Cateva vorbe bune,va rog

Cateva vorbe bune,va rog | Autor: DanaR

Link direct la acest mesaj



Am intrat intr-un impas in casnicie. De fapt este ca un cerc care periodic isi inchide rotatia. Din nou ajungem in acelasi punct. Eu sunt vinovata ca nu am aruncat resturile de mancare din frigider, eu sunt vinovata ca nu am scos stecherul din priza inainte de a ubla la masina de spalat, eu sunt de vina ca nu mai sunt bani in casa, eu sunt de vina ca nu se mananca ciorba , sunt normala sau cred ca o iau razna din nou. Mereu a incercat sa ma faca vinovata de ceva si culmea este ca ma si simt. Adevarul este ca nu sunt perfecta dar,,, nu e prima data cand spun ca nu sunt singura in casa aceea. Tot timpul ma face sa cred ca nu sunt buna de numic dar cand ma uit la ce copilas am ma indoiesc ca chiar asa este. Incerc mereu sa fie toate bune dar nu intotdeauna imi ies. Eu nu il acuz pentru ca nu imi place cum ma simt eu cand sunt acuzata, dar acum citind printr-un site depre familie ma acuz singura de faptul ca nici nu incurajez omul de langa mine. Am adoptat o tactica de afista indiferenta ca sa reusesc sa ignor ceea ce ma durea. Acum… ma puteti ajuta cu ceva. Cred ca este chinuitor ceea ce v-am scris si nu stiu daca este chiar pe inteles dar, as vrea cateva cuvinte de incurajare. Se ridica un zid intre noi, de fapt se ridica mai sus cel existent deja. Copilul meu este un copil echilibrat caruia ii este bine in familie, impreuna cu mama si tata. Nu vreau sa-i distrug aceasta armonie dar ma gandesc cam des la despartire si de fapt este una din ideile pe care subtil mi le-a introdus sotul meu de-a lungul timpului. El e convins ca numai el munceste si eu … par a fi in plus in aceasta familie. Faptul ca am un servici, ma ocup de casa si copil pare a nu fi de ajuns. Unde gresesc.

Va multumesc, DanaR



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

nu gresesti ma, stai linistita, ashast barbatzii. Daca vrei sa scapi de faza cu dat vina pe tine....de fiecare data cand da vina pe tine pt. ceva....da-i cu ceva in cap (invariabil)...la un mom. dat o sa se potoleasca...garantat! :))))))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Mai Karkotash sef, asa este, ai dreptate si eu ma gandisem sa mai incep si eu sa acuz cu cate ceva caci si eu vad multe, dar nu imi place sa acuzzz... Dar voi incerca si asa.

Va pup dulce. DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

quote:
Originally posted by DanaR

Mai Karkotash sef, asa este, ai dreptate si eu ma gandisem sa mai incep si eu sa acuz cu cate ceva caci si eu vad multe, dar nu imi place sa acuzzz... Dar voi incerca si asa.

Va pup dulce. DanaR



hihi, mai, io cand am zis sa ii dai cu ceva in cap...am zis la propriu...adica ...pui mana pe ceva si arunci dupa el :)))). Nu are rost sa incepi si tu cu datu vina pe el pentru ca e perdere de timp si sar putea sa va certati aiurea. Mai bine taci si jbafff! serios.....

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


O... Asta ar fi si mai bine, de mi-ar reusi!

Hi!Hi!Hi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

DanaR nu-ti fa nervi de pomana. Cum vezi resturi in frigider ia-l la rost "De ce pana mea sunt astae aici.Nu ai cosh?", "De ce pana mea e stecherul in priza? Nu ai mina sa-l scoti?", "Scuza-ma in seara asta am avut mult de munca. Ti-e foame? Vezi ca e un rest de ciorba in frigider!" "Aaaaa nu-ti place? da' ce te face sa crezi ca eu ador sa-mi spui toate astea?" Iti baga in cap idei de despratire? " Aaaa asta vrei? OK pina maine sa iti faci bagajul si ,te rog, sa ma ajuti sa schimb yala. O sa vorbim la telefon cind avem timp de vizite. va trebui sa muncesc mai mult sa intretin casa si copilul." Cea mai buna aparare e atacul. C-asa-i in fotbal:-(

Make love,not war!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Oricum merci mult pentru promtitudine. Si... sa stii ca m-ai inveselit.

Un pupic dulce cat un martisor.DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Mai fetelor, sunteti beton. Mi-ar placea sa am asa un simt al umorului dar mai ale sa imi vina asa pe moment. Si stiam de mult ca atacul e cea mai buna metoda de aparare. Dar eu ma fac ca o mimoza asa de mica , micutica si am amutit. Dar ... macar cu o perna ar merita sa arunc dupa el.

Va pup dulce,DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

draga danar, la inceputul casatoriei noastre si mincare in farfurie ii scoteam printului meu nu cumva sa se deplaseze de la masa la aragaz.dar cu timpul am ajuns la concluzia ca nimeni nu imi ridica mie statuie daca fac toate astea.si eu sunt numai sotie,si el comenteaza mereu ca am uitat sa iau castraveti,ca i-am aruncat nu stiu ce surubelnita de la locul ei(sub masa din camera cica ii era locul!!) sau toate cele.la inceput sufeream enorm acum cind intreaba ceva ii spun sa isi imagineze ca nu sunt in zona si sa isi ia singur sau daca nu ii place cum fac eu sa faca el.vad ca a inceput sa functioneze si ma lasa in pace sa imi caut de treburile mele. sa fim noi sanatoase si ei pe linga noi ca restul se rezolva!!
nu stiu de ce dar unii barbati isi imagineaza ca noi femeile suntem obligate sa facem curat,cumparaturi si sa crestem copii!!!(sa nu se supere nimeni pe mine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Corect, mai au si ei doua manute si daca stiu ce sa faca cu ele nu insemna ca trebuie sa si atraga atenti pentru ceea ce au facut. Noi nu afisam in plin centru: Am facut curatenie!, sau: Am, invatat o poezie impreuna cu copilul! Nu-i asa.

Nu stiu cat timp mai am caci se incheie programul la servici. Va pup din nou si mai dulce pentru ca sunteti ffffff de treaba .

DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

DanaR auzi tu esti cam "moale" si nu prea tii la tine.
Cum adica el e supernemultumit si acru si tu "poate arunci" c-o perna-P Raspunde si tu macar o data cu aceeasi moneda si apoi intreaba-l cum se simte.

Make love,not war!

Mergi la inceput