stimularea lactatiei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Fara bere! Nu foloseste la nimic. (poate doar sa te chercheleasca sa iti uiti necazul) Pe mine m-au ajutat ceaiurile si niste tablete din plante, Nutrinatal. Cand mi se parea mie ca cererea depaseste oferta luam 1-2 pastile si a doua zi eram cu laptele pana in pantofi. Am inteles ca si Galactogylul ajuta (parca asa se scrie?) dar eu nu am gasit pe aici.
Iti doresc sa ai mult laptic si sa alaptezi...cat vrei tu de mult.

Mamica Dana si un bebe Cristi (13.01.2005).

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Eu am avut norocul de-aavea o d-na consultant in lactatie - o persoana minunata, cu mult suflet. Am alaptat-o pe Gabriela din primele minute cand mi-au pus-o in brate dupa ce s-a nascut pana acum vreo 3 sapt (acum are 1n, 1luna si 1 saptamana)cand a inceput sa refuze singura sanul (e copil mare deja :-)). Sincer nu va sfatuiesc bere... Eu am baut aprox 2l de lichide pe zi si am mancat foarte multe fructe (in special piersici, caise, pepene rosu si galben, portocale, kiwi, struguri, etc - in general cu cat mai zemoase cu atat mai bine). Am mancat de asemenea proteine zilnic (pasare, peste, tofu, ou - toate cu masura), salata de rosii cu ardei, ceapa/usturoi. E adevarat ca nu am prea mancat mancare gatita (din lipsa de timp - bb sugea la fiecare 2h - aprox 45min fiecare repriza de supt - asa ca eram cam sleita de puteri). Ca mancare gatita eu v-as recomanda ciorbitele usoare de legume - care contin multe saruri minerale si vitamine. In primele 2 sapt am luat si niste pastile speciale de plante (dar din pacate nu-mi mai aduc deloc aminte denumirea plantelor respective :-(). Cert este ca dupa primele 2 sapt lactatia este stabilita si in mod normal productia de lapte nu ar trebui sa mai scada - se merge dupa principiu cererii si ofertei - cu cat bb suge mai des si mai mult la san cu atat pieptul este golit mai bine si productia de lapte stimulata. Pentru mai multe informatii puteti consulta si link-ul în franceza http://www.mamadearest.ca/fr/info/index.htm, sau in engleza http://www.mamadearest.ca/en/info/index.htm. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Si la mine a mers binisor cu Nutrinatal.Galactogilul nu mi s-a parut mai grozav, doar ca era mult mai piperat la pret!Cu bere am incercat o data dar nu mi s-a parut ca ar avea vreun efect.
De baza ramane, cred, principiul cerere-oferta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Izabela te asteptam la mamici de mai iunie 2005. Suntem multe mamici cu bebei de varsta voastra si ne povestim acolo ofurile. Uite linkul catre discutia de acolo: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55058 Te asteapta multe prietene
Despre lapte ce sa-ti zic si eu ma caznesc sa cresc productia mai ales ca sunt in mare impas. Filip al meu a iesit din grafic la ultima cantarire la doctorita si aceasta a tras concluzia ca nu am lapte suficient si sa-i dau completare. Am cedat initial, i-am dat sporadic, nu la fiecare masa asa cum mi-a zis ea, ci doar cand am vazut clar ca nu se satura, iar din seara asta i-am spotit sa-si ia adio de la formula ca mi-am cumparat pompa de san si am de gand sa ma stimulez si asa si sa nu-i mai dau lapte praf. Beau si eu ceai de chimen is anason, are efect doar dupa ce ai facut o pauza mare, dar daca incepi sa bei in fiecare zi nu prea mai simti. Cel putin asa este la mine.
Ce zice LORELAI este foarte adevarat. Cea mai buna stimulare este suptul bebelusului si golirea sanilor.
Sa avem lapte!

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sotul meu si-a adus aminte ce pastile luam ca sa sporesc lactatia:-) Fenugrec - de 3 ori pe zi cate 3 pastile (deci 9pastile/zi) - curgea lapticul ca la robinetele care nu se inchid bine: pic, pic, pic :-) Atentie - din proprie experienta stiu: atunci cand este lapte muuuuult prea abundent bb se satura rapid si usor (nici nu trebuie sa faca un efort prea mare sa suga - ca laptele vine singur - "para malaiata in gura lui natafleata") cu "primul" lapte care nu este atat de gras si atat de bogat caloric si nu mai se oboseste sa traga laptele gras... de luat in greutate ia bine... dar bea foarte des si caca este sampanie!

Nom(s) commun(s) : fenugrec, sénégrain, trigonelle.
Nom botanique : Trigonella foenum-graecum, famille des légumineuses.
Nom(s) anglais : fenugreek.
Partie(s) utilisée(s) : graines.
Habitat et origine : originaire d'Afrique du Nord et du bassin méditerranéen, cette plante annuelle est cultivée depuis longtemps en Asie, notamment en Inde et en Chine.
Capsules de graines séchées et réduites en poudre. Prendre de 500 mg à 1 g, jusqu'à six fois par jour.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

S-ar putea sa fie fenicul?!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

quote:
Oricum asta cu berea este ceva specific romanesc, sa ma scuzati, dar in alta parte nu am auzit de asa ceva!!!

In rest, vezi ca toate mamicile au dat sfaturi f.f.f. bune!

Succes!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica


Pot sa spun ca doctorul meu de aici mi-a recomandat sa beau cate o bere in fiecare zi pentru lactatie si sa incerc sa nu fiu stresata, sa dorm cat pot de mult si sa beau foarte multe lichide, printre care supe cu mult morcov.

Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu am o nelamurire: izabela-maria e barbat???? pentru ca semnul ala albastru, sculat in sus, este pentru barbati, nu?
Tot in gluma, va spun ce i-a spus o farmacista sotiei mele, cand a cerut sfaturi pentru stimularea lactatiei: Sexul.
Da, dragele mele, sexul stimuleaza lactatia, cica. Acuma nu stiu daca este chiar asa, dar mami meu are lapte destul...



http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

[/quote]
Pot sa spun ca doctorul meu de aici mi-a recomandat sa beau cate o bere in fiecare zi pentru lactatie si sa incerc sa nu fiu stresata, sa dorm cat pot de mult si sa beau foarte multe lichide, printre care supe cu mult morcov.

Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo
[/quote]

Acuma nu inseamna ca daca unu-i nebun, trebuie sa ne luam dupa el. Eu stiu sigur ca problema a fost studiata si ca alcoolul, chiar si in cantitati mici dar consumat constant ajunge in lapte si nu-i face bine bebelusului. Sigur ca o gura de bere pe saptamana nu e capat de tara dar o bere pe zi mi se pare cam mult pt. o mamica care alapteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Acu' nu v-oti lua la cearta pentru berea aia, mai bine un cantecel vesel sa cantam... Rufus stie Daca te aude al meu barbat ma fugareste cu un motiv in plus: auzi cica sporeste lactatia...

Lorelai, taman fenugreek-ul asta il caut io aci in bucuresti de fro saptamana. La noi ii zice trigonella, dar intreb la toate plafarurile si nu gasesc. Mai incerc.
Pana una alta azi m-am muls tot la 3 ore si productia e bunicica. Mulg, apoi dau sanul lui bebe sa-l goleasca bine si abia apoi ii dau si ce am muls. Am remarcat ca este cam puturos. Ii este foame dar prefera sa doarma, si e ditamai bebelusul de 3 luni. Daca ii dau cu lapte pe la nas pana nu se satura nu se lasa, dar daca nu il imbii eu el n-are treaba, se sinchiseste doar din 4 in 5 ore.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput