Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Povesti de Calin Gruia va amintiti?
Noi mai trecem si pe aici:
www.childrensbooksonline.org/library-translations.htm" target="_blank">http://www.childrensbooksonline.org/library-translations.htm, ne-am amuzat la grupa mica cu "Despre iepurasi" si "Primul circ"

Zana

"Dacă ați putea iubi destul, ați fi cele mai fericite și mai puternice ființe de pe pământ.” (Emmet Fox)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna fetelor,
spre rusinea mea acum am descoperit subiectul...super subiect..bravo voua...Carte acopilariei mele a fost ispravile lui Cipartila....am vazut ca este mentionata...recent am reushit sa o cumpar si am fost tare fericita...acum o citesc zilnic copiilor mei..si ma roaga sa le mai spun un pic si seara la culcare ...
mai este o carete care din pacate nu imi amintesc autorul..
era o carte, din generatia lui ciopartila...plina de proverbe romanesti
parca asha se si numea proverbe romanesti..o stiti cumva?
a si imi mai placeau pacala si tandala..si acum acum am cartea de peste 20 de ani...guliver in tara piticilor, Dumbrava minunata cu patrocle si lizuca...
off, ce carti frumoase paote stie cineva ceva de cartea asta de proverbe romanesti..imi amintesc ca avea pe coperta un chip de desene animat, tare haios...

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Hop si eu,ca-i ff bun subiectul si felicitari!
Era o carte cu un pisic care vede pt.prima data zapada si crede ca-i smantana dar in rest nu-mi aduc aminte nimic.Poate stiti voi.Si Au ma doare mai exista de cumparat?Povesti cu zane ii super draguta si de Morcoveata ati uitat?Pe Habarnam il am in biblioteca si deabea astept sa-l citesc la juniorul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

revin si eu cu intrebarea obsesiva...
vreo sansa sa gasesc pe undeva Luna Betiluna si Dora Minodora?
pliiiizzz...priti plizzz


Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

quote:
Originally posted by krelia

revin si eu cu intrebarea obsesiva...
vreo sansa sa gasesc pe undeva Luna Betiluna si Dora Minodora?
pliiiizzz...priti plizzz




Daaaaaaa, ce carte, o iubeam, si piticei mele ii ziceam Sofiluna, ca Luna BEtiluna... SI "Mama mamutilor mahmuri" si "Recreatia mare", uau... Mai vreau.


bebe si puii:

Trageti cu ochiu'
Poze de la Ploiesti (august)
Acasa, inainte de mare
Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Si eu caut Luna betiluna si Dora Minodora,stiu ca eu aveam mai multe carti din aceasta serie dar nu le mai gasesc la ai mei.
sa nu uitam de Ana Blandiana cu Intamplari din gradina mea,sa lasam la o parte politicul si sa recunoastem ca e draguta si accesibila pt cei mici.
Oare Doctorul AU MA Doare nu se gaseste?De ce nu se reediteaza asemenea carti si apar atatea traduceri noi fara valoare?Eu nu gasesc nicaieri Mica vrajitoare dar e plin de H.Potter!
Nici prin anticariate nu gasim oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

M-am intors si eu din tara, unde am facut sapaturi printre cartile copilariei si am gasit:
Tara celor o mie si una de mendre - Andre Maurois
Osul de peste fermecat - Charles Dickens

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Am gasit Mica Vrajitoare!Am cumparat-o si abea astept sa o recitesc!Numai sa am timp!
Nonna si Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

In Bucuresti a vazut-o cineva? Unde? Imi puteti spune si mie cateva cuvinte despre subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2005 spune:

Fetelor multe dintre noi suntem sau vom fi in strainataturi. Spuneti-mi putem cumpara online de pe un site serios carti pentru cei mici fara frica ca ramanem fara bani ce cartea de credit. Am cauta pe ebay, pe amazon....nimic romanesc, voi cum faceti?

Mergi la inceput