Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:


Acum,de sarbatori,e perioada din an cand trebuie sa fim mai buni si sa ne gandim la cei care sunt mai putin norocosi ca noi.Sunt atatia oameni,mai ales copii,care au nevoie de ajutor.Haideti sa facem o bucurie de Craciun unei fetite care, cu putin efort din partea noastra, va putea vedea.

Aveti aici povestea ei http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1

Daca doriti sa donati,oricat de putini bani, scrieti-mi un mail sau un pm.

Va multumesc,






www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doro76 spune:

Buna fetelor!
Ne inscriem si noi in clubul esentelor tari. Eva s-a nascut pe 28 aprilie, la aproape 35 de saptamani. La nastere a avut 2400g si 45 de cm, n-a vrut neam sa suga la san. M-am muls eu vreo luna si juamte si apoi, lapte praf, ca nu prea lua in greutate. Acum are sapte luni jumate, a zis tata, dar nu sta bine in fundulet. Asta ar fi cam singura problema, ca in rest manaca bine de tot, si e foarte vioaie.Si cu greutatea e cam in urma fata de bebelusii de varsta ei. Are aproape 7 kilograme. As vrea sa-mi spuna si mie o mamica de prematur cum a fost cand a stat bebele bine in fundulet...
Va pup,
Doroteea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Bine ati venit pe forum , si sa va traiasca mare si norocoasa esenta !! Pai in fundulet stau mai tirziu unii , mai intii se ridica in picioare in patut , fac si pasi , apoi stau in fundulet...repet unii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

stai linistita, ca Vlad nici la opt luni nu statea bine in fund; chiar am observat ca el la performante chiar a fost cam cu doua luni mai lenes decat cei nascuti la termen.
dar nu mi-am facut probleme si mai ales nu l-am fortat.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal
SARBATORI FERICITE, CALDURA IN SUFLETE, LUMINA IN CASE, BUCURIE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ana maria, sa-ti traiasca micul VICTOR, sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii!. la multi ani la prima lui aniversare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

LA MULTI ANI VICTOR , sa cresti mare sanatos si norocos !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna seara.

sa va povestesc si eu ce zi am avut ieri; la 14 aveam programare cu Vlad la dr. cardiolog - unul dintre cei mai buni, din cate am mai intrebat si eu.
eu si o multime de alti oameni si copii - dupa cum am constatat...
am asteptat pana la 15,30...

in holul ala mic si ingust, unde era destul de cald ca sa-l dezbrac, dar de cate ori intra cineva intra si aerul rece de afara.

in sfarsit - intru, il asculta, imi spune (parca mi-a dat cu ceva in cap): "da, doamna, are un defect la inima; trebuie ecografie - cand o facem?"

eu i-am zis sa incercam atunci, daca tot am asteptat atata...
si asa a inceput cosmarul: am mers intr-o camera alaturata, unde era FRIG, am dezbracat bietul copil de la brau in sus...
l-am asezat pe hainutele lui, ca altfel pe pat era o musama; si cu capul pe o perna a carui fata lasa mult de dorit;
Vlad, obosit saracul si plictisit si speriat, a inceput sa planga de cand a simtit gelul pe el; m-a pus sa-l tin de maini...mi se rupe inima si acum, cand imi amintesc cum am chinuit copilul.
eram cu bona, careia ii venea sa planga si ea; si pe care dnul doctor a trimis-o sa-i cumpere niste hartie igienica (!!!), ca nu mai avea cu ce sa-l stearga pe Vlad de gel; dupa ce s-a hotarat in sfarsit sa se opreasca, ca nu se mai vedea nimic din cauza ca plangea si se umflau plamanii.

probabil se astepta ca eu sa tin copilul dezbracat pana vine femeia cu hartia.

mi-a zis ce putea sa-mi cumunice de la inceput: sa vin duminica dimineata, cu un sirop preparat la farmacie (contine cloralhidrat parca - ati auzit/folosit) care sa-l adoarma...
mi-e si frica sa-i dau...

sunt f.f. dezamagita; ma gandeam ca daca faci programare, daca dai 200.000 sau 400 pe consultatie si 500 pe ecografie macar e cald in cabinet si ai cearsafuri de unica folosinta...

nici nu stiu ce sa fac; doctorita la care merg cu Vlad de obicei nici nu vrea sa auda; ea mi-a zis ca nu are nimic.

dar dnul profesor mi-a aratat la inceput, pe ecranul ecografului, o gaura de 3 mm...
va rog spuneti-mi ce stiti despre asta; ca pe el cand l-am intrebat a zis ca trebuie sa vedem de ce natura este.
DE CATE FELURI POT FI??

of, ce suparata mai sunt; si umflata de plans.

a, si mi-a mai zis cineva ca majoritatea copiilor nascuti prematur au suflu sistolic...(asta e denumirea mai cunoscuta pentru acea gaurica) si ca se mai inchide cand cresc...


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726&whichpage=1" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal
SARBATORI FERICITE, CALDURA IN SUFLETE, LUMINA IN CASE, BUCURIE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Vai HERRA , saracutul Vlad sper ca nu a racit acolo !!!! Dar unde ai fost , macar sa stim si noi ???...si suflu sistolic pot avea si cei ce nu sunt prematuri...dar poate nu-i nimic...ai mai fost si in alta parte ???....eu vreau sa aud ca sunteti bine....va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2005amy spune:

Buna fetelor !!!!!
Povestea Amaliei fetita mea de 5 luni.

Sunt nou nouta pe forum .Am o fetita nascuta prematur, pe 4 iulie 2005 la greutatea de 900 gr si lungime de 37 cm ,si a scazut la 780de gr.Acumla 5 luni are 6 kg. Nu am intalnit cazuri asa deosebite ca al meu ,nici nu doresc dealtfel .A fost greu ,dar dumnezeu a facut ca lucrurile sa evolueze foarte bine .Este sanatoasa ,a luat cam 1 kg/luna .Mananca Lapte Humana .Ii dau suc de morcovel,de mar ,supa de legume strecurata si piure de orez de la Humana.Probleme nu sunt decat ca nu face Kk decat cu termom ,desi nu este constipata, este un pic tare ,pt ca atunci cand o stimulez este destul de repede.I-am luat Lass Baby si kk este mai moale.Vedeti ,ea fost un prematur de gr 4,si a stat 2 luni in incubator am luat-o 1,980 acasa,lua cam 30 gr/zi.Nu a fost nici macar 1 zi bolnava ,ii dau Fe si Vigantol. Ce ma supara este atitudinea mamicilor cand ma intreaba cate luni are ....Abia astept sa discut cu voi si sugestiile voastre .va pup. .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2005amy spune:


nt_stefania@yahoo.com
Ce sa va zic?Ia bine in greutate dar mai este mult pana face ce face un copil de 5luni.Este mare diferenta. Va pup.

Mergi la inceput