Logodna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Logodna?"
postat de annaa, 12/07/2004, 23:53:30


Ce obligatii presupune o logodna pentru viitori nasi?
Ce trebuie sa faca sau sa aduca la logodna?
Care sunt obligatiile viitorilor fini fata de nasi?
De fapt va rog sa-mi spuneti si cum se desfasoara acest eveniment, cu ritualul-obiceiul lui cu tot.


Ana


raspuns postat de canuta-om-sucit, 15/07/2004 13:51:54

Cand m-a cerut de sotie el a venit cu parintii fara nasi pe atunci nici nu stiam cine sunt. Dupa logodna se stabilesc detaliile astea cred. Eu iti spun cum a fost la mine. A venit cu cadou pt mine ceva de imbracat si tot setul de auret ( cercei lant bratara inel de logodna )cadou pt ai mei a fost o icoana si inainte sa spuna de ce a venit a pus pe masa o sticla de vin rosu.Apoi a spus ce avea el de spus acolo si cam atat.

aura



raspuns postat de natydea, 15/07/2004, 13:59:26

Noi am facut logodna anut trecut de Craciun. Am chemat preotul acasa si nea- citit. Nu am avut nevoie de nasi, care oricum nu erau in tara, lumanarile au fost cele de la un sfestnic si le-am lasat pe masa aprinse. Singurele lucruri de care am avut nevoie: o masa pe care sa citeasca, lumanarile si verighetele noastre. Apoi am cantat la multi ani si l-am rugat sa ne sfinteasca si casa.
Totul a durat 30 minute si a fost frumos.
Dea



raspuns postat de Adina Iulia, 15/07/2004, 14:04:52

Noi logodna am facut-o la biserica. Seamana oarecum cu nunta (lumanari, verighete, nasi, etc). Noi nu ne-am prea formalizat cu datoriile (de ex eu am dat de comanda lumanarile si le-am adus, ca eram aproape de florarie), dar de ex nasul a tinut sa plateasca masa de la restaurant.
Cred ca obligatiile sunt similare cu cele de la nunta.
Asta daca vrei sa faci logodna la biserica.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004



raspuns postat de Cipri, 03/08/2004, 22:31:44

Cu adevarat logodna se face la biserica. Pt ca e o fagaduinta - care nu trebuie calcata - ca va veti casatori. De aceea trebuie sa se faca numai atunci cand sunteti sigur ca va veti casatori.
E nevoie de nasi care sa fie deja casatoriti religios, in principiu. Si e nevoie si de verighete.
De cele mai multe ori logodna se face exact inaintea slujbei de cununie. Asa ca ritualul e binecunoscut: se citesc cateva rugaciuni, se binecuvinteaza de catre preot cei doi cu verighetele,pe care apoi preotul le pune impreuna cu nasii in mana dreapta a logodnicilor. Pe mana dreapta raman verighetele pana la cununie, cand se muta pe mana stanga. Slujba dureaza putin, vreun sfert de ora.

Pr.Cip



raspuns postat de Adina Iulia, 04/08/2004, 09:40:55

Cipri, pai noua ne-a pus preotul verighetele pe stanga inca de la logodna.
Cica de fapt rolul lor e la logodna, nu la cununie.
Nu stiu o fi, n-o fi adevarat...ce mai conteaza...noi suntem fericiti si asa...

Adina + Olivia Karla 04.03.2004


raspuns postat de bibyrox, 04/08/2004, 09:53:42

Neatza fetelor. Noi am facut logodna acum 3 ani.. Pur si simplu ni s-a nazarit ca vrem sa ne logodim, sa fim uniti si in fata lui Dzeu, ne-am cumparat verighete de argint si ne-am dus impreuna cu cativa prieteni la o biserica. Acolo preotul ne-a spus ca trebuie sa avem nasi si lumanari. Am cumparat din biserica 2 lumanari (mici, normale) si ne-au nasit 2 prieteni care erau casatoriti. Ne-a citit ca si la nunta (de-asta se spune ca logodna e o a-2-a nunta) iar acum cand vom face nunta (anul viitor in august) nu ne mai citeste preotul partea cu logodna (care este exact prima parte pana la "Se logodeste robul lui Dzeu...etc"). Apoi am dat dupa vreo saptamana o petrecere si am primit cadouri..diverse si marunte. Cam atat a fost. Nu exista o regula anume si mai ales sa te apuci sa faci cadouri nasilor sau parintilor... Totul tine de cum vreti voi sa fie, poate fi ceva simplu sau poate fi ceva simandicos. Oricum conteaza sa va iubiti! Numai bine si mult noroc!

Aaaaa si era sa uit. Adina Iulia si noua preotul ne-a pus verighetele pe stanga si nici nu le-am scos vreodata de atunci. Asa si este normal, pe mana stanga se pun dar DOAR de preot.

Roxxy



raspuns postat de Cipri, 29/08/2004, 02:32:33

Adina Iulia, iarta-ma ca nu am mai intrat pe forum de cand am scris mesajul acesta.
Cert este ca trebuie sa fiti fericiti si asa.
Nu conteaza foarte mult pe ce mana se pun verighetele. E frumos ca ele simbolizeaza vesnicia, pt ca nu se sfarsesc niciodata:), si - ca urmare - trainicia casniciei care va urma, dar mai ales a dragostei dintre viitorii miri.
Dupa randuiala care este scrisa in cartile de slujba verighetele se pun la logodna - dupa cateva rugaciuni - in mana dreapta de catre preot impreuna cu nasii. Apoi,exact inainte de cununie, nasii muta verighetele - de data aceasta singuri, fara ajutorul direct al preotului - in mana stanga, unde trebuie sa ramana toata viata:)
Deci, daca nu urmeaza imediat cununia, verighetele ar trebui sa ramana in mana dreapta pana la acel moment.
Pe de alta parte, daca unii preoti procedeaza altfel nu este o gresala asa de mare, pt ca acesta chiar nu e lucurl cel mai important:)
La revedere tuturor!

P. Cip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Pentru orice eventualitate, iata alte subiecte legate de logodna:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35843" target="_blank">Inelul de logodna
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37808" target="_blank">Cu ce ma imbrac de logodna???

www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Catalin" target="_blank">Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Multumim pentru ajutor Catalin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

fetelor, eu fiind total pe dinafara legat de aceste lucruri, vin cu o intrebare: cat costa slujba de logodna (mai exact voi cat ati platit), tot nasii sunt datori sa platesca?
Lumanarile cat costa? trebuie sa fie la fel de mari ca cele de la nunta?
Si cum faci cu gravatul verighetei? Practic o porti negravata? eu stiu ca se graveaza cu numele celuilat (prenumele) si se graveaza si data cununiei religioase. daca e asa, trebuie sa-mi iau special verighete pentru logodna? sau le pot purta pe cele pe care le-am facut pentru nunta? pls help me!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

Draga Laura, din cate stiu slujba de logodna costa mai putin decat cea de cununie si difera de la o biserica la alta . Aceasta slujba este platita tot de bnasi, lumanarile pot fi de oricare, de obicei se folosesc unele medii, adica mai mici decat cele de cununie si mai mari decat cele obisnuite de biserica, gen unele de sfesnic .
Verigheta poate fi gravata cu ce vrei tu, si poate fi din argint sau direct cea de cununie, nu e musai sa fie gravata cu data casatoriei, cum spuneam poate fi gravata cu orice .



quote:
Originally posted by Laura10

fetelor, eu fiind total pe dinafara legat de aceste lucruri, vin cu o intrebare: cat costa slujba de logodna (mai exact voi cat ati platit), tot nasii sunt datori sa platesca?
Lumanarile cat costa? trebuie sa fie la fel de mari ca cele de la nunta?
Si cum faci cu gravatul verighetei? Practic o porti negravata? eu stiu ca se graveaza cu numele celuilat (prenumele) si se graveaza si data cununiei religioase. daca e asa, trebuie sa-mi iau special verighete pentru logodna? sau le pot purta pe cele pe care le-am facut pentru nunta? pls help me!!!



Pisu_Miau
Mai am 2 saptamani
pana la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Laura poti sa-ti gravezi verighetele oricand si cu orice data vrei tu. Noi vroiam logodna ca sa putem purta verighetele, dar ptr ca nu avem nasi deocamdata cred ca o sa mergem la preot sa slujeasca verighetele si le purtam pe urma. Am inteles ca se poate si asa. Si in cazul asta nu iti mai trebuie nas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_trancu spune:

Si noi am vrut sa ne logodim in biserica.
Bine, nu ne-am straduit prea mult, dar nu ni s-a spus a nu se poate.

poze
Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

ok, am inteles, deci pot sa ma duc cu verighetele la logodna, dar nu vreti sa-mi ziceti o suma, cat ati dat voi, sau stiti ca a dat cineva...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Din ce am aflat de la o biserica de aici din Bucuresti se pare ca 500.000 e slujba de logodna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beyonce spune:

quote:
Originally posted by pisu_miau



Trebuie sa fie casatoriti, bineinteles!



quote:
Originally posted by lgireada

Kateryna, ce bine ca ai deshis subiectul... Si mie mi-ar placea. O prietena mi-a povestit ca a avut o slujba de logodna foarte frumoasa. Din pacate nu s-a casatorit cu tipul, dar pentru ea va ramane marea iubire.
Pisu_miau, nasii de logodna pot fi si necasatoriti? Sau deja e prea mult sa cer?

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b



Pisu_Miau
Mai am 2 saptamani
pana la nunta

Casa de piatra si tot ce-ti doresti. Dupa cate am citi eu pe aici cu logodna...am si eu o intrebare : trebuie sa faci cununia civila...cu acte...si la logodna la biserica ce acte iti trebuiesc?

Mergi la inceput