa fie iubit? Sunt destul de matura sa nu-mi fac vise aiurea, stiu ca daca voi putea va fi a mea, daca nu , nu e patricia, dar nu pot sa nu constat ca nu m-a mai interesat nimic ce spuneam inainte ca vreau: sa fie de 4-5 luni ca sa fiu langa ea la primii dintisori, la primii pasi, sau ca poate e puiut de gaborita, nimic din astea nu mai conteaza...Incerc sa nu ma-imbat cu apa rece, stiu ca daca e sa fie ea-va fi-dar credet-ma ca am visat cu ea, si mi-ar place...Am si pus mana pe ea...M-am gandit ca daca as fi facut eu o fetita, n-o faceam asa frumoasa...Si credeti-ma ca am 2 baieti extraordinari, am sa si pun poze cu toata familia, cand va fi si Patricia...
Ce sfaturi imi dati?
Eu am azi la 10 intilnirea cu psihologul, vedem cum va fi...Asistenta ne-a dat sa si completam pt urmatoarea intalnire cu ea o "Carte pt autoevaluare" cu tot felul de intrebari, gen:Care a fost cea mai mare problema pe care ati avut-o pana acum? Dar cea mai neinsemnata?"- (pe cea mai neinsemnata probabil ca n-are rost s-o tin minte, nu?)
Va las ca prea am vb mult, dar astept cu interes sfaturile si parerile voastre...
Ps- trebuie sa-ti spun,Aissa, ca ai o printesa...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Patri...nici nu stiu ce sa iti scriu, decat sa iti urez sa te vegheze ingerul tau pazitor si daca fata vazuta de tine e Patricia sa va uneasca cat mai repede, iar de nu sa ti-o scoata in cale pe cea destinata tie. E greu, e cumplit, nici nu pot sa ma gandesc cat esti acum de incercata, poate ca era mai bine sa nu o fi vazut daca nu ea e a ta...
Of, sper sa iti iei cat mai repede atestatul si sa ti se rezolve problemele.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Fetelor, ma chinuie o intrebare, nu stiu daca ati vazut subiectul de la Discutii Generale "Copilasul gasit in punga", dar as vrea sa stiu, pentru un nou nascut gasit intr-o punga de nailon la marginea drumului, care este drumul spre o familie normala?

M-a secat asa de tare povestea asta...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Patri mult noroc iar daca este sa fie fetita voastra va fi cu siguranta.tot DPC-ul este cel care te poate ajuta in ati spune daca exista sanse sau nu ca aceea fetita sa poata fi adoptata sau fundatia la care ai fost. tu tine legatura cu ei si vezi ce zic. depinde foarte mult ce situatie are fetita solutii exista dar trebuie sa vina din partea lor.

fetelor daca duminica sunteti libere ne intalnim intr-un parc cu bebeii? ce ziceti? astept propuneri.



lorelei si

PS! astazi am avut si noi deschiderea procedurii de adoptie. a ramas in pronuntare. jurista de la DPC ne-a zis ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Andries, nu stiu care e procedura la copiii carora nu li se poate identifica familia. Chiar nu stiu....
Lorelei eu tocmai fac mobilizarea pe messenger pentru o intalnire. Briantis nu poate, Rozi inca nu a intrat si Flory vine oriunde. Deci daca vrei si poti si tu chiar o facem in we asta. ID-ul meu e temiscris, daca intri pe YM da un semn, eu sunt mai mereu on-line si vedem ce stabilim. Cat mai e bine afara sper sa reusim.
Lista e deschisa, cine vrea, cine pofteste....


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Ce credeti ca iar era sa fim amanati, pe 20august? Numai mie mi se intampla asa? Pana la urma am insistat la psiholoaga, care e o tipa tinerica si draguta, sa finalizeze cu noi azi, desi spunea ca ea oricum merge in concediu 2 sapt si raportul se face dupa...
Am senzatia ca se lungeste la infinit...Maine am sa sun iar sa vb cu asistenta, inca nu se stie cand va fi cursul...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Ftelor,
am cautat pov cu bb din punga de nailon si as vrea sa citesc insa nu stiu unde este.
Teoretic daca bb-lui nu i se stiu parintii, se cauta cu politie, DPC si apoi, daca nu apare nimeni sa-l revendice se da la maternal si/sau chiar la vreo familie in vederea adoptiei (probabil in prima faza in plasament)
Dca aflu ceva legat de acest caz va spun insa a svrea totusi sa citesc pov si nu stiu unde este
pupici la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Du-te la discutii generale, pagina 2

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

MERSI INA,
Am citit si m-am ingrozit. Ma rog sa fie bine cu acel bb. Dumnezeu vegheaza asupra lui si sa speram ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Noua ne-a sugerat asistenta sociala sa ne intindem "antenele" pe la maternitati si ar fi idealul sa gasim un bebic cu liniutze in dreptul numelor parintzilor.Ar fi cel mai usor de adoptat,asa si cu copilashul din punga galbena(oare asa i-o ramane numele,saracutzul?)
Eu mai am la dosar,cand e gata o anuntz pe asistenta si facem intalnirile impreuna cu psihologul si cu ea pt.ca ar fi mai rapid (spun ei).Am facut prima intalnire,mai urmeaza 5,ca asa e la Constanta!
Cristina ai un copil f.f.f.ffrumos.Dar ce era cu puzderia aia de bebici la McDonalds?Ati fost in gashka?Super frumosi!

Mergi la inceput