Logodna

Logodna | Autor: kateryna

Link direct la acest mesaj

Fetelor am si eu o intrebare. Si-a mai facut cineva logodna la biserica? Noi am vrea sa facem logodna la biserica si sa purtam verighetele. Trebuie sa avem nasii de cununie cu noi? Am si eu nevoie de informatii ca vrem sa facem logodna in octombrie odata cu cununia civila si sincer nu stim exact ce trebuie sa facem.

Mersic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

Buna Kateryna,

Puteti avea orice nasi, nu neaparat pe cei care va vor cununa . Va mai trebuie lumanari, destul de mari insa nu ca cele de nunta, din cate stiu nu se orneaza .Este nevoie sa cauti din timp o biserica pentru ca majoritatea nu vor sa oficieze doar slujba de logodna, in ideea ca logodna nu este o scuza pentru concubinaj ...ma rog, problema lor ....din cate stiu verighetele se poarta pe dreapta pana la cununia religioasa .
Cam atat stiu despre logodna...sper sa iti fie de folos .



quote:
Initial creeata de kateryna

Fetelor am si eu o intrebare. Si-a mai facut cineva logodna la biserica? Noi am vrea sa facem logodna la biserica si sa purtam verighetele. Trebuie sa avem nasii de cununie cu noi? Am si eu nevoie de informatii ca vrem sa facem logodna in octombrie odata cu cununia civila si sincer nu stim exact ce trebuie sa facem.

Mersic.



Pisu_Miau
Mai am 2 saptamani
pana la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Kateryna, ce bine ca ai deshis subiectul... Si mie mi-ar placea. O prietena mi-a povestit ca a avut o slujba de logodna foarte frumoasa. Din pacate nu s-a casatorit cu tipul, dar pentru ea va ramane marea iubire.
Pisu_miau, nasii de logodna pot fi si necasatoriti? Sau deja e prea mult sa cer?

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Of, ce bine ca ai deschis subiectul asta!!! Noi ne-am casatorit civil acum o saptamana si cununia religioasa o vom face la anu... Dar vrem sa purtam verighetele si sa ne logodim. Noi ne-am gandit sa ne ducem undeva la o Manastire frumoasa, la o biserica in afara Bucurestiului cu nasii si sa intrebam care e treaba... Oare si de data asta platesc tot nasii?

Daca aflati ceva vreau si eu sa aflu.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Si eu stiu ca sunt preoti care stramba din nas cand aud de logodna. Si mie mi-ar placea sa port verigheta inainte de nunta! Am o verisoara care a tot cautat un an de zile popa pt logodna si pana la urma a trecut anul si au facut cununie
Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Din ce a reusit soacra`mea sa afle, la logodna trebuie sa ai nasi cununati, cu lumanari,etc pentru ca e parte din slujba de nunta. deci ar trebui cam aceleasi aranjamente. Logodna la biserica se poate face numai dupa ce faci cununia civila. Nu ma intrebati de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:



Trebuie sa fie casatoriti, bineinteles!



quote:
Originally posted by lgireada

Kateryna, ce bine ca ai deshis subiectul... Si mie mi-ar placea. O prietena mi-a povestit ca a avut o slujba de logodna foarte frumoasa. Din pacate nu s-a casatorit cu tipul, dar pentru ea va ramane marea iubire.
Pisu_miau, nasii de logodna pot fi si necasatoriti? Sau deja e prea mult sa cer?

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b



Pisu_Miau
Mai am 2 saptamani
pana la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by pisu_miau
din cate stiu verighetele se poarta pe dreapta pana la cununia religioasa .

Pisu_Miau
Mai am 2 saptamani
pana la nunta



Si dupa cununia religioasa se poarta verighetele pe dreapta - noi asa le purtam, asa le-au lasat preotii si asa stim ca se poarta - nu le vom muta pe stanga.

idei nunta
nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Mai, pai prietena de care vb eu mi-a povestit ca la logodna au fost doar ei doi (parca si nasi, dar nu-s sigura), mi-a spus ca au avut lumanari, sigur nu erau casatoriti civil si asta la o manastire. Or fi unii preoti mai acceptuosi ca altii? Stiu sigur ca toate astea erau la o manastire de langa Iasi, dar preotul nu-l cunosc, desi as vrea si eu sa fac asa ceva... Am sa mai intreb cand ma duc la biserica.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Liliana, sa stii ca difera totul destul de mult de la o biserica la alta, mai ales de la biserica la manastire. Oricum daca tu poti sa afli ceva...macar sa stim ca se poate si cum se poate, ar fi foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Kateryna, deja am trimis mail spre prietena mea. astept un raspuns de la ea, cand il voi avea voi posta aici pe forum. Mentionez ca ea e acum in Germania si ca isi verifica mailul destul de greu ...

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput