stimularea lactatiei

stimularea lactatiei | Autor: izabela-maria

Link direct la acest mesaj

Puisorul meu are 2 luni si as vrea sa suga lapte matern cat mai mult timp posibil.Vreau sa stiu cum as putea sa-mi stimulez lacatia pentru ca este un mancacios.Berea este buna?
Pupici la mamici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

buna,

cand alaptam, eu beam cam 2 litri apa plata / zi, 1 l ceai de chimen si anason si galactogil.
incercam sa am o dieta echilibrata, nu-mi lipseau produsele lactate si friptura de pui, vita la gratar.
fetita mea a fost alaptata exclusiv pana la 6 luni, la 8 luni a renuntat singura sa mai suga.

spor.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

Sa bei multe lichide, in special mult lapte, Galactogil(granule), ceai de chimen si anason, migdale dulci, suc de morcov si mere, struguri si fara stres. Ceaiul de menta e contraindicat.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Sa-ti traiasca puiutul! Si eu am o fetita de 3 luni, si cand scade productia, apelez la ceaiul de chimen, fenicul si chimion(cumparate de la plafar separat si le amestec eu), la berea fara alcool- nu o suport, da se pare ca a avut ceva efect- si la spirulina(dar iau cand imi aduc aminte). Am auzit ca foarte buna ar fi si tinctura de marar. Mergi la un plafar si vor sti vanzatoarele ce sa-ti dea.

Oana,de Alexandra-Elena (18 mai 2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela-maria spune:

am incercat cu ceai de anason, de chimen, cu niste tablete pe baza de plante, cu lapte-1litru pe zi-,si cu multa apa.Din spital am venit cu o usoara mastita dar i-am venit de hac.Acum micutul se trezeste are colici,am incercat cu Debridat,Bonisan si ceai de chimen.Bineinteles noaptea la noi e alba ,nu stiu pana cand.
Pupici la mamici,Lurentiu si mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Draga Izabela, sa-ti traiasca puiutul. Da, berea este buna, da' de preferat fara alcool. In general ai nevoie de multe lichide. Spui ca esti obisnuita cu ceaiul de chimen si anason. Mai poti incerca si tinctura de marar, dar intai intreaba medicul. Stiu ca stimuleaza lactatia. Cat despre colici... noi am scapat repede. Au inceput fix la doua saptamani si au tinut fix pana la doua luni. Am inteles ca media e undeva pe la trei luni, dar depinde de la copil la copil. Iti doresc cat mai putine nopti albe.

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Draga Izabela, sa-ti traiasca puiutul. Da, berea este buna, da' de preferat fara alcool. In general ai nevoie de multe lichide. Spui ca esti obisnuita cu ceaiul de chimen si anason. Mai poti incerca si tinctura de marar, dar intai intreaba medicul. Stiu ca stimuleaza lactatia. Cat despre colici... noi am scapat repede. Au inceput fix la doua saptamani si au tinut fix pana la doua luni. Am inteles ca media e undeva pe la trei luni, dar depinde de la copil la copil. Iti doresc cat mai putine nopti albe.

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anma spune:

Fara bere ce contine alcool, deoarece BB s-ar putea sa nu-ti mai ia in greutate! Ca sa faci lapte mult si bun... bea lapte mult si bun!!!!!!!!!! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Nu, berea in nici un caz nu e buna, si nici nu stimuleaza lactatia mai mult decat apa, de exemplu. Iar alcoolul in nici un caz nu-i va face bine bebelusului. Asa se credea mai demult, ca berea e buna, dar s-a ajuns la concluzia ca nici vorba.
Caiurile au fost deja mentionate, stiu ca si Hipp, Humana si Milutee au variante pentru stimularea lactatiei, dar sunt ceva mai scumpe. Ceaiul de cimen si anason e bun si impotriva colicilor bebeului.
Oricum, hidrateaza-te bine, si va fi OK. Incearca sa bei, inainte de alaptat, un pahar cu apa. In felul asta nu o sa uiti sa bei lichide- eu o pateam des in primele saptamani, eram asa obosita ca uitam sa beau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Draga Izabela, sa-ti traiasca puiutul. Da, berea este buna, da' de preferat fara alcool. In general ai nevoie de multe lichide. Spui ca esti obisnuita cu ceaiul de chimen si anason. Mai poti incerca si tinctura de marar, dar intai intreaba medicul. Stiu ca stimuleaza lactatia. Cat despre colici... noi am scapat repede. Au inceput fix la doua saptamani si au tinut fix pana la doua luni. Am inteles ca media e undeva pe la trei luni, dar depinde de la copil la copil. Iti doresc cat mai putine nopti albe.

Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by gangurici_licurici

Nu, berea in nici un caz nu e buna, si nici nu stimuleaza lactatia mai mult decat apa, de exemplu. Iar alcoolul in nici un caz nu-i va face bine bebelusului. Asa se credea mai demult, ca berea e buna, dar s-a ajuns la concluzia ca nici vorba.
Caiurile au fost deja mentionate, stiu ca si Hipp, Humana si Milutee au variante pentru stimularea lactatiei, dar sunt ceva mai scumpe. Ceaiul de cimen si anason e bun si impotriva colicilor bebeului.
Oricum, hidrateaza-te bine, si va fi OK. Incearca sa bei, inainte de alaptat, un pahar cu apa. In felul asta nu o sa uiti sa bei lichide- eu o pateam des in primele saptamani, eram asa obosita ca uitam sa beau.



Asa este!
Berea este diuretic, in nici un caz nu te va ajuta sa ai mai mult lapte! Adica tu, daca te deshidratezi (fie si relativ) prin diureza crescuta din cauza berii, crezi ca vei avea mai mult lapte?!? Oricum asta cu berea este ceva specific romanesc, sa ma scuzati, dar in alta parte nu am auzit de asa ceva!!!

In rest, vezi ca toate mamicile au dat sfaturi f.f.f. bune!

Succes!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput